شعاردهندگانی که گوش به تریبون شبکه انگلیسی دارند؛
دوگانه روحانی-بنی صدر فقط از BBC فارسی پمپاژ شد
يکشنبه ۴ تير ۱۳۹۶ ساعت ۰۱:۰۱
کد مطلب: 41035
مولف : مهدی ارجمند
 
دوگانه روحانی-بنی صدر فقط از BBC فارسی پمپاژ شد
در هیچ رسانه دیگری به جز BBC فارسی چنین دوگانه ای در ایجاد تشابه میان حسن روحانی و ابولحسن بنی صدر تا این حد تکرار نشد و این شبیه سازی از همین شبکه بود که به دیگر رسانه ها سرایت یافت.
رسانه ایران (rasanehiran.com):
شعار عده ای علیه حسن روحانی، رییس جمهور ایران، در جریان برگزاری مراسم راهپیمایی روز قدس، محتوایی داشت که در روزهای منتهی به روز قدس با تکرار بسیار از BBC فارسی منتشر می شد.

رسانه BBC که از پیش از برگزاری انتخابات پر شور مردم ایران در روز 29 اردیبهشت، با ظرافت فراوان تلاش برای دوقطبی سازی دیگربار ایرانیان را آغاز کرد، این رویه را همچنان پس از انتخابات دنبال نمود. دوقطبی سازی میان جامعه و نمایش اختلاف های دامنه دار میان مسئولان ایرانی همراه با بهره برداری از شایعات در حجم قابل توجهی از مطالب منتشر شده در BBC فارسی از آغاز سال 1396 قابل مشاهده بوده است. این اختلاف اندازی فقط به حسن روحانی، رییس جمهور ایران، مربوط نبوده و بسیاری دیگر از نهادها و مسئولان ارشد ایرانی را نیز در بر گرفته است تا وسعت پروژه بسیار ظریف شکل گرفته در BBC را نشان دهد.

هدف BBC فارسی نیز از اجرای این پروژه، یک چیز بیشتر نیست و مابقی بخش ها سرپوشی است برای پیشبرد این هدف اصلی. این رسانه انگلیسی تلاش دارد برای آیت الله خامنه ای، رهبر فرزانه ایران، و جایگاه ایشان معادل سازی کند و در موفق ترین حالت خود، دست به جانشین سازی بزند. بنابراین در این پروژه، تمام برنامه ها و مطالب این شبکه به دقت و ظرافت در نهایت به یک نقطه ختم می گردد. سخن گفتن، خبر دادن و بررسی و تحلیل هر رخدادی در ایران، در میان برنامه های BBC به یک سرنخ ختم می شود. انتخابات، عملیات موشکی علیه داعش، استعفاها و کناره گیری ها، انتصاب ها، راهپیمایی ها، همه و همه باید فرجام خود را در پروژه BBC به معادل و جانشین سازی برای رهبری ایران بیابد.

دلیل این مساله نیز بسیار روشن است. دولت های غربی به خوبی دریافته اند مرکز ثقل نظام سیاسی ایران و مرکز ثبات بخش و در عین حال، پیشبرنده در ایران، رهبر و جایگاه ولی فقیه است.

ماجرای شعارهای افراطی تعدادی حاضر در مراسم راهپیمایی روز قدس و محتوای آن نیز در همین چارچوب قابل بررسی است. در واقع، دوگانه روحانی-بنی صدر که محتوای شعار علیه حسن روحانی، رییس جمهور ایران، بود از سوی BBC فارسی تولید و با تکرار بسیار پمپاژ شد؛ آن هم درست بلافاصله پس سخنرانی رهبر فرزانه انقلاب در روز دوشنبه ۲۲ خرداد، در دیدار با روسای قوای سه گانه و دیگر مقامات ارشد ایرانی. دیداری که آیت الله خامنه ای در آن به شدت علیه دوقطبی سازی در جامعه هشدار دادند و بر تلاش مسئولان ایرانی را برای مقابله با آن تاکید داشتند.

در این باره بخوانید: دوقطبی سازی BBC بلافاصله پس از هشدار رهبر ایران درباره آن

در هیچ رسانه دیگری به جز BBC فارسی چنین دوگانه ای در ایجاد تشابه میان حسن روحانی و ابولحسن بنی صدر تا این حد تکرار نشد و این شبیه سازی از همین شبکه بود که به دیگر رسانه ها سرایت یافت.

خوشبختانه و باردیگر با هشیاری بیشتر، تمام گروه ها، جریان ها و مسئولان ایرانی نسبت به شعارهای افراطی علیه رییس جمهور ایران موضع گرفته و آن را محکوم کردند. به ویژه افراد، گروه ها و نهادهایی که BBC به طور مرتب در برابر رییس جمهور قرار می داد با شدت بیشتری همراه بود تا همچنان نشان داده شود که ایرانی ها در مسائل اساسی کشور متحدند و بیراهه ها را از راه به سهولت تشخیص می دهند. در بخش قضایی نیز دادستانی وارد عمل شد و تلاش برای پیگرد موضوع را آغاز کرد.

بیشتر بخوانید: تصاویری که رشته های رسانه های بیگانه را پنبه کرد

نکته مهم اما این است که پروژه معادل یا جانشین سازی از سوی BBC فارسی همچنان ادامه خواهد داشت و این شبکه تلاش خود را با ظرافت های بیشتری همراه خواهد ساخت تا بیشترین تاثیر را در پی داشته باشد. از این رو، دامنه پروژه را به تمام مسئولانی که بتواند حاشیه ای پر رنگ تر از متن برایشان بسراید، خواهد کشاند. مساله وقتی اهمیت خود را نشان می دهد که متن ها، متن های اساسی تفکر ایران باشد. همانند «روز قدس» که همچنان باید در جهان جلوه گری کند و نباید به این سادگی ها دستخوش حواشی گردد.
Share/Save/Bookmark