بازتاب بازداشت حسین فریدون در BBC و VOA و دیگر رسانه ها
دوشنبه ۲۶ تير ۱۳۹۶ ساعت ۲۳:۵۸
کد مطلب: 41125
بازتاب بازداشت حسین فریدون در BBC و VOA و دیگر رسانه ها
اما برخلاف ادعاهای BBC، غلامحسین کرباسچی٬ شهردار سابق تهران و دبیرکل حزب کارگزاران٬ در گفت‌وگوی بی‌بی‌سی با او، تفسیر BBC را از بازداشت آقای فریدون به عنوان تقابل دو طیف اصلی در حکومت ایران رد کرد و گفت که باید صبر کرد تا قوه قضاییه به این موضوع رسیدگی کند.
رسانه ایران (rasanehiran.com):
حسین فریدون، برادر حسن روحانی رییس جمهور ایران، که گفته شده با اتهام‌های مالی روبرو است، شنبه شب، 24 تیر، به دلیل ناتوانی در تامین قرار وثیقه، به زندان منتقل شد. غلامحسین محسنی‌اژه‌ای، سخنگوی دستگاه قضا، در این باره گفت که دلیل بردن آقای فریدون به زندان تنها تهیه نکردن وثیقه بوده و بعد از تهیه وثیقه او آزاد خواهد شد. حسین فریدون روز دوشنبه، 26 تیر، برای تکمیل پرونده قضایی و ارائه توضیحات به دادسرای کارکنان دولت برده شد، اما به دلیل وخیم شدن حال و نامناسب بودن شرایط جسمی با آمبولانس از دادسرا به بیمارستان منتقل و به دلیل بالا بودن فشار خون در بخش جراحی قلب بیمارستان دی در تهران بستری شد. سرانجام با تامین وثیقه 50 میلیاردی قرار آزادی مشروط آقای فریدون صادر شد.

BBC فارسی چه گفت؟
بخش فارسی بی بی سی از حسین فریدون در اخبار خود از نزدیک‌ترین افراد سیاسی و مورد اعتماد رئیس‌جمهور ایران در چهار سال گذشته یاد کرد و نوشت که از او به عنوان چشم و گوش حسن روحانی در مذاکرات هسته‌ای نام برده شده است. در ادامه سیاست های تفرقه اندازانه و بزرگنمایی اختلاف ها میان مسئولان ارشد ایران، جمشید برزگر٬ تحلیلگر بی‌بی‌سی بازداشت حسین فریدون را نشانه اختلاف دو چهره اصلی حکومت ایران دانست که به مرحله حساس‌تری نزدیک شده و نوشت که بازداشت برادر رئیس جمهوری ایران، در آستانه مراسم تنفیذ و تحلیف و تشکیل دولت جدید، می‌تواند تاثیری جدی بر رویدادهای پیش رو بگذارد، به ویژه آنکه این اقدام در پی تقابل آشکار حسن روحانی با رهبر جمهوری اسلامی در دو ماه گذشته صورت گرفته است. اکبر گنجی نیز در بحثی در برنامه شصت دقیقه بی‌بی‌سی بازداشت برادر حسن روحانی را نقطه عطفی در جنگ قدرت در ایران توصیف کرد. این شبکه، معتقد است این بازداشت از دو حال خارج نیست: یا قوه قضائیه برای رسیدگی به پرونده‌ای مالی ملاحظه نزدیکان عالیترین مقام سیاسی ایران بعد از رهبری را نکرده یا این نشانه‌ای از وارد شدن جدال های سیاسی به مرحله‌ای دیگر است. اما برخلاف ادعاهای BBC، غلامحسین کرباسچی٬ شهردار سابق تهران و دبیرکل حزب کارگزاران٬ در گفت‌وگوی بی‌بی‌سی با او، تفسیر این شبکه را از بازداشت آقای فریدون به عنوان تقابل دو طیف اصلی در حکومت ایران رد کرد و گفت که باید صبر کرد تا قوه قضاییه به این موضوع رسیدگی کند.

پیشتر به علت انتقادهایی علیه همراهی حسین فریدون با دولت حسن روحانی٬ حضور علنی او در کنار برادرش کم‌تر از گذشته شد. اینک اما رسانه های داخلی ایران، بازداشت حسین فریدون را پایان عصر خط قرمزها و نشانه کرنش دولت در برابر استقلال دستگاه قضا دانستند. از همین رو، از زمان انتشار خبر بازداشت تا این ساعت٬ رئیس جمهور و اعضای هیئت دولت ایران در این باره موضع‌گیری رسمی نکرده‌اند. در  این باره، روزنامه قانون در تیتر یک خود نوشت که «حسين فريدون بدون مقاومت و فشار رييس‌جمهور بازداشت شد» و تاکید کرده است که «قانون خط قرمز روحانی» است.

VOA چه گفت؟
صدای امریکا که در شرایط رخوت رسانه ای قرار دارد و توان پوشش دقیق اخبار و تحلیل آنها را از دست داده، در خبری با گزارش بازداشت صورت گرفته، به ذکر موارد اتهامی برادر رییس جمهور پرداخت و نوشت که حسین فریدون برخی از اتهامات مطرح شده علیه خود را رد کرده اما از ماه ها پیش از تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری از برنامه‌ها و مناسبت‌های علنی دولتی کنار گذاشته شد.

بازتاب بازداشت در رادیو فردا
رادیو فردا با ارائه اخباری از روند بازداشت حسین فریدون تا انتقال به بیمارستان، به نقل از سایت کلمه، نوشت که آقای فریدون در بازداشت سازمان اطلاعات سپاه است تا تلاش برای اختلاف افکنی را به میانه دولت و سپاه ببرد. رادیو فردا همچنین به سراغ مناظره های انتخاباتی رفت تا مساله اتهامات حسین فریدون را از زبان برخی نامزهای اصولگرا طرح کند و به این ترتیب ماجرای بازداشت را بیش از هر چیز سیاسی و جدال قدرت جلوه دهد. این شبکه دولتی امریکا همچنین به بررسی روزنامه های ایران در انعکاس خبر بازداشت آقای فریدون پرداخت.

رادیو زمانه و خبر بازداشت برادر رییس جمهور
رادیو زمانه با گزارش ماجرا و انتشار برخی موارد اتهامی حسین فریدون، نوشت که برادر رئیس جمهور صبح دوشنبه ۲۶ تیر برای پاسخگویی درباره اتهاماتش و تکمیل پرونده قضایی به دادسرا برده شد، اما ظاهراً او از همان لحظه‌ای که وارد دادسرا شد حال خوشی نداشت و سرانجام کار به آنجا رسید که حال جسمانی‌اش رو به وخامت گذاشت و ناگزیر او را با آمبولانس اورژانس از دادسرا خارج کردند. جلسه بازپرسی هم طبعاً برگزار نشد. رادیو زمانه نیز بازداشت آقای فریدون را به بازی قدرت و جدال میان قوه قضائیه و سپاه با دولت حسن روحانی تحلیل کرد. عجیب تر آنکه این رسانه برای اثبات مدعیات خود، بازداشت زی یو وانگ، یک شهروند دو تابعیتی و دانشجوی دانشگاه پریستون امریکا را با خبر بازداشت حسین فریدون مرتبط دانست که گفته شده برای تحقیق درباره رابطه ایران با کشورهای یورو آسیا در دوران قاجار به ایران سفر کرده است.

کرنش دولت
با وجود احضار و بازداشت آقای فریدون، هنوز سكوت حسن روحانی درباره او نشكسته و به نظر می رسد آقای رییس جمهور برای پرهيز از تنش‌آلود شدن فضای سیاسی سکوت کرده است. این رویه آقای روحانی به نظر نمی‌رسد که خوشایند رسانه های برون مرزی به ویژه BBC و رسانه های دولتی امریکا باشد زیرا آنان به‌دنبال بازكردن فضایی تازه و شعله ور کردن آتش اختلاف هستند اما سکوت حسن روحانی به عنوان رییس دولت در برابر رسيدگی قضایی به پرونده برادرش و کرنش در برابر قانون قطعا اين فرصت را از آنان می‎گيرد. چه بسا اگر این رویه با تاکید آشکار آقای رییس جمهور بر تمکین به قانون صورت گیرد، تاثیرات عمیق تری را نیز شاهد باشیم.
Share/Save/Bookmark