روزنامه واشنگتن پست گزارش داد:
بررسی وضعیت مسلمانان اروپا
شنبه ۶ آذر ۱۳۸۹ ساعت ۱۸:۵۷
کد مطلب: 343
مولف : مریم سخنور
 
بررسی وضعیت مسلمانان اروپا
نقض گسترده حقوق مسلمانان در اروپا، نشان از اسلام هراسی آشکار این دولت ها و بازگشت آنها به دوران نازیسم و فاشیسم دارد.
      به گزارش رسانه ی ایران، روزنامه واشنگتن پست در گزارشی به نقض حقوق مسلمانان در اروپا اشاره کرد.اين روزنامه به نقل از رهبران مسلمان ، جامعه شناسان و پژوهشگران فرانسه افزود: با توجّه به شمار مسلمانان فرانسه ، تعداد زندانيان مسلمان در اين كشور از همه كشورهاي اروپايي بيشتر است . 


       واشنگتن پست نوشت: در حالي كه تنها ‪ ۱۲‬درصد از جمعيت فرانسه مسلمان هستند ، حدود ‪ ۶۰‬تا ‪ ۷۰‬درصد زندانيان اين كشور را مسلمانان تشكيل مي‌دهند. 


     موسي خادم الله،کارشناس جامعه شناسی كه چند سال را صرف تحقيق درباره مسلمانان در نظام جزايي فرانسه و دیگر کشورهای اروپایی كرده است، نسبت بالاي زندانيان
در حالي كه تنها ‪ ۱۲‬درصد از جمعيت فرانسه مسلمان هستند ، حدود ‪ ۶۰‬تا ‪ ۷۰‬درصد زندانيان اين كشور را مسلمانان تشكيل مي‌دهند.
مسلمان در فرانسه را پيامد مستقيم ناكامي اين كشورها در ادغام اقليت‌ها در جامعه خود مي‌داند. بر اساس آمار وزارت دادگستري بريتانيا، ‪ ۱۱‬درصد از زندانيان اين كشور مسلمان هستند، در حالي كه تنها ‪ ۳‬درصد جمعيت انگليس را مسلمانان تشكيل مي دهند. همچنين پژوهش مؤسّسه جامعه ی آزاد نشان مي‌دهد كه در هلند ‪ ۲۰‬درصد زندانيان بزرگسال و ‪۲۶‬درصد از مجرمان نوجوان، مسلمان هستند، در حالي كه تنها ‪۵/۵‬ درصد جمعيت اين كشور مسلمان هستند. 


        به گزارش رسانه ی ایران، بر اساس اين پژوهش در بلژيك نيز مسلمانان مغرب و تركيه دست كم ‪ ۱۶‬درصد زندانيان اين كشور را تشكيل مي‌دهند، در حالي كه تنها ‪ ۲‬درصد از كلّ جمعيت اين كشور مسلمان هستند. به عقيده ی جامعه شناسان و رهبران مسلمان ، با توجه به تغيير دورنماي فرهنگي اروپا به وسيله ی مهاجران و نسل جديد كه شامل فرزندان آن ها نيز مي شود، وضع زندان‌هاي این قاره نشانگر شكاف‌هاي عميق اجتماعي و قومي در اين كشور هاست .


         رهبران مسلمان ، جامعه شناسان و مدافعان حقوق بشر معتقدند، سياست‌ها و خطّ مشي‌هاي اجتماعي دولت های اروپایی بيشتر از ديگر كشورهاي جهان ، موجب انزواي مسلمانان در حومه‌هاي فقيرنشين اين كشورها شده است . به خاطر
بر اساس آمار وزارت دادگستري بريتانيا، ‪ ۱۱‬درصد از زندانيان اين كشور مسلمان هستند، در حالي كه تنها ‪ ۳‬درصد جمعيت انگليس را مسلمانان تشكيل مي دهند.
اين عوامل، نسلي از كودكان متولّد اروپا به وجود آمده اند كه نه تنها اميد اندكي به پيشرفت اجتماعي دارند، بلكه براي دولت خود نيز احترام كمتري قايل هستند.

        واشنگتن پست مي‌افزايد: دولت های اروپایی براساس خطّ مشي خود، اطّلاعات و آمار درباره ی نژاد، مذهب يا قوميت شهروندانشان تهيّه نمي‌كنند، به اين خاطر به دست آوردن آمار دقيق درباره ی تركيب جمعيتي زندانيان اين كشورها دشوار است . با اين حال ارزيابي‌هاي جامع كارشناسان جمعيتي ، جامعه شناسان و رهبران مسلمان نشان مي‌دهد كه شمار زندانيان مسلمان در اروپا به طور متوسط بيش از ‪ ۶۰‬تا ‪ ۷۰‬درصد كلّ شمار زندانيان اين كشور هاست.

        واشنگتن پست با اشاره به اِعمال تبعيض درخصوص زندانيان مسلمان مي نويسد: در سراسر یک كشور اروپایی تنها ‪ ۱۰۰‬روحاني مسلمان براي ‪ ۲۰۰‬زندان وجود دارد، در حالي كه ‪ ۴۸۰‬روحاني براي كاتوليك ها، ‪ ۲۵۰‬روحاني براي پروتستان ها و ‪ ۵۰‬روحاني براي يهوديان وجود دارد. اين در حالي است كه شمار زندانيان مسلمان بسيار زيادتر از معتقدان به ديگر اديان است .

واشنگتن پست مي‌افزايد: در سال‌هاي اخير نگراني اصلي دولت های اروپایی درباره زندانيان مسلمان اين كشور جنبه سياسي داشته است ، به گونه‌اي كه مقام‌هاي امنيت ملّي اين كشورها در سال ‪ ۲۰۰۵‬به مسئولان زندان‌ها هشدار دادند كه بايد
خودداري مقام‌هاي زندان از دادن غذاهاي حلال به ويژه فرآوردهاي گوشتي حلال به مسلمانان يكي از شكايت‌هاي عمده زندانيان مسلمان در سراسر اروپا است
از تحريك شدن زندانيان به وسيله افراد تندرو جلوگيري كنند. همچنين مقام‌هاي زندان ها، اقدام به اعزام روحانيون ميانه رو به داخل زندان‌ها به منظور ايجاد تعادل با عوامل تندرو كردند. روحانيون ميانه رو از پرداختن به مسائل سياسي پرهيز و تنها با دلالان موادّ مخدر، جنايتكاران و مهاجران غيرقانوني درباره ايمان و عقيده صحبت مي‌كنند.


        واشنگتن پست مي‌افزايد: مقام‌هاي زندان از بازديد خبرنگار اين روزنامه از زندان‌هايي كه مشكلات بيشتري داشتند، جلوگيري كردند. از جمله ، زنداني كه بيشتر زندانيان مسلمان آن ، فرزندان و نوه هاي مهاجراني هستند كه ده ها سال قبل براي كار در معادن ذغال سنگ به اين مناطق آورده شدند. به نوشته واشنگتن پست ، يكي از شكايت‌هاي عمده ی زندانيان مسلمان در سراسر اروپا، خودداري مقام‌هاي زندان از دادن غذاهاي حلال به ويژه فرآوردهاي گوشتي حلال به مسلمانان است كه حتّي گاه منجر به اعتراض‌هايي نيز شده است و بر مبنای آن مسئولان زندان به مسلمانان اجازه داده‌اند كه از مصرف محصولاتي كه از خوك توليد مي‌شود، خودداري كنند، به گونه‌اي كه آمار افرادي كه از مصرف گوشت خوك خودداري مي‌كنند را مي‌توان نمايشگر دقيق جمعيت مسلمانان هر زندان دانست .


        امّا مشكل تنها به گوشت حلال ختم نمي‌شود؛ زيرا تا چندي پيش در زندان
بعد از ممنوعیت ساخت مناره برای مساجد در سوییس ، یکی از رهبران این اقدام درخواست منع حجاب در محل کار را نیز داده ، همچنین شخص دیگری درخواست ممنوع شدن ساخت قبرستان برای اقلیت های مذهبی را کرده است.
ها از چربي خوك براي پختن سبزيجات و ديگر غذاها نيز استفاده مي‌شد. همچنين زندانيان مسلمان مي‌گويند، محروميت‌هاي ديني ديگري نيز تجربه مي‌كنند؛ از جمله اين كه مسيحيان مجاز به دريافت هديه از خانواده هايشان در كريسمس هستند، امّا مسلمانان از چنين امتيازي براي ماه مبارك رمضان برخوردار نيستند.

علاوه براین گزارشی از نقض حقوق مسلمانان سوئیس و موج اسلام هراسی در میان کشورهای اروپایی منتشر شده است.نقض حقوق مسلمانان سوئیس و دیگر ملّت های غربی که در اروپا و آمریکا بعد از حادثه ۱۱ سپتامبر گسترده تر شده است ، در سالهای اخیر خودش را به اشکال مختلف و غالباً با مخالفت های به اصطلاح قانونی با نمادهای اسلامی نشان می دهد. قانون ممنوعیت حجاب در فرانسه را که منجر به خارج شدن شمار زیادی از مسلمانان از دانشگاه ها و مدارس به دلیل حفظ حجاب گردید ، شاید بتوان اوّلین حرکت سازماندهی شده ی دولتی در اروپا دانست. 


        همه پرسی صورت گرفته در سوئیس که بر اساس آن ساخت مناره برای مساجد ممنوع گردید ، نمونه ی دیگری از این اقدامات است ، که وقوع آن در آزاد ترین کشور اروپا نشان از اوج مخالفت ها با اسلام دارد.
امّا این انتهای ماجرا نیست ؛ بلکه بعد از ممنوعیت ساخت مناره برای مساجد در سوئیس ، یکی از رهبران این اقدام درخواست منع حجاب در محل کار را نیز داده ، همچنین شخص دیگری درخواست ممنوع شدن ساخت قبرستان برای اقلیت های مذهبی کرده است. به هر حال این گونه اقدامات نشان از بازگشت فاشیسم و نازیسم به اروپا دارد. دولت های اروپایی که مدّعی دموکراسی و دفاع از حقوق بشرند با محروم کردن مسلمان‌ها از حقوق اوّلیه خود به ‪۶۰‬ سال گذشته؛ یعنی به زمان هیتلر و موسولینی بازگشته اند.


Share/Save/Bookmark