گزارش BBC از تلاش ایرانیان کانادا و امریکا برای مشارکت در انتخابات / ناکامی تحریم کنندگان تا این لحظه
چهارشنبه ۲۷ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۴۷
کد مطلب: 40767
گزارش BBC از تلاش ایرانیان کانادا و امریکا برای مشارکت در انتخابات / ناکامی تحریم کنندگان تا این لحظه
آنهایی که معتقد به مشارکت هستند امیدوارند تلاش های این مخالفان بی نتیجه بماند. آنها منتظر اعلام آدرس دقیق محل های رای گیری، گرفتن مرخصی در روز کاری جمعه و رساندن خود به محل اخذ رای هستند. اما در کانادا برای ایرانیان حامی شرکت در انتخابات که تلاش هایشان ناکام ماند، فرصتی فراهم آورد تا به صورت منسجم تر پیگیر مطالبه از سرگیری مجدد رابطه دیپلماتیک با ایران شوند.
BBC فارسی در گزارشی به توصیف تلاش های مخالفان حکومت ایران در امریکا برای تحریم انتخابات و جلوگیری از برپایی صندوق های رای پرداخته است.

به گزارش رسانه ایران، مخالفان ایران در امریکا پس از عدم توفیق در تحریم دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران، اکنون می کوشند تا مانع برپایی صندوق های رای در ایالت های مختلف امریکا شوند.

آنها طوماری را در وب سایت کاخ سفید منتشر کرده اند و در آن از دونالد ترامپ، رییس جمهور امریکا، خواسته اند که حوزه های اخذ رای را تعطیل و با کسانی که در بر پا شدن آنها از اجاره محل تا نظارت بر صندوق ها نقش دارند، برخورد کند. واکنشی به ۳۰ حوزه اخذ رایی که دفتر حفاظت منافع ایران در ایالت های مختلف امریکا برای تسهیل مشارکت ایرانیان مقیم امریکا در انتخابات ریاست جمهوری ۲۹ اردیبهشت برپا خواهد کرد.

به نوشته BBC، مقام های دولت امریکا به شرط آن که امضاهای هر طوماری در سایت این کاخ به ۱۰۰ هزار برسد، موظف به پاسخگویی هستند اما تاکنون کمتر از هزار نفر آن را امضا کرده اند.

بر اساس آمارهای رای گیری های سال های گذشته که BBC منتشر کرده، بیشترین مشارکت ایرانیان امریکا در انتخابات ریاست جمهوری در سال ۱۳۸۰ بوده که در آن سیدمحمد خاتمی برای بار دوم پیروز شد؛ کمی بیشتر از ۱۰ هزار نفر. در سال ۹۲ این رقم حدود ۶۵۰۰ نفر در سراسر امریکا بوده است.

یک مسئول برگزاری انتخابات در همین باره گفته که انتظار دارد امسال با توجه به تماس های تعداد زیادی از ایرانیان مقیم امریکا برای با خبر شدن از محل حوزه های رای گیری، تعداد شرکت کنندگان افزایش چشمگیری داشته باشد. آنها در وب سایت «ایران الکشن» شهرهایی که در ایالت های مختلف امریکا رای گیری در آنها برگزار می شود را معرفی کرده اند. آدرس دقیق در این شهرها قرار است امروز چهارشنبه 27 اردیبهشت در همین سایت اعلام شود.

مشارکت ایرانیان مقیم کانادا
همزمان تعدادی از ایرانیان که در کانادا علاقه مند بودند در انتخابات شرکت کنند از نزدیک دو ماه پیش با نامه نگاری به وزیر خارجه کانادا و نمایندگانشان در مجلس این کشور خواستار صدور اجازه استقرار صندوق های رای شدند هرچند مقام های کانادایی واکنش مثبتی نشان ندادند.

از همین رو تعدادی از ایرانیان کانادا تصمیم گرفته اند با هزینه شخصی به شهرهای مرزی در امریکا که صندوق های رای در آنها برقرار خواهد بود بروند. آنها همچنین کمپینی با نام «رای من باش» راه انداخته اند تا از طریق ویدئوهای کوتاه از هموطنان در ایران که قصد رای دادن ندارند بخواهند به جای آنها به پای صندوق بروند.

آنها طوماری را هم که به جای امضا به روی آن انگشت خواهند زد به وزیر خارجه کانادا می دهند. در آن از دولت کانادا خواهند خواست روابط دیپلماتیک تهران-اوتاوا از سر گرفته شود تا در آینده ایرانیان کانادا برای رای دادن با مشکل رو به رو نشوند.

به این ترتیب، در حالی که در امریکا بعضی از مخالفان حکومت ایران نگاهشان به دولت دونالد ترامپ است تا بلکه در صندوق ها را ببندد، آنهایی که معتقد به مشارکت هستند امیدوارند تلاش های این مخالفان بی نتیجه بماند. آنها منتظر اعلام آدرس دقیق محل های رای گیری، گرفتن مرخصی در روز کاری جمعه و رساندن خود به محل اخذ رای هستند. اما در کانادا برای ایرانیان حامی شرکت در انتخابات که تلاش هایشان ناکام ماند، فرصتی فراهم آورد تا به صورت منسجم تر پیگیر مطالبه از سرگیری مجدد رابطه دیپلماتیک با ایران شوند.

در مجموع بیش از یک و نیم میلیون ایرانی تبار در دو کشور کانادا و امریکا زندگی می کنند.
Share/Save/Bookmark