تخریب پیش از موعد
پنجشنبه ۲۷ آبان ۱۳۸۹ ساعت ۱۱:۲۶
کد مطلب: 361
مولف :
 
تخریب پیش از موعد
رسانه ها با روش های گوناگون ،سعي در تحريف حقايق و تخريب طرح مورد نظر دارند.
      یکی دیگر از روش‌هایی که در رسانه ی ايران تحت موضوع سانسور بررسي مي‌كنيم، روشي است كه باعث حذف یا تحریف اخبار واقعی می گردد؛ روشی با عنوان تخریب پیش از موعد.

     
اگر قرار باشد، رخدادی مهم اتّفاق بیفتد که فواید بسیار زیادی در پی داشته باشد، قبل از این که پروژه به نتیجه برسد، سانسورگران حقایق، با ابزارهای خود می‌کوشند تا فعّالّیت‌های مرتبط با پروژه را شکست خورده، معرّفی کنند.
در این روش، رسانه‌هاي مخالف با طرح و برنامه‌ای که هنوز به طور کامل به اتمام نرسیده، در تبلیغات خود از زبان مسئولان اجرای پروژه و یا در تحلیل‌های خود آن را شکست خورده، معرّفی می‌نمایند؛ به عبارتی اگر قرار باشد، رخدادی مهم اتّفاق بیفتد که فواید بسیار زیادی در پی داشته باشد، قبل از این که پروژه به نتیجه برسد، سانسورگران حقایق، با ابزارهای خود می‌کوشند تا فعّالّیت‌های مرتبط با پروژه را شکست خورده، معرّفی کنند.
در این روش، فوایدی برای سانسورگران حاصل می‌گردد که خود عامل و بهانه‌ای برای بسط و تمرکز بر این نوع سانسور شده است.

      اوّل اين كه از سویی به دلیل تکرار و تبلیغ ناامیدی و تلقینات منفی در محیط جامعه‌ي مورد هدف خود، باعث می‌شوند تا مخاطبانی را که منتظر برکات حاصل از نتایج این طرح هستند، از پی‌گیری مطالبات خود ناامید نمایند و اگر هم برای اتمام طرح احتیاج به همراهی آنان باشد با وجود این القائات و تبلیغات منفی، همراهی لازم و کافی را نخواهند داشت. حتّی در اثر تبلیغات سوء و مسموم، در پروژه‌ي مورد هدف سانسورگران، گاه باعث ایجاد شک و تردید برای خود مجریان خواهند شد و از اعتماد
با استفاده از این نوع سانسور به مرور، گاه باعث ایجاد اختلاف بین خود متولّیان و یا ميان متولّیان با کسانی که قرار است از برکات این پروژه بهره ببرند، خواهد شد که در نهایت موفقیّت و شیرینی نتیجه‌ي حاصله را به نوعی تبدیل به تلخی و بی تفاوتی خواهد کرد
آن ها درباره‌ي صحّت برنامه می‌کاهند.

       دوم اين كه از دیگر سو، تخریب پیش از موعد، باعث هزینه بردار شدن مضاعف و غیر واقعی پروژه هایِ در دست اقدام خواهد شد؛ یعنی اگر اجرای پروژه ای، احتیاج به هزینه‌ي مشخّصی داشته باشد، با اعمال اين سانسور به حتم، هزینه‌ي اجرا چند برابر خواهد شد.

       سوم اين كه با استفاده از این نوع سانسور به مرور، گاه باعث ایجاد اختلاف بین خود متولّیان و یا ميان متولّیان با کسانی که قرار است از برکات این پروژه بهره ببرند، خواهد شد که در نهایت موفقیّت و شیرینی نتیجه‌ي حاصله را به نوعی تبدیل به تلخی و بی تفاوتی خواهد کرد؛ امّا اگر بخواهیم از اين سانسور به سبک تخریبِ پیش از موعد مصداقی مطابق با شرایط حال حاضر ذکر کنیم، می‌توان به برخورد و رفتاری که برخی از رسانه ها مثل بی بی سی فارسی و راديو فردا در خصوص بحث هدفمند کردن یارانه ها در ایران دارند، اشاره نمود.
با وجود آن كه بحث اجرای هدفمند کردن یارانه‌ها در ایران مورد قبول و استقبال مجامع علمی است و از نظر مردم، نیز از لحاظ صحّت و فواید عملکرد، موردتأیید قرار گرفته وآن ها امیدوارند تا بدین واسطه، عدالت بیشتری در بخش‌های مختلف جامعه حاکم شود؛ امّا این رسانه‌ها به طور مکرّر در تبلیغات و ابرازهای رسانه‌ای خود به گونه‌اي
این رسانه‌ها به طور مکرّر در تبلیغات و ابرازهای رسانه‌ای خود به گونه‌اي عمل مي‌كنند كه نشان دهند، به حتم طرح هدفمند کردن یارانه ها در کشور ایران شکست خواهد خورد و مردم از لحاظ اقتصادی و وضعیت معیشت در بدترین وضعیت به سر خواهند برد.
عمل مي‌كنند كه نشان دهند، به حتم طرح هدفمند کردن یارانه ها در کشور ایران شکست خواهد خورد و مردم از لحاظ اقتصادی و وضعیت معیشت در بدترین وضعیت به سر خواهند برد.

گوشه‌ای از موارد ارائه شده درباره‌ي هدفمند کردن یارانه‌ها توسط این رسانه ها با سانسور تخریب پیش از موعد، در ادامه‌ي اين بررسي در رسانه ايران مي‌آيد:


راديو فردا:

برای تعيين قيمت شير در هر استان ایران، کمیته ای تشكيل می ‌شود.
اخبار متناقض از زمان واریز یارانه‌ها؛ «اعلام مبلغ یارانه‌ها فعلاً به مصلحت نیست».
اعلام مبلغ یارانه‌ها «به مصلحت نیست».
احمدی نژاد و بی پاسخ ماندن سؤال های طرح هدفمند کردن یارانه ها .
صدای شما؛ طرح هدفمند کردن یارانه‌ها را چگونه ارزیابی می‌کنید؟
معاون وزیر بازرگانی: مردم نان را به قیمت آزاد تهیه خواهند کرد .
اخبار متناقض از زمان واریز یارانه‌ها؛ «اعلام مبلغ یارانه‌ها فعلاً به مصلحت نیست».

بی بی سی فارسی:
قیمت ها با تهدید سر به راه می شوند .
هشدار قوّه ی قضائیه ایران به گران‌فروشان .
معاون بانک مرکزی: افزایش قیمتها طبیعی است .
محمد رویانیان: قیمت گاز مصرفی خودروها بیش از دو برابر می شود .
رئیس بسیج: آزادسازی یارانه ها درد دارد، مردم تحمل کنند .
نگرانی شدید از افزایش قیمت ها بعد از حذف یارانه.
Share/Save/Bookmark