۱
سیاست کهنه ی انگلیسی؛
بی بی سی فارسی توکلی را روبروی لاریجانی قرار داد
سه شنبه ۱۳ تير ۱۳۹۱ ساعت ۱۲:۳۱
کد مطلب: 7096
مولف :
 
این شروع، نخستین گام بی بی سی فارسی برای رویاروی هم قرار دادن احمد توکلی و علی لاریجانی است. «تاخیر در تصویب اعتبار نامه ی آقای توکلی»، که احتمالا هم باید از جایی آب بخورد؛ جایی مثل هیات رئیسه ی مجلس!
«با گذشت ۵ هفته از شروع به کار نهمین دوره ی مجلس ایران، سرانجام اعتبارنامه ی "احمد توکلی" در کمیسیون تحقیق مجلس تصویب شد.» این را بی بی سی فارسی می گوید و ادامه می دهد: «خبر تصویب اعتبارنامه ی آقای توکلی، روز سه شنبه ۱۲ تیر (۲ ژوییه) و در حالی اعلام می شود که اعتبارنامه های دیگر نمایندگانی که سوابق آنها مورد اعتراض همکارانشان
یعنی تاخیر در تصویت اعتبارنامه ی آقای توکلی برای گرفتن مرکز پژوهش ها از وی بوده است؛ امری که بیشتر به سوء ظن می ماند تا دلیل!
قرار داشت، پیشتر از تصویب کمیسیون تحقیق گذشته است.»

این شروع، نخستین گام بی بی سی فارسی برای رویاروی هم قرار دادن احمد توکلی و علی لاریجانی است. «تاخیر در تصویب اعتبار نامه ی آقای توکلی»، که احتمالا هم باید از جایی آب بخورد؛ جایی مثل هیات رئیسه ی مجلس!

این شبکه در گام دوم و برای اثبات ادعای خود می گوید: «یک روز پیش از تصویب اعتبارنامه ی احمد توکلی، اعضای هیات امنای مرکز پژوهش های مجلس نهم، "کاظم جلالی" عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی را به ریاست این مرکز انتخاب کرده بودند.» یعنی تاخیر در تصویت اعتبارنامه ی آقای توکلی برای گرفتن مرکز پژوهش ها از وی بوده است؛ امری که بیشتر به سوء ظن می ماند تا دلیل!

به گزارش رسانه ایران، بی بی سی ابراز می دارد که «در دوره های هفتم و هشتم مجلس ایران، ریاست مرکز پژوهش ها، که زیر نظر هیات امنایی به ریاست "علی لاریجانی" و متشکل از اعضای
به عقیده ی بی بی سی فارسی چون هیات امنای مرکز پژوهش ها آقای جلالی را انتخاب کرده و رییس هیات امنا هم آقای لاریجانی است پس دست وی در کار است تا توکلی از ریاست مرکز پژوهش ها رخت بربندد.
هیات رئیسه ی مجلس است، با احمد توکلی بود.»
 
به عقیده ی بی بی سی فارسی چون هیات امنای مرکز پژوهش ها آقای جلالی را انتخاب کرده و رییس هیات امنا هم آقای لاریجانی است پس دست وی در کار است تا توکلی از ریاست مرکز پژوهش ها رخت بربندد.

اما باید دلایل دیگری نیز در توجیه ادعای بی بی سی فارسی بیان شوند تا مورد قبول کامل مخاطب واقع گردد.

این شبکه می گوید: «کاظم جلالی که بعد از ۸ سال در مرکز پژوهش های مجلس جایگزین آقای توکلی شده، دبیر "فراکسیون رهروان ولایت"، فراکسیون اکثریت مجلس نهم است که در رقابت میان علی لاریجانی و غلامعلی حداد عادل بر سر ریاست مجلس، از آقای لاریجانی حمایت کرد. این در حالی است که احمد توکلی، با وجود عضویت در فراکسیون رهروان ولایت و داشتن نسبت فامیلی با علی لاریجانی، از منتقدان جدی نحوه ی اداره ی مجلس توسط آقای لاریجانی بود و در انتخابات هیات رئیسه ی مجلس نیز از رقیب او حمایت کرد. وی علی رغم مخالفت با حامیان سیاسی غلامعلی حداد عادل، که در مجلس نهم تحت عنوان "فراکسیون انقلاب اسلامی" فعالیت می کنند، از دیرباز روابط شخصی خوبی با آقای حداد عادل داشته است. احمد توکلی در انتخابات هیات رئیسه ی مجالس
بی بی سی فارسی آقای جلالی را دبیر "فراکسیون رهروان ولایت"، فراکسیون اکثریت مجلس نهم معرفی می کند که میان آقای لاریجانی و آقای حداد عادل بر سر ریاست مجلس از آقای لاریجانی حمایت کرده است.
هفتم و هشتم نیز از ریاست آقای حداد عادل حمایت کرده بود.»

بی بی سی فارسی آقای جلالی را دبیر "فراکسیون رهروان ولایت"، فراکسیون اکثریت مجلس نهم معرفی می کند که میان آقای لاریجانی و آقای حداد عادل بر سر ریاست مجلس از آقای لاریجانی حمایت کرده است.

این شبکه همچنین می گوید که احمد توکلی، با وجود عضویت در فراکسیون رهروان ولایت و داشتن نسبت فامیلی با علی لاریجانی، از منتقدان جدی نحوه ی اداره ی مجلس توسط آقای لاریجانی بود و در انتخابات هیات رئیسه ی مجلس نیز از رقیب او یعنی آقای حداد عادل حمایت کرد.

دلایلی که بسیار متناقض می نماید و بر بسیاری از ویژگی های نیک نمایندگان مجلس پرده می افکند. در واقع باید از آقایان توکلی و لاریجانی تجلیل گردد که علیرغم نسبت فامیلی، این مسائل را وارد حیطه ی کاری نمی کنند. البته بعید هم نیست که وجود همین نقطه ی مثبت بی بی سی را نگران کرده باشد.

اما با توصیفاتی این گونه، بی بی سی فارسی مجلسی را نمایش می دهد که کل آن در دستان فراکسیون رهروان ولایت است و احتمالا ریاست همه ی کمیسیون ها نیز در اختیار آنان قرار گرفته است. در حالی که در مورد ریاست کمیسیون های با اهمیت  انرژی، فرهنگی و آموزش مجلس چنین نیست.
در واقع باید از آقایان توکلی و لاریجانی تجلیل گردد که علیرغم نسبت فامیلی، این مسائل را وارد حیطه ی کاری نمی کنند.
البته این گفته ی بی بی سی خود اثبات می کند که این شبکه درصدد تفرقه افکنی میان اصولگرایان نیز می باشد. رسانه ایران پیش از این در ویژه نامه ی "توپ انگلیسی" به بررسی سیاست های بی بی سی در قبال مجلس نهم پرداخته است.

اما نکته ی جالب این جا است که احمد توکلی عضو فراکسیون رهروان ولایت می باشد و این فراکسیون از آقای لاریجانی در جریان انتخاب هیات رئیسه ی مجلس حمایت کرده است.

نکته ی دیگر اینکه آقای توکلی در زمان ریاست خود بر مرکز پژوهش های مجلس، از منتقدان سرسخت عملکرد دولت محمود احمدی نژاد بود و گزارش های تهیه شده در این مرکز، بارها مورد اعتراض مقام های دولتی قرار گرفت. در حالی که فراکسیون انقلاب اسلامی که از حامیان آقای احمدی نژاد محسوب می شوند از آقای حداد عادل حمایت کردند.

به هر روی آنچه اهمیت دارد این است که بی بی سی از هر فرصتی برای اختلاف افکنی میان مسئولان ایرانی بهره می برد و هوشیاری ایرانیان در این مسائل چاره گشا است.

Share/Save/Bookmark
محمد
۱۳۹۱-۰۴-۱۳ ۲۳:۲۹:۳۸
سلام راستی کدام یک از شما عزیزان مجلس موش وگربه زمان شاه را در کتابچهای کوچکی چاپشده بود را خواندهاید مجلس امروز ایران دقیقا همان مجلس موش وگربه میباشند وبس (1452)