وقتی که BBC ناوهای آمریکا در خلیج فارس را موجب امنیت منطقه، و انیمشین تولید ایران را باعث جنگ افروزی معرفی می کند
شنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۱۳:۴۸
کد مطلب: 40180
اگرچه گزارشگر بی بی سی تاکید دارد که در این انیمیشن، ایران در دفاع در برابر حمله آمریکا به تاسیسات هسته ای، به ناو آمریکایی حمله می کند اما حتی بی بی سی، دفاع ایران از خود در یک انیمیشن فرضی را برنمی تابد و دفاع ایران از خود را تحمل نکرده و آن را جنگ طلبانه می خواند.

گزارشگر بی بی سی: تندورها در ایران بر طبل جنگ می گویند.
عبارت بالا واکنش کسری ناجی، خبرنگار BBC است در واکنش به اکران یک انیمیشن، نبرد خلیج فارس ۲.

این انیمیشن به قسمتی از درگیری فرضی ناوگان سپاه با ناوگان پنج نیروی دریایی آمریکا در خلیج فارس که قصد حمله به تاسیسات هسته ای دارند، می پردازد. در این فیلم ایران با استفاده از جنگ نامتقارن دریایی، ناوگان کلاسیک آمریکا را درخلیج فارس زمین گیر می کند و جنگ در نهایت به پیروزی ایران منجر می شود.

کسری ناجی، خبرنگار بی بی سی، در گزارش این انیمیشن ۸۰ دقیقه ای، آن را ساخته «تندروها و جنگ طلبان در ایران» معرفی می کند.

اگرچه گزارشگر بی بی سی تاکید دارد که در این انیمیشن، ایران در دفاع در برابر حمله آمریکا به تاسیسات هسته ای، به ناو آمریکایی حمله می کند اما حتی بی بی سی، ایستادگی در برابر حمله آمریکا در یک انیمیشن فرضی را برنمی تابد و دفاع ایران از خود را تحمل نکرده و آن را جنگ طلبانه می خواند.

فیلم

ادبیات بی بی سی در گزارش این خبر وقتی قابل توجه می شود که کسری ناجی، چند سال پیش، با حضور در ناو آبراهام لینکلن در خلیج فارس، به گزارش «نمایش قدرت» نظامی آمریکا می پردازد.

کسری ناجی برروی ناو آبراهام لینکلن


«به رخ کشیدن قدرت» نظامی ناو آبراهام لینکلن، در این گزارش با تشریح امکانات و توان جنگنده های حاضر در این ناو، از جمله مهمترین اهدافی است که کسری ناجی در این گزارش به دنبال کرده است.

جالب آنکه در این گزارش، علیرغم آنکه آمریکا با حضور نظامی خود در خلیج فارس، باعث افزایش تحریک و تنش در منطقه شده، اما بی بی سی همچنان ایران را عامل تهدید در منظقه می داند و تاکید دارد که آمریکا با پذیرش نقض «پلیس منطقه» نمی گذارد که ایران «دردسر» درست کند.

فیلم

در چند ماه گذشته، حضور نخست وزیر و وزیرخارجه انگلیس در اجلاس سران عرب منطقه، و تاکید آنها بر تهدیدآمیز بودن فعالیت های ایران در منطقه برای «بازاریابی فروش تسلیحات نظامی» خود، از طرف بی بی سی هیچگاه به عنوان عوامل تحریک ایران معرفی نشد.[اینجا]

تعداد فیلم و بازی های رایانه ای که تاکنون برعلیه ایران توسط آمریکا ساخته شده، فراتر از شمارش است، اما با این حال، چنین تعبیری که امروز بی بی سی خطاب به این انیمیشن اظهار داشت، توسط رسانه های فارسی زبانی دیگر در اعتراض به آمریکا، ایراد نشده است.
Share/Save/Bookmark