کشف دایناسورهای شکارچی
پنجشنبه ۷ بهمن ۱۳۸۹ ساعت ۲۳:۲۲
کد مطلب: 956
کشف دایناسورهای شکارچی
دانشمندان موفق به کشف گونه ای از دایناسور شده اند که گفته می شود از گونه های اولیه دایناسورهای شکارچی است.
ادرو ماسمورفی، Eodromaeusmurphi، بقایای دایناسوری است که در شمال غربی آرژانتین یافت شده است. این گونه جانوری ۲۳۰ میلیون سال پیش، قبل از اینکه دایناسورهای عظیم الجثه بر روی زمین وجود داشته باشند، می زیسته است. 

قد این دایناسورها کمتر از ۲ متر بود و بر روی دو پا راه می رفتند. دانشمندان معتقدند ادرو ماسمورفی از اجداد دایناسورهای ۴ پا بود که دایناسورهای شکارچی از نسل آنها بودند. 

به گزارش رسانه ایران، به نقل از واحد مرکزی خبر، ریکاردو مارتینز و همکارانش از دانشگاه سن خوان در آرژانتین بقایای اسکلت دایناسور کشف شده در منطقه ایچیگوالاستو را با اسکلتهای یک دایناسور دیگر به نام یوراپتر که در دوره زمانی مشابه در این منطقه زندگی میکرد، مقایسه کردند. یوراپتر نیز یک دایناسور کوچک دوپا بود. 

مطالعات دقیق بقایای این دایناسورها موجب شد دانشمندان به این نتیجه برسند که یوراپتر با آنچه که پیشتر گفته می شد از اجداد سوسمارهای عظیم الجثه گیاهخوار هستند، متناقض باشد. 

سوسمارهای عظیم الجثه گیاهخوار جثه ای بزرگ و گردنی دراز داشتند. یکی دیگر از تفاوتهای بین این دو اسکلت در منفذ کیسه های هوا در پوزه ادرو ماسمورفی بود. کیسه های هوا در دایناسورهای چهارپا مشخص بودند. اما در یوراپترها وجود نداشتند. تفاوتهای دیگر در شکل لگن خاصره و پاهای جلویی بود. 

دانشمندان معتقدند ۲۳۰ میلیون سال پیش حدود ۱۱ درصد از کل دایناسورها از نوع ادرو ماسمورفی بودند یعنی دو برابر بیش از آنچه که قبلا درباره آنها تصور می شد. بر اساس یافته های دانشمندان جمعیت دایناسورها در آن زمان بسیار متنوع بود.

Share/Save/Bookmark