ناگفته‌هایی از درخواست سناتورهای مجلس امریکا برای سفر به ایران
يکشنبه ۱۸ بهمن ۱۳۹۴ ساعت ۰۰:۱۰
کد مطلب: 32487
مولف :
 
همزمان با درخواست چند سناتور امریکایی برای حضور در ایران، وب‌سایت صدای امریکا این موضوع را در صدر اخبار خود قرار داد. اما نپرداختن به تناقض میان عنوانِ این درخواست و برنامه‌های سفر، از نکات مغفول در این گزارش شبکه‌ی فارسی زبان است که می‌تواند آن را نقضِ بی‌طرفی در این رسانه‌ی دولتی دانست.
رسانه ایران (Rasanehiran.com):

مایک پمپئو، عضو جمهوری‌خواه کمیته منتخب دائمی اطلاعات مجلس نمایندگان آمریکا و دو تن دیگر از نمایندگان جمهوری‌خواه این مجلس با مراجعه به دفتر حافظ منافع ایران در واشنگتن، روز پنج‌شنبه تقاضای خود برای ویزای سفر به ایران را تسلیم کرده بودند.

در همین رابطه و همزمان با درخواست چند سناتور امریکایی برای حضور در ایران، وب‌سایت فارسی صدای امریکا نیز با انتشار گزارشی به این موضوع پرداخته است.

این شبکه گزارش داده که سه تن از سناتورهای امریکا با انتشار بیانیه‌ای رسمی، درخواست خود با عنوان "مشاهده دموکراسی در عمل" را رسانه‌ای کردند. صدای امریکا اضافه کرده: "قصد سفر به ایران را مایک پمپئو، لی زلدین و فرانک لو بیندو با عنوان "مشاهده دموکراسی در عمل"  و روند انتخابات پیش رو در ایران ذکر نمودند."

اما از ناگفته‌های این مسئله می‌توان اشاره داشت که درخواست سناتورهای امریکایی به عنوان "مشاهده‌ی دموکراسی در عمل" با گزاره‌های ذکر شده در برنامه‌ی این سفر مغایرت دارد. چرا که طرح موضوعاتی مانند بازدید از تاسیسات هسته‌ای هیچ ارتباطی به موضوعِ این درخواست ندارد.ضمن این‌که ادبیاتی مانند "پیگیری وضعیت گروگان‌های آمریکایی‌ در ایران" نشان می‌دهد که داوطلبان، قبل از  سفر به ایران تصمیمِ خود را گرفته و با فکر پیش‌پنداشته وارد عمل شده‌اند. "گروگان" دانستنِ متهمان سیاسی‌امنیتی، نه‌تنها بی‌طرفی ایشان در بررسی و نتیجه‌گیری را نقض می‌کند بلکه در آینده می‌تواند ذهنیت‌سازای برای ادعاهای ضد ایرانی را نیز رسمیت ببخشد.

از این روی، برنامه‌ی مذکور بیشتر دستمایه‌ای برای تنظیم پروپاگاندای رسانه‌ای علیه ایران خواهد بود تا "پژوهشی بی‌طرفانه" زیرا برای بررسی آن‌چه "دموکراسی در عمل" مطرح شده، الزامی به کنکاش در خصوص "آزمایش‌های دفاعی ایران و موشک‌های بالستیک" و یا "بازدید از تاسیسات هسته‌ای، پرسش‌و‌پاسخ با سپاه‌پاسداران" و... که در برنامه‌ی این سفر ذکر شده وجود ندارد.

همچنین قابل تامل است که مایک پمپئو، عضو جمهوری‌خواه کمیته منتخب دائمی اطلاعات مجلس نمایندگان آمریکا در وب‌سایتش با انتشار یک بیانیه‌ی رسمی اعلام کرده: "در نامه‌ای به آیت الله خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران و محمدعلی جعفری، فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، خواستار صدور ویزا و انجام برنامه سفرشان شده‌اند." در حالی‌که این درخواست باید از طریق پارلمان یا دولت به انجام می‌رسید.

اگرچه مطرح کردن درخواست مذکور نشان می‌دهد جمهوری‌خواهان به عنوان "جناح تندروی سیاسی در ایالات متحده" پس از موفقیت‌های دیپلماتیک ایران به این نتیجه رسیدند که ارتباط با ایران به عنوان کشوری تاثیر گذار بر روند سیاسی منطقه و جهان، حتی در کارزار انتخاباتی امریکا هم برای ایشان تعیین کننده است. اما از سوی دیگر این سناتورها اعلام کردند که: "به صحبت‌های باراک اوباما، رئیس جمهوری و جان کری، وزیر خارجه ایالات متحده درباره صلح‌طلب بودن ایران" هم مشکوک هستند. این نکته نشان می‌دهد که مقامات دولتی امریکا نیز نتوانستند اعتماد و نظر موافق این حزب را به خود جلب کنند لذا این امر، برخورد مغرضانه با ایران بسیار محتمل می‌کند.

از سوی دیگر و با توجه به سابقه‌ی سیاست‌های امریکا در منطقه و رفتارهای یک‌جانبه‌ی آن علیه ایران، بدیهی‌ست که مسئولین ایرانی نبست به فعالیت‌های ایشان خوش‌بین نبوده و خواسته‌ی طرف امریکایی برای بازدید از کشور را "مقدمه‌ای برای دخالت بیگانه در امور داخلی مانند مکانیزم انتخابات" تلقی کنند.شایان ذکر است که امروز علاءالدین بروجردی، رییس کمیسیون امنیت ملی مجلس ایران هم در واکنش به درخواست نامتعارفِ سناتورهای امریکا برای "بازدیدِ نظارت‌گونه از ایران" گفته: انتخابات ایران نیاز به نظارت بین‌المللی ندارد؛ چرا که قوی‌ترین دموکراسی منطقه را داریم و انتخابات ما در چارچوب قوانین بین المللی، و کاملا شفاف و سالم است.


اشاره به این نکته الزامی‌ست که بازرسی از تسلیحات نظامی یا پایگاه‌های انرژی یک کشور، ارتباطی به "مردم سالاری" عنوان سفر امریکایی‌ها قرار گرفته ندارد. ضمن این‌که نپرداختن صدای امریکا به تناقض میان عنوانِ سفر و برنامه‌های آن هم از نکات مغفول در این گزارش است و به نوعی می‌تواند نقضِ بی‌طرفی در این رسانه‌ی دولتی باشد.
Share/Save/Bookmark