تکاپوی العربیه برای تاکید بر «استقبال گرم» از حجاج ایرانی
سه شنبه ۱۰ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۴۲
کد مطلب: 41170
تکاپوی العربیه برای تاکید بر «استقبال گرم» از حجاج ایرانی
تلویزیون العربیه، به محض ورود کاروان های ایرانی به فرودگاه مدینه، از چگونگی استقبال حجاج ایرانی می پرسد تا بلکه نسبت به تعهدات خود در قبال ایران، به مخاطبان خود اطمینان دهد.

اولین گروه حجاج ایرانی، یکشنبه گذشته از فرودگاه بندرعباس برای ادای مناسک حج وارد مدینه شدند. قرار است در حج امسال ۸۶ هزار و ۵۰۰ زائر ایرانی برای ادای مراسم حج عازم مکه شوند.

به گزارش رسانه ایران، پس از وقوع فاجعه منا در حج سال 94، مقامات ایرانی عدم تعهد سعودی ها در تامین جانی حجاج را یکی از دلایل عدم اعزام زائر ایرانی در حج امسال معرفی کردند. اما در طرف مقابل، رسانه های عربی مدعی بودند که سیاسی کردن حج توسط ایران موجب عدم حضور زائران ایرانی در حج امسال بوده است.

در برابر ادعای «سیاسی کردن حج توسط ایران»، نجاح محمدعلی تحلیلگر عراقی با تاکید بر اینکه فریضه حج، سیاسی است معتقد است که چهره های سعودی خود بیشتر به جنبه سیاسی حج دامن زده اند، وی در مورد این موضوع اظهار دارد " در روز عرفه مفتی عربستان به نام شیخ عبدالعزیز، سخنرانی می کند علیه یمن و می گوید باید یمنی های کافر را بمباران کنید یا مثلا امام جماعت مکه در خطبه های بعد از نماز خود، علیه رافضی ها ( شیعیان ) صحبت می کند و مردم را به سوی اهداف عربستان و بخصوص جنگ در سوریه و یمن سوق می دهد."
همچنین نجاح محمدعلی تاکید دارد که نمونه بارز سیاسی کردن حج، عدم صدور ویزا برای حجاج یمنی و سوری، نمونه بارز سیاسی برخورد کردن سعودی ها در حج می باشد.
بیشتر بخوانید: مناظره: ایران یا عربستان، چه کسی صد عن سبيل الله شده؟!

با این حال در روزهای ورود کاروان های ایرانی به عربستان، مقامات سعودی به تکاپو افتاده اند تا «استقبال گرمی» از حجاج ایرانی را به نمایش بگذارند.

در همین راستا تلویزیون العربیه، به محض ورود کاروان های ایرانی به فرودگاه مدینه، از چگونگی استقبال حجاج ایرانی می پرسد تا بلکه نسبت به تعهدات خود در قبال ایران، به مخاطبان خود اطمینان دهد.

فیلم

جالب اینکه در حج سال گذشته که مقامات سعودی مانع حضور ایران در مراسم حج شدند، العربیه به مصاحبه با دو تن از چهره های اپوزیسیون تجزیه طلبی که در عربستان حضور دارند، می پردازند.

رضا حسین بُر از چهره های تجزیه طلب بلوچ و از حامیان ریگی و همچنین جمال پور کریم، چهره رسانه ای تجزیه طلب کُرد، افرادی بودند که در حج گذشته، در مصاحبه با العربیه، به مدح مدیریت سعودی در حج، پرداختند.
بیشتر بخوانید: تعریف و تمجید تجزیه طلبان، از مدیریت و میزبانی سعودی در حج امسال! + ویدئو

رضا حسین بر در سمت راست و جمال پورکریم در سمت چپ خبرنگار العربیه

کلیپ مربوط به اظهارات این دو نفر را در زیر ببینید:
Share/Save/Bookmark