طرح پیشنهادی «جان بولتون» به ترامپ برای خروج آمریکا از برجام
چهارشنبه ۸ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۴۰
کد مطلب: 41260
طرح پیشنهادی «جان بولتون» به ترامپ برای خروج آمریکا از برجام
جان بولتون سفیر سابق آمریکا در سازمان ملل که از نزدیکان دولت ترامپ محسوب می شود، طرحی برای خروج آمریکا از توافق هسته ای با ایران دارد.

به گزارش رسانه ایران، نشنال ریور اخیرا مطلبی از جان بولتون در سایت خود منتشر کرده که در آن سفیر اسبق آمریکا در سازمان ملل متحد، طرح خروج از برجام که به گفته او برای ارائه به «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا تهیه شده بود را ارائه می کند.

او در بخش مقدمه طرح خود، از آنچه به ادعای وی چرخش سیاست ترامپ به سمت پذیرش برجام، بر خلاف وعده‌های رقابت‌های انتخاباتی را نشان می‌دهد گلایه کرده است.

بولتون نوشته است: «با آنکه ترامپ در زمانی که کاندید انتخابات ریاست‌جمهوری بود از توافق هسته‌ای باراک اوباما انتقاد کرد، دولت او دو بار تصمیم به ماندن در توافق گرفته است.»

اشاره دیپلمات اسبق آمریکایی به دو گزارش وزارت خارجه آمریکا به کنگره این کشور در تأیید پایبندی ایران به توافق هسته‌ای است. «رکس تیلرسون»، وزیر خارجه آمریکا، آخرین بار ماه گذشته این گزارش را به کنگره ارائه کرد.

گزارش‌های متعدد حاکی است ترامپ نزدیک به یک ساعت به مجادله با تیلرسون پرداخت و تلاش کرد او را از تأیید پایبندی ایران منصرف کند.

جان بولتون، در یادداشت خود نوشته «استیو بنون»، استراتژیست ارشد اخراج‌شده کاخ سفید، اواخر ماه جولای از وی خواسته طرحی برای خارج کردن آمریکا از برجام تقدیم وی کند.

بولتون نوشته طرحی که تهیه کرده تنها پنج صفحه است اما چنانچه دولت ترامپ قصد خروج از توافق هسته‌ای داشته باشد، می‌تواند آن را گسترش داده و به طرحی در یکصد صفحه تبدیل کند.

دیپلمات سابق آمریکایی با اشاره به موعد بعدی‌ای که گزارش سه ماهه دولت ترامپ درباره برجام باید تقدیم کنگره شود نوشته است: «نیازی نیست تا موعد بعدی تأیید پایبندی در ماه اکتبر صبر کنیم. ترامپ می‌تواند و باید در اولین فرصت آمریکا را از شر این توافق نامطبوع خلاص کند.»

او همچنین با اشاره به اخراج‌های اخیر مشاوران مخالف برجام در کاخ سفید نوشته که تغییرات در پرسنل کاخ سفید اکنون رساندن طرح به دست ترامپ را برای وی غیرممکن کرده‌اند.

بولتون نوشته است: «اکنون که تغییرات در کارکنان کاخ سفید رساندن این مقاله به رئیس‌جمهور ترامپ را غیرممکن کرده‌اند، من آن را برای استفاده عمومی ارائه می‌کنم. با آنکه او (ترامپ) زمانی از سر لطف به من می‌گفت ‘هر زمان خواستی بیا و من را ببین’، آن روزها اکنون به پایان رسیده‌اند.»

منظور بولتون گزارش‌هایی در رسانه‌های آمریکایی است که نوشته‌اند «هربرت ریموند مک‌مستر»، مشاور امنیت ملی آمریکا در حال پاکسازی کاخ سفید از افرادی است مخالف توافق هسته‌ای ایران و گروه ۱+۵ (برجام) هستند.

دیپلمات سابق آمریکایی، در ادامه به تشریح طرحی با چهار محور برای خارج کردن آمریکا از برجام پرداخته است.

صدای آمریکا که در ماه های گذشته تلویحا از لغو برجام دفاع کرده، چهار محور پیشنهادی بولتون را به شرح زیر توضیح می دهد:
«۱- رایزنی سریع و بدون سر و صدا با بازیگران عمده مانند فرانسه، بریتانیا، آلمان، اسرائیل و عربستان سعودی. اطلاع رسانی در مورد عزم ما مبنی بر ملغی کردن برجام به دلیل تخطیهای آشکار ایران و سایر رفتارهای غیر قابل قبول این کشور.

۲- تنظیم و تدوین مدارکی که تشریح کننده آن هستند که توافق به نفع منافع ملی آمریکا نیست، ایران چگونه آنرا نقض کرده و چرا از زمان توافق رفتار ایران در منطقه بدتر شده است.

۳- آغاز کمپینی دیپلماتیک؛ خصوصاً در اروپا و خاورمیانه با تأکید بر اولویت داشتن خطرهایی که از سوی ایران متوجه جهان است.

۴- برنامه ریزی یک کمپین برای جلب حمایت و همراهی کنگره و افکار عمومی در داخل و خارج از آمریکا.»

لغو همه ویزاهای ایرانیان


اما بخش جنجالی طرح جان بولتون، پیشنهاد او برای لغو همه ویزاهای ایرانیان است.

بولتون در طرح خود نوشت:

«- به موازات جلب حمایت بین المللی، آمریکا صدور ویزا برای ایرانیان را حتی برای مطالعات دانشگاهی و تحقیق، دانشجوئی، ورزشی و دیگر روابط فرهنگی بطور کل متوقف کند و دیگر اینکه حمایت خود از مخالفین دموکراتیک نظام جمهوری اسلامی را علناً اعلام کند.

- سفارتهای ما باید با دلایل و اطلاعات کافی دلیل ملغی کردن برجام را برای کشورهای میزبانشان توضیح دهند. ما احتیاج به تلاشهای موازی در سازمان ملل و سایر نهادهای بین المللی داریم. سفارتهای ما نباید خود را محدود به گفتگو با دولتها بکنند، بلکه آنها باید دیپلماسی عمومی را هم دنبال کنند.

- پس از توضیح و توجیه ملغی کردن برجام، هدف بعدی باید ساخت یک ائتلاف جدید ضد غنی سازی باشد که از سوی دولت قبلی هدر رفته است. این ائتلاف باید همپیمانان ما در اروپا، اسرائیل و کشورهای حوزه خلیج فارس را در بر بگیرد. به همین منظور ما باید از هرگونه پیشنهاد درباره افزایش تحریمها علیه ایران و سایر اقدامات در پاسخ به برنامه های هسته ای و موشکی این کشور، حمایت از تروریسم و کلا سیاستهای جنگ طلبانه این کشور مانند دخالت در عراق و سوریه استقبال کنیم.

- واضح است که چین و روسیه نیازمند توجه دقیقا در جریان اعلام این خبر هستند. آنها می توانند به نشانه احترام پیش از اعلام عمومی در جریان این اتفاق قرار بگیرند اما نباید در جریان اقدامات دیپلماتیک پیش از اعلام که در بالا توضیح داده شد حضور داشته باشند. ما باید از همکاری کامل آنها استقبال کنیم اما چه با همراهی آنها و چه بدون همکاری با آنها به جلو پیش برویم.

-ایران به احتمال زیاد پس از ملغی شدن برجام علاقه ای به گفتگو نخواهد داشت اما ما باید همیشه باب مذاکره را باز بگذاریم تا بتوانیم قصد اصلی ایران برای ساخت سلاح هسته ای که پیش از این مورد توجه قرار نگرفته بود را نشان دهیم.»
Share/Save/Bookmark