رسانه های فارسی زبان ماهواره ای چگونه افکار عمومی را قانع می‌کند؟ (23) - این قسمت:
دیدگان سیاست زده اپوزیسیون چشم به‌راه فرصت
چهارشنبه ۱۴ تير ۱۳۹۶ ساعت ۱۸:۵۹
کد مطلب: 41080
مولف :
 
این ستون در تلاش است تا اولاً بدون جانبداری و ثانیاً با رویکرد استنادی (فکت‌محور) آنچه را رسانه های فارسی زبان ماهواره ای بدون ارائه سند قطعی و صرفاً در پی تحلیل، گمانه‌زنی یا کنارهم نهادن "قرائن" به جای اسناد به مخاطب ارائه می‌کند، واکاوی نماید.
به گزارش رسانه ایران، بیش از یک ماه از انتخابات ریاست جمهوری می گذرد و فارغ از رقابت ها و چالش های حزبی و جناحی، شرکت کنندگان در انتخابات چشم به آینده دوخته اند و امید به موفقیت دولت در حل مشکلات. چندی پیش نیز احمد توکلی در تایید صحبت های علیرضا زاکانی که درخواست آتش بس کرده بود گفت: «با این اختلافات خانه سوز، پیشنهاد دکتر زاکانی را باید با آب طلا نوشت که گفت حتی یکطرفه هم شده آتش بس دهیم تا اصلاحات اساسی بدست دولت انجام شود.» پیش قدم شدن اصولگرایان در حفظ وحدت داخلی نوید بخش دوری سیاست مداران از سیاست زدگی و شروع فصلی تازه در تعامل میان جریان های منتقد با دولت است.

هرچند این آرامش از سوی برخی تحمل نمی شود. علی افشاری کارشناس سابق صدای آمریکا در تحلیلی در رادیو زمانه تاکید بر دوقطبی سازی سیاسی از سوی حسن روحانی را عامل پیروزی او خوانده و مدعی است:
«روحانی در انتخابات ۹۶ بدون آنکه وعده‌های اقتصادی چشمگیری مطرح کند، عمدتا بر خواست‌های سیاسی جامعه و زیر سئوال بردن دیدگاه‌های مورد نظر بخش مسلط قدرت مانور داد.» «بار دیگر معلوم شد که خواسته اصلی گرایش‌های مختلف جامعه ایران تغییرات سیاسی است. مردم تحقق این خواسته را زمینه‌ساز تحقق دیگر خواسته‌هایشان و دگرگونی در حوزه‌های اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی می‌دانند.»
او در ادامه به تقابل رییس جمهور و رهبری پرداخت: «کم نبودند کسانی که شعار روحانی در خصوص اینکه در صورت تداوم ریاست جمهوری از هیچکس برای تحقق مطالبات ملت نخواهد ترسید، را به پای عزم وی برای ایستادگی در برابر نهاد ولایت فقیه و دست اندازی هایش به قوه مجریه تفسیر کردند.»
علی افشاری روحانی را خواستار تغییرات سیاسی و مقابل رهبری معرفی می کند: «روحانی در مناظره سوم با طرح مواضعی صریح و متمایز، چشم‌اندازی از تلاش برای تغییرات سیاسی را ترسیم کرد و تفاوت نگاه‌های سیاسی اش با اردوگاه رقیب را برجسته ساخت که دیدگاه‌های رهبری را نمایندگی می‌کرد.»

اما علی افشاری تغییرات سیاسی مدنظرش را، بدون بوجود آمدن رادیکالیسم تنش و تشدید اختلافات دو قطبی میان گروه های سیاسی، نشدنی می داند: «ساده اندیشی است که انتظار داشت در این فضا مشکلات ساختاری و ریشه‌ای سیاست در ایران حل شود، اما تغییرات سیاسی اگر در قالب فرایند نگریسته شود، آنگاه تشدید تنش‌ها در درون هیات حاکمه و برجسته شدن شکاف تجدید نظر طلب‌ها با محافظه کاران در درون نظام سیاسی، فرصت کنش سیاسی اپوزیسیون خلق می‌کند.»

محور های اصلی علی افشاری در تحلیل انتخابات ایران:
۱- خواسته اصلی مردم شرکت کننده در انتخابات تغییرات سیاسی در ایران است.
۲- تعداد زیادی از رای دهندگان به حسن روحانی به خاطر شعار های سیاسی مخالف نظام و بخصوص شعار در مخالفت با رهبری به وی رای دادند.
۳- تشدید اختلاف و تنش در حاکمیت و برجسته شدن شکاف میان جناح های سیاسی در ایران پیش نیاز تغییرات سیاسی اساسی است.

چرایی مطرح کردن این محورها:
۱- تا مردم ایران را سیاست زده جلوه دهد که به خاطر شعار های سیاسی به حسن روحانی رای داده اند. در حالی که وعده های اقتصادی آقای روحانی بیشتر از سوی آقای جهانگیری مطرح شد و همچنین بسیاری از مردم به جهت تجربه دوره چهار ساله اول آقای روحانی در ایجاد ثبات اقتصادی و کنترل تورم به او رأی دادند.
۲- تا حسن روحانی در درجه اول به عنوان کاندیدای مطلوب اپوزیسیون و در مرتبه بالاتر به عنوان نماینده اپوزیسیون خارج از کشور نقش مصادره به مطلوب شود.
۳- تا اختلاف تاکتیکی در میان گروه های سیاسی به اختلاف راهبردی بر سر ماهیت نظام تبدیل شود و به این ترتیب ادامه فعالیت نظام جمهوری اسلامی ایران زیر سوال برود.
Share/Save/Bookmark