bbc چگونه افکار عمومی را قانع می‌کند؟ (20) - این قسمت:
تاثیر دعوت رهبر انقلاب از ضد انقلاب در تحلیل نتیجه انتخابات
بی بی سی فارسی: مشارکت برای براندازی نظام بود!
دوشنبه ۸ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۰۶:۲۶
کد مطلب: 40857
مولف :
 
این ستون در تلاش است تا اولاً بدون جانبداری و ثانیاً با رویکرد استنادی (فکت‌محور) آنچه را bbc بدون ارائه سند قطعی و صرفاً در پی تحلیل، گمانه‌زنی یا کنارهم نهادن "قرائن" به جای اسناد به مخاطب ارائه می‌کند، واکاوی نماید.
رسانه ایران (Rasanehiran.com):
در تئوری دموکراسی مشارکت بالا در انتخابات به منزله تایید و تقویت رژیم حاکم است. سرآمد کشور های اروپایی در مشارکت مردم در انتخابات فرانسه می باشد. در این کشور به طور معمول بالای ۷۰% در انتخابات ریاست جمهوری شرکت می کنند. فرانسه از همین رو مهد دموکراسی اروپا معرفی می شود. در ایران نیز انتخابات ریاست جمهوری معمولا با استقبال زیاد رو به رو است. این رقم برای ریاست جمهوری دوازدهم بیش از ۷۳ % است، دور دور یازدهم ۷۲.۷% و دور دهم ۸۵% بوده است.
رهبر ایران در هر دوره انتخابات بر مشارکت حداکثری تاکید دارد. این جمله از رهبر انقلاب در سال ۹۴ مورد توجه رسانه های خارجی و حتی مخالفان نظام ایران قرار گرفت: « همه در انتخابات شرکت کنند، حتی کسانیکه نظام را قبول ندارند برای حفظ و اعتبار کشور شرکت کنند»

در میان رسانه های خارجی بی بی سی فارسی همان زمان در دی ماه ۹۴ این سخنان رهبری را منعکس کرد. بی بی سی پس از انتخابات ریاست جمهوری دوازدهم هم میزان مشارکت را مورد توجه قرار داد. بی بی سی اما معتقد است شرکت کنندگان برای تغییر نظام در انتخابات شرکت کرده اند:
« مردم به وضوح مبارزه از طریق صندوق رای را به روش‌های مبارزاتی دیگر ترجیح دادند. مردم میتوانستند در انتخابات شرکت نکنند. میتوانستند به سمت مقابله با نظام و استراتژی براندازی بروند. اما نکردند. مردم میدانند که انتخابات آزاد و عادلانه - به معنی دقیق کلمه - نیست اما میتواند در تعیین سرنوشت‌شان موثر باشد.»
بی بی سی فارسی در جای دیگر تاکید می کند:
«مردم به استمرار وضع موجود با تغییر حساب شده رای دادند. یعنی، تغییر میخواهند ولی تغییر حساب شده و با ملاحظه که کار مملکت را به آشوب نکشد و وضع را بدتر از وضع فعلی نکند. یعنی تغییرات قابل پیش بینی که در صورت اشتباه بتوان آن را ترمیم کرد.»

محور های بی بی سی در تحلیل نتیجه انتخابات:
۱- شرکت کنندگان از انتخابات به عنوان یک ابزار برای مبارزه با جمهوری اسلامی استفاده می کنند.
۲- انتخابات ریاست جمهوری 96 کاملا آزاد و عادلانه نبوده است.
۳- شرکت کنندگان از شرکت در انتخابات به دنبال تغییر در بلند مدت اند.

چرا بی بی سی این محور ها را مطرح می کند:
۱- تا تاثیر ابتکار آیت الله خامنه ای در دعوت از آحاد مردم حتی مخالفان نظام به رای دادن در میزان مشارکت کم اهمیت جلوه داده شود. درحالی که رهبر انقلاب مشارکت مردم را رمز بقای نظام می داند.
۲- تا مشروعیت انتخابات ایران را زیر سوال ببرد. درحالی که هر دو سال یک بار در ایران انتخابات برگزار می‌شود.
۳- تا مشارکت 73درصدی مردم به سبد تقویت نظام جمهوری اسلامی ایران نریزد. در حالی که اگر رای گیری بعد از ساعت 24 هم ادامه می یافت میزان مشارکت تا بالای 80% نیز ادامه می یافت.
Share/Save/Bookmark