۱
شکست طرح اماراتی ها برای دور زدن تنگه هرمز
دوشنبه ۱۹ دی ۱۳۹۰ ساعت ۱۰:۲۷
کد مطلب: 6268
شکست طرح اماراتی ها برای دور زدن تنگه هرمز
کارشناسانی که از شرایط ساخت آبراه در این منطقه آگاهی دارند، اعلام کرده‌اند که این آبراه در راه ساخت خود با مشکلات بزرگ و متعددی روبرو است.
پس از آن که ایران اعلام کرد توانایی بستن تنگه هرمز را در صورت احساس خطر برای صادرات نفتیش دارد، امارات متحده عربی در بیانیه ای مدعی شد که قصد دارد آبراهی را برای پایان نیاز کشورهای
بیش از ۲۷۰ مورد مشکل کوچک و بزرگ تاکنون بر سر راه ساختن آبراه مورد نظر ایجاد شده است. به گفته صاحب نظران این مشکلات باعث شده روند ساخت آن با تاخیر زیادی مواجه شود.
منطقه به تنگه هرمز در کشور خود احداث کند، اما به نظر می رسد که این مسئله با مشکلات زیادی مواجه شده است.

به گزارش  رسانه ایران به نقل از فارس، کارشناسانی که از شرایط ساخت آبراه در این منطقه اطلاع دارند، اعلام کرده‌اند که ساخت این آبراه، خود با مشکلات بزرگ و متعددی روبرو است.

بر اساس این گزارش، بیش از ۲۷۰ مورد مشکل کوچک و بزرگ تاکنون بر سر راه ساختن آبراه مورد نظر ایجاد شده است.  به گفته صاحب نظران این مشکلات باعث شده روند ساخت آن با تاخیر زیادی مواجه شود. در واقع این مسئله باعث شده است که تاریخی که پیش از این برای اتمام این پروژه طولانی اعلام شد، محقق نشود.

پایگاه خبری بلومبرگ نیز اعلام کرد "کارشناسانی که خواسته‌اند نامشان فاش نشود، اعلام کرده‌اند که آماده شدن این پروژه ۳.۳ میلیارد دلاری حداقل تا ماه آوریل 2012 غیر ممکن است. این در شرایطی است که «دیتر بلاوبرگ» مدیر سابق این
این آبراه می توانست خیال کشورهای غربی را از بابت صادرات ۱.۵ میلیون بشکه نفت در روز، بدون هراس از مسدود شدن تنگه هرمز انجام دهد، راحت کند.
پروژه، در ماه می ۲۰۰۹ مدعی شده بود که امارات در نظر دارد صادرات نفت خود را از این آبراه از اوائل ماه ژانویه سال گذشته میلادی آغاز کند تا از نیاز به تنگه هرمز رهایی یابد. این درحالی است که تنگه هرمز بیش از پیش برای این منطقه از خلیج فارس استراتژیک به شمار می آید.

در بخش دیگری از این گزارش آمده است: این آبراه می توانست خیال کشورهای غربی را از بابت صادرات ۱.۵ میلیون بشکه نفت در روز، بدون هراس از مسدود شدن تنگه هرمز انجام دهد، راحت کند. این در حالی است که ساخت این آبراه با زمان بندی پیش بینی شده فاصله بسیار زیادی دارد. در عین حال این مسئله در زمانی رخ داده است که جنجال های ضد ایرانی غرب افزایش یافته و احتمال بسته شدن تنگه هرمز از سوی ایران، به مراتب بیشتر شده است.

"رابین میلز" تحلیلگر مسائل سیاسی
آبراه عبور محموله نفتی امارات در صورت ساخته شدن می توانست نیاز امارات به تنگه هرمز را از بکاهد.
در مرکز مشاوره انرژی در دوبی در این باره می گوید: آبراه عبور محموله نفتی امارات در صورت ساخته شدن می توانست نیاز امارات به تنگه هرمز را از بکاهد. این مسئله در واقع یک مسئله حیاتی برای خریداران نفت کشور های حاشیه خلیج فارس است.

تنگه هرمز که دارای عرض ۲۱ مایل است و باریک ترین آبراه جهان محسوب می شود، روزانه ۱۴ تانکر نفتی را از خود عبور می دهد و به طور متوسط محل عبور ۳۳ درصد از انرژی جهان است. تمامی کشورهای عمده تولید کننده نفت در منطقه شامل عربستان، عراق، کویت، امارات، قطر و ایران نفت خود را از این تنگه عبور می دهند.

به همین دلیل است
تنگه هرمز که دارای عرض ۲۱ مایل است و باریک ترین آبراه جهان محسوب می شود، روزانه ۱۴ تانکر نفتی را از خود عبور می دهد و به طور متوسط محل عبور ۳۳ درصد از انرژی جهان است.
که امارات تصمیم گرفته است آبراه میانبر مورد نظر خود را احداث کند، این در حالی است که یکی از مسئولین احداث این گذرگاه انتقال نفت در پاسخ به سوال خبرنگار بلومبرگ از اعلام زمان دقیق آغاز احداث این پروژه امتناع ورزیده است. از سوی دیگر تاکنون تلاش ها برای گرفتن پاسخ در مورد سرنوشت این پروژه بی نتیجه مانده است و هیچ یک از مقامات مسئول در زمینه این آبراه حاضر به ارائه توضیح و پاسخگویی در این مورد نشده اند.

اگرچه طرح آبراه جدید هنوز به مرحله پایانی احداث خود نرسیده است و چشم انداز مثبتی نیز برای کامل شدن مرحله ساخت آن در آینده نزدیک دیده نمی شود، اما مقامات اماراتی امیدوارند که این خط که به سواحل شرقی امارات منتهی می شود، بتواند به انتقال نفت این کشور کمک کند. اگرچه این مسئله باعث کاهش تراکم صادرات نفتی امارات خواهد شد.

در پایان این گزارش آمده است: مسئولین احداث این آبراه پیش از این ادعا کرده بودند که این مجرای عبور محموله‌های نفتی تا اوائل سال ۲۰۱۲ آماده بهره بردای خواهد شد.
Share/Save/Bookmark
qasim
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۰-۱۰-۱۹ ۱۴:۲۵:۰۳
good bye usa hello iran
good luch f_or moslim people of iran (1273)