گندم نمایی و جو فروشی
سه شنبه ۲۵ خرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۹:۲۶
کد مطلب: 36185
مولف : محمود شریعتی
 
جان کری وزیر امور خارجه آمریکا بعد از حمله به باشگاه شبانه ای در شهر اورلاندو گفته «مردم آمریکا مذهب را در حمله تروریستی اورلاندو مقصر نمی دانند.» جان کری به خبرنگاران گفت «بدترین کار تلاش برای نشانه گرفتن انگشت اتهام به سوی گروه یا فرقه یا هرچیز دیگری است. این چیزها ارزش کشور ما نیست.»
رسانه ایران (Rasanehiran.com):
صدای آمریکا رسانه دولتی وزارت دفاع این کشور گزارش داد، جان کری وزیر امور خارجه آمریکا بعد از حمله به باشگاه شبانه ای در شهر اورلاندو گفته «مردم آمریکا مذهب را در حمله تروریستی اورلاندو مقصر نمی دانند.» جان کری به خبرنگاران گفت «بدترین کار تلاش برای نشانه گرفتن انگشت اتهام به سوی گروه یا فرقه یا هرچیز دیگری است. این چیزها ارزش کشور ما نیست.»

در این مورد زود قضاوت نمی کنیم اما...

لازم است به یاد داشته باشیم، حملات تروریستی به برج های دو قلو مبنای طولانی ترین اشغال نظامی قرن شد. آمریکا در سال ۲۰۰۱ با حمله به افغانستان و سپس عراق نقطه عطف اتفاقات بعدی در جهان و به خصوص خاورمیانه شد. تنها در عراق تا آگوست سال ۲۰۰۷ بر اساس آمار موسسه Opinion and Research بیش از یک میلیون نفر از مردم مسلمان عراق اعم از زن و بچه و پیر و جوان کشته شدند.

آمریکا تا سال ۲۰۱۱ عراق را اشغال کرد و سپس خاک این کشور را ترک کرد. عراق پس از آن دچار شدید ترین جنگ داخلی میان گروه های تروریستی و دولت شد. تا آنجا که بخش هایی از کشور از کنترل دولت عراق و نیروی ارتش و پلیس خراج شد. موصل رسما به اشغال داعش در آمد.

اوضاع کشور های مسلمان روز به روز بدتر از قبل می شود و جالب این جا است که رد پای آمریکا در همه جا هست. آمریکا حضور زمینی نیروهایش را تبدیل به حملات هوایی به مواضع داعش کرده است. هرچند انتقاداتی به عملکرد نسبتا ضعیف آمریکا در قبال مواضع داعش صورت گرفت. از آن جمله اینکه نسبت حملات آمریکا به تلفات داعش بسیار پایین است و یا چندین مورد ارسال کمک های تجهیزاتی که قرار بود به کرد ها برسد اما در زمین داعش فرونشست.

با این وجود حضور نظامی آمریکا در منطقه و دخالت در امور سیاسی کشورها نیاز به مقبولیت افکار عمومی دارد. حملات تروریستی در اروپا در سال گذشته قلب بسیاری از مردم را جریحه دار کرد. در اروپا کمپین هایی به راه افتاد در حمایت از مسلمانان و ضد داعش با این مضمون که مردم اروپا داعش را جزو مسلمانان نمی دانند. اما این حملات مبنای ایجاد محدودیت های تازه برای مسلمانان در اروپا و آمریکا شد. آمریکا اعلام کرد که مردم تبعه چند کشور خاورمیانه دیگر بدون ویزا نمی توانند به این کشور سفر کنند. این محدودیت شامل افرادی که تابعیت کشور دیگر را هم دارد می شود. همچنین توریستهای اروپایی که در چهار سال گذشته به یکی از کشور های خاورمیانه سفر کرده اند نیز قبل از سفر به آمریکا باید ویزا تهیه کنند.

اکنون پس از واقعه تروریستی چند شب پیش اورلاندو باید منتظر بود و شاهد تصمیمات جدید آمریکا شد. واقعه ای که گفته می شود بعد از حملات تروریستی ۱۱ سپتامبر بزرگترین حمله تروریستی قرن در آمریکا محسوب می شود. با اینکه وزیر امور خارجه آمریکا گفته است مذهب تقصیر ندارد؛ اما دیگر کار از کار گذشته. تبلیغات و هجمه های رسانه ای که در طول این ۱۵ سال علیه مسلمانان و اسلام صورت گرفته آنچنان جو افکار عمومی را علیه مسلمانان رقم زده که بازگرداندن آن به این سادگی ها که جان کری فکر می کند نیست. جان کری اگر مرد عمل است تصمیمات اشتباهی که در مورد مسلمانان گرفته شد و خون صد ها هزار بیگناه به پای آن ریخت را جبران کند. تنها غرامت خون هایی که در عراق و افغانستان ریخته شد را حساب و به خانواده قربانیان بدهد.

اما افسوس که عزمی در پس این اظهارات ندامت گونه دیده نمی شود. چه آنکه به قول شهید بزرگوار استاد مطهری بزرگترین ماشینی که انسان در قرن ۲۱ ساخته است، «ماشین قلب حقایق» است. آمریکا زشت ترین افعال را در قالب زیباترین کلمات و جملات عرضه کرده و بدین سان تشخیص بد از خوب را دشوار ساخته است. به عبارت دیگر گندم نمایی و جو فروشی می کند.
Share/Save/Bookmark