VOA: حمله موشکی سپاه به داعش در سوریه معادلات منطقه را برهم زد
چهارشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۲۳:۳۴
کد مطلب: 41027
VOA: حمله موشکی سپاه به داعش در سوریه معادلات منطقه را برهم زد
به نوشته VOA، با این اقدام، سپاه پاسداران عملا به یک ابرقدرت موشکی منطقه ای مبدل می شود و تغییر برخی معادلات را ضروری می سازد.
صدای امریکا در تحلیل عملیات موشکی ایران در شب یکشنبه، 28 خرداد، نوشت که این حمله موشکی، همه کشورهای منطقه را غافلگیر کرد و تردیدی نیست که از این پس اوضاع نظامی خاورمیانه ورق می خورد و کشورهای درگیر با ایران باید هشیارتر باشند.

به گزارش رسانه ایران، VOA در تحلیلی آورد که بارها اعلام شده بود که سپاه پاسداران موشک های جدیدی ساخته که آن ها را با موفقیت مورد آزمایش قرار داده است. ولی همه این آزمایش ها در داخل خاک ایران انجام می گرفت و از شرایط جنگی دور بود. اکنون نخستین بار است که شلیک موشک به خارج از مرزهای ایران صورت می گیرد و مواضع نظامی را در یک کشور دیگر هدف قرار می دهد. این تحولی است که بسیار مهم تلقی می شود و فصل جدیدی را در رویارویی ایران با کشورهای در حال نزاع می گشاید.

به نوشته VOA، با این اقدام، سپاه پاسداران عملا به یک ابرقدرت موشکی منطقه ای مبدل می شود و تغییر برخی معادلات را ضروری می سازد.

در این یادداشت آمده، سپاه پاسداران چندی پیش تایید کرد که موشک های خود را به برخی سیستم های هدایت اتوماتیک مجهز کرده که آن ها را «نقطه زن» می سازد و با فاصله حداکثر ده متر می تواند به هدف اصابت کند. گمان می رود که سپاه پاسداران به درجه ای از اعتماد به نفس در صنعت موشک سازی رسیده باشد که اکنون به خود جرات می دهد موشک هایش را در خاک دیگر کشورها نیز آزمایش کند. فاصله کرمانشاه تا دیرالزور و پایگاهی که به داعش نسبت داده شده حدود ۷۰۰ کیلومتر است.

به نوشته شبکه دولتی صدای امریکا، حمله موشکی را باید هشداری به امیرنشین های حوزه خلیج فارس و به ویژه عربستان سعودی تلقی کرد. البته دولت ریاض طعم اصابت موشک های ساخت ایران را چشیده و آن از سوی نیروهای حوثی یمن بود که موشک هایی را به داخل خاک عربستان شلیک کردند و آسیب هایی وارد ساختند. ولی این بار سخن از موشک های پرقدرت تری است که از فاصله چند صد کیلومتری می توان به سوی مواضع دشمن شلیک کرد.

بنا به تحلیل صدای امریکا، این رویداد همچنین هشداری به نیروهای مسلح ایالات متحده در حوزه خلیج فارس و سراسر خاورمیانه است. پایگاه بزرگ نیروی هوایی امریکا در امیرنشین قطر تنها قرارگاه نظامی ایالات متحده در منطقه محسوب نمی شود. ظاهرا از این پس همه پایگاه های نیروهای نظامی غرب از افغانستان تا عراق و خلیج فارس در تیررس موشک های ساخت ایران قرار دارد. اسرائیل نیز باید از این رویداد به شدت نگران باشد.

به نوشته VOA، قدرت موشکی ایران، هنگامی که با یکصد هزار موشک و راکتی که در اختیار حزب الله لبنان قرار دارد و صدها راکتی که حماس در نوار غزه به آن مجهز است، در کنار هم قرار می گیرند، قدرت بازدارنده ای به وجود می آورد که باید موجب نگرانی امنیتی اسرائیل شود.

در انتهای این یادداشت آمده، سقوط یک فروند جنگنده ارتش سوریه از نوع سوخوی ۲۲ توسط ارتش امریکا، خطر رویارویی جنگی را بیش از پیش محسوس می سازد و نشانگر دگرگونی مهمی است که از یکشنبه با شلیک موشک ها در خاورمیانه به وقوع پیوسته است.
Share/Save/Bookmark