۱
شکنجه های سازمان یافته توسط سازمان جاسوسی امریکا
يکشنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۱ ساعت ۲۰:۳۶
کد مطلب: 8536
گزارشگر :
 
یکی از روش های شکنجه توسط سیا، روش غرق مصنوعی است
این گزارش در بخش نتیجه گیری خود می آورد: نقض حقوق بشر که به واسطه فعالیت های سی آی ای به وقوع پیوست به شدت سیستماتیک و چشمگیر بودند و ایالات متحده و بسیاری از متحدانش در نقض موازین و ایجاد این شرایط برای قربانیان نقش داشتند.
به گزارش ایرنا گزارش یک نهاد بین المللی حقوق بشری حاکی از آن است دولت امریکا با زیر پا گذاشتن حقوق بشر و موازین بین المللی، با کمک کشورهای مختلف، مظنونان اقدامات تروریستی را بدون گذراندن رویه های قانونی در پایگاه های مخفی برای مدت های نامشخص نگهداری و شکنجه می کند.

بنیاد امریکایی "جامعه باز" (Open Society Foundations) که توسط جورج سوروس سرمایه دار صهیونیست امریکایی اداره می شود، در گزارشی مبسوط با عنوان "جهانی شدن شکنجه" (Globalzing Torture) به بررسی اقدامات پنهانی سازمان اطلاعات مرکزی امریکا "سی.آی.ای" به ویژه بازداشت های سری و تفسیر فوق العاده از این عملیات ها پرداخت و در آن اطلاعات جالبی از اقدامات و عملیات سری مجرمانه، شکنجه های این نهاد امریکایی و مشارکت بیش از ۵۰ کشور جهان در این اقدامات را که به بهانه مبارزه علیه تروریسم صورت گرفت، پرداخته است.

بخش های ابتدایی این گزارش ۲۱۶ صفحه ای با اظهارات دیک چنی معاون رییس جمهور امریکا آغاز می شود که تنها چند روز بعد از حملات ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ می گوید: امریکا باید در طرف تاریک وقایع نیز فعالیت کند و باید در سایه و در دنیای اطلاعات حرکت کند و بسیاری از اقداماتی را که لازم است انجام شود، بدون سرو صدا به نتیجه رساند. این موضوع برای برآورده کردن منافع و اهداف امریکا ضروری خواهد بود.

لیست سیاه بازداشتگاه ها

بعد از حملات ۱۱ سپتامبر، سازمان اطلاعات مرکزی امریکا برنامه سری بازداشتی را به مرحله اجرا گذاشت که در آن مظنونین در زندان هایی که به عنوان سایت های سیاه "black sites" شناخته می شدند، نگهداری و مورد برخی روش های بازجویی همچون شکنجه و دیگر اقدامات واقع می شدند. از تعداد دقیق این بازداشتگاه های مخفی هیچ اطلاعی نیست، اما به نظر می رسد که بالغ بر صدها سایت سیاه در سراسر جهان بر روی خشکی و دریا ایجاد شده است.

همچنین "سی آی ای" اختیارات جامعی را به دست آورد که برخی از مظنونین و بازداشت شدگان در عملیات های ضدتروریستی خود را بدون طی تشریفات اداری و رسمی از یک کشور خارج و به محل های موردنظر خود در دیگر کشورها انتقال دهد.

برنامه های بازداشت مخفیانه و تفسیر موسع مقررات از این عملیات ها بسیار محرمانه بود و همه آنها در خارج از خاک امریکا به اجرا درآمد. در همه این موارد، شکنجه وجه مشترک تلاش ها برای کسب اطلاعات محسوب می شد. نتایج این برنامه ها ناپدید شدن بازداشت شدگان، جابجایی فراقانونی آنها و دیگر سواستفاده های دردآور بود. 

مقام های عالی رتبه امریکایی مسئول اند

در واقع دولت بوش رویه تاریکی را برای مقابله با تروریسم، بدون پاسخ دهی به ارگان های داخلی امریکا و دردسرهای ناشی از آن برگزید. اکنون با گذشت بیش از یک دهه از این برنامه ها هیچ شکی وجود ندارد که افراد و مقام های عالیرتبه در دولت بوش مسوولیت این اقدامات را برعهده داشتند و حقوق مظنونین و بازداشت شده ها را زیر پا می گذاشتند.

هنوز مشخص نیست که این اقدامات پایان یافته است، زیرا دولت امریکا اجرای مخفیانه آن را در دستور کار خود داشت و بسیاری از کشورهای خارجی درگیر آن شدند. تناقضات متعدد در این موضوع باعث دامن زدن به این تردیدها هم می شود. به عنوان مثال در حالی که بوش ابراز داشت که ۱۰۰ بازداشت شده در اختیار سی آی ای هستند، اما دولت امریکا تنها حضور ۱۶ بازداشتی بسیار پرارزش را در زندان های این سازمان تایید کرد که بعدها به زندان گوانتانامو منتقل شدند.

نقض حقوق افراد و کشورها

در این گزارش برای اولین آمار دقیقی از تعداد بازداشت شدگان و همکاری کشورها با دولت و سازمان اطلاعات مرکزی امریکا ارایه شده است. براساس این گزارش