بی بی سی شکنجه گران را محکوم می کند؟
پنجشنبه ۱۱ دی ۱۳۹۳ ساعت ۱۵:۰۰
کد مطلب: 20010
مولف :
 
بی بی سی عده ای دیگر را رونمایی می کند که معتقدند "شکنجه " حق دولت آمریکا بوده چون تروریست ها قابل ترحم نیستند.و برای بازجویی و کسب اطلاعات این روش بازجویی درست می نماید.
کمیته اطلاعاتی سنای امریکا خلاصه ای جامع از گزارش خود درباره شکنجه در سیا را منتشر کرد.این گزارش مدت ها پیش تهیه شده و در آوریل سال گذشته سنا انتشار گزیده ای از آن را تصویب کرد ولی این امر به دلیل فشارهای سیا، پنتاگون و وزارت خارجه امریکا بارها به تاخیر افتاده بود.

فکر نمی کنم هیچ انسان باوجدانی پیدا شود که از شنیدن نام " شکنجه" دلهره به خود راه ندهد و نسبت به ان انزجار پیدا نکند.پس از انتشار گزارش سنای آمریکا درباره شکنجه مظنونان در سازمان سیا برنامه نوبت شمای بی بی سی با همین موضوع روی آنتن رفت و نظر مخاطبانش را دراین باره جویا شد.
قابل ذکر است کسانی که این برنامه را با دقت مشاهده کردند دریافتند که غالب شرکت کنندگان این برنامه دو نظر داشتند:

الف: عده ای معتقد بودند آمریکا رفتار شایسته ای از خود نشان داده که توانسته با ارائه گزارش شکنجه درون خود را پالایش کند .

واقعیت آن است که خلاف نظر این عده دولت امریکا عقیده دارد این گزارش به شدت منافع آمریکا را به خطر می اندازد. آمریکایی‌ها در حین به کارگیری روش‌های شکنجه به عنوان آنچه که «فنون بازجویی پیشرفته» می‌خواندند؛ استفاده از این روش‌ها در کشورهای دیگر را «شکنجه» خوانده و حتی به تقبیح چنین اعمالی نیز پرداخته‌اند.

ب:بی بی سی عده ای دیگر را رونمایی می کند که معتقدند "شکنجه " حق دولت آمریکا بوده چون تروریست ها قابل ترحم نیستند.و برای بازجویی و کسب اطلاعات این روش بازجویی درست می نماید.
شکنجه بر اساس ماده یکم کنوانسیون منع شکنجه سازمان ملل متحد (۱۹۸۴) اینطور تعریف می‌شود: هر عملی که به واسطهٔ آن و تعمدا درد و رنجی شدید، خواه جسمی یا روحی، بر فرد اعمال شود، آن هم برای اهدافی چون کسب اطلاعات یا اعتراف گیری از او یا از یک شخص ثالث، یا با هدف تنبیه او به دلیل انجام عملی که او یا شخص ثالثی مرتکب شده، یا مظنون به ارتکاب آن است، یا با هدف ارعاب و واداشتن او یا شخص ثالث (به انجام کاری)، و بنابر دلایل تبعیض آمیز از هر نوع [شکنجه محسوب می‌شود]، به ویژه هنگامی که چنین درد و رنجی از سوی یک مقام یا فرد دیگری برخوردار از سمتی رسمی یا به تحریک یا رضایت یا قبول وی اعمال شده باشد. شکنجه شامل درد و رنجی که صرفا منبعث از احکام قانونی یا ذاتی این احکام و یا بخشی از آن‌ها باشد، نیست.

به هر تقدیر  شبکه فارسی بی بی سی برای توجیه این رفتار آمریکا مخاطبان را بین دو گزینه مخیّر می کند که در هر صورت به ضرر دولت آمریکا نخواهد بود.
Share/Save/Bookmark