بی بی سی چگونه تاثیر «آیت الله نمر ها» را کمرنگ می کند؟
يکشنبه ۲۰ دی ۱۳۹۴ ساعت ۱۵:۲۷
کد مطلب: 31955
مولف : محمود شریعتی
 
در نگاه اول اطلاع رسانی به عنوان وظیفه یک خبرگزاری تلقی شود ولو در آن اشتباهاتی هم وجود داشته باشد. اما وقتی این اشتباهات را در کنار هم می گذاریم خط سیر سرکوب رسانه ای جنبش ها و نهضت های حقوق بشری و دموکراسی خواه مخالف غرب و دولت های عرب دست نشانده در آن خود نمایی می کند. چیزی که اگر سهو باشد تکرارش نابخشودنی است و اگر عمدی در کار باشد قتل عام ذهن و عقل مخاطبان است.
رسانه ایران (rasanehiran.com):
ارتباط سیاسی و وابستگی فکری به ایران و انقلاب اسلامی ابزاری شده است در دست مخالفان رسانه ای فارسی زبان جمهوری اسلامی ایران برای سرکوب کردن صداهای اعتراضی، جنبش ها و حرکت های عدالتخواهانه برخی گروه های مسلمان در کشور های خاورمیانه، شرق آسیا و حتی آفریقا.

بی بی سی فارسی بارها از این حربه برای سرکوب عقاید همسو با ایران و جهت دهی به افکار مخاطبان سود جسته است. در خوش بینانه ترین حالت بی بی سی فارسی سابقه ارتباط رهبران این نهضت ها با جمهوری اسلامی را هدف گرفته و در برخی موارد رسما ایران را متهم به دخالت در امور داخلی آن کشور و کمک به معترضان کرده است.

ممکن است در نگاه اول اطلاع رسانی به عنوان وظیفه یک خبرگزاری تلقی شود ولو در آن اشتباهاتی هم وجود داشته باشد. اما وقتی این اشتباهات را در کنار هم می گذاریم خط سیر سرکوب رسانه ای جنبش ها و نهضت های حقوق بشری و دموکراسی خواه مخالف غرب و دولت های عرب دست نشانده در آن خود نمایی می کند. چیزی که اگر سهو باشد تکرارش نابخشودنی است و اگر عمدی در کار باشد قتل عام ذهن و عقل مخاطبان است.

در ترور برهان الدین ربانی رهبر جمعیت اسلامی افغانستان بی بی سی فارسی با اشاره به حضور او در ایران و کنفرانس سران کشور های اسلامی در تهران، ترورش توسط طالبان را به دلیل ارتباط او با ایران توجیه کرد.

همچنین در توجیه قتل عام مردم معترض سودان جنوبی توسط گروه های افراطی، شایعه کشتی قاچاق اسلحه از ایران به سودان برای گروه های مقابل مطرح می شود. اخیرا نیز در توجیه حمله ارتش نیجریه به شیعیان این کشور و دستگیری رهبر این گروه، بی بی سی فارسی شیخ ابراهیم زکزاکی را نزدیک به ایران خواند. در جدیدترین اقدام یعنی اعدام روحانی مبارز عربستانی «آیت الله شیخ نمر» نیز برچسب ارتباط با ایران بیش از هرچیز بر پیشانی این فعال حقوق بشری و دموکراسی خواه در گزارش های بی بی سی فارسی نمایان است.

بی بی سی فارسی می گوید شیخ نمر ۱۰ سال در ایران درس خوانده و درس داده، از برنامه های هسته ای ایران دفاع کرده و ولایت فقیه را قبول دارد. با این گزاره ها اعتراضات و حرف اصلی و اساسی شیخ نمر یعنی مبارزه برای حقوق بشر و دموکراسی خواهی در عربستان و بحرین را به حاشیه و محاق می راند.

هرچند نمی توان ادعا کرد جنبش های آگاهی بخش منطقه و حرکت های اعتراضی در برابر ظلم و بی عدالتی از انقلاب ایران الهام نگرفته اند. چراکه ماهیت انقلاب اسلامی بنا به گفته تئوریسین ها و نظریه پرداز هایش (آیت الله مطهری و آیت الله بهشتی) پیش و بیش از آنکه سیاسی باشد فرهنگی است. این به آن معناست که انقلاب اسلامی فرهنگ آزادی خواهی و عدالت خواهی را در مانیفیست نظری خود در بر دارد، که موتور محرکه هر انقلاب اجتماعی و اصلاحات در جامعه است. اما آیا این مسئله، برچسب زدن برای خواباندن نهضت های حقوق بشری و دموکراسی خواه در کشور های اسلامی را توجیه می کند؟

گفتنی است در پس به حاشیه راندن حرکت های اعتراضی در عربستان توسط بی بی سی می تواند دلیل دیگری هم وجود داشته باشد و آن اینکه تلویزیون عربی بی بی سی در سال ۱۹۹۴ با سرمایه گذاری عربستان تاسیس شد. البته چند سال بعد به دلیل پوشش رسانه ای فساد یک شاهزاده عربستانی این تلویزیون تعطیل و مجددا در سال ۲۰۰۸ بازگشایی شد.
Share/Save/Bookmark