رسانه ها درباره انتصاب فرهاد رهبر چه گفتند؟
BBC، انتصاب سرپرست دانشگاه آزاد و تناقض در تحلیل
سه شنبه ۲۷ تير ۱۳۹۶ ساعت ۲۳:۴۷
کد مطلب: 41126
مولف :
 
BBC، انتصاب سرپرست دانشگاه آزاد و تناقض در تحلیل
آشکارا مشخص است که تحلیل BBC و شخص جمشید برزگر، تحلیلگر این شبکه، در راستای بهره برداری سیاسی-رسانه ای از خبر انتصاب فرهاد رهبر به عنوان سرپرست دانشگاه آزاد تنظیم شده و سردبیران شبکه متوجه این مغالطه آشکار تحلیلگر و تناقض واضح در نحوه استدلال بوده اند.
رسانه ایران (rasanehiran.com):
فرهاد رهبر، روز یکشنبه 25 تیر، با اتفاق آرای اعضای هیات امنای دانشگاه آزاد از سوی علی اکبر ولایتی، رییس هیئت موسس و هیئت امنای این دانشگاه، به عنوان رئیس پیشنهادی دانشگاه آزاد به شورای عالی انقلاب فرهنگی معرفی شد تا در مورد این پیشنهاد تصمیم گیری کند. تا زمان اعلام رسمی تصمیم شورای عالی انقلاب فرهنگی و بنا به حکم آقای ولایتی، آقای رهبر به عنوان سرپرست دانشگاه آزاد نیز منصوب شده است.

اما انتصاب فرهاد رهبر به سرپرستی دانشگاه آزاد و پیشنهاد او برای تصدی جایگاه ریاست این دانشگاه، مورد توجه رسانه های سیاسی فارسی زبان خارج از کشور، از جمله BBC فارسی، رادیو فردا و رادیو زمانه قرار گرفت. هرچند VOA، رسانه سیاسی و دولتی امریکا، که از ضعف در تحریریه خبر و سرویس های تحلیلی خود رنج می برد، به این موضوع نپرداخت.

BBC، انتصاب سرپرست دانشگاه آزاد و تناقض در تحلیل
بی بی سی فارسی با برجسته کردن خبر دیدار فرهاد رهبر، دو روز پس از انتصاب به عنوان سرپرست دانشگاه آزاد، با ابراهیم رئیسی، نامزد انتخابات ریاست جمهوری اخیر در ایران، در تحلیلی، انتصاب فرهاد رهبر را نمونه‌ای از بی‌تاثیر بودن نتیجه انتخابات دانست و تاکید کرد که تقسیم قدرت در جمهوری اسلامی، به ضرورت، تابع رای شهروندان و نتیجه انتخابات نیست. BBC برای توجیه تحلیل خود، با تقلیل مساله قدرت در ایران به زد و بندهای سیاسی نازل و پشت پرده، این طور استدلال می کند که «اگر ابراهیم رئیسی در انتخابات ریاست جمهوری پیروز می شد، فرهاد رهبر به عنوان مشاور اقتصادی او، در بهترین حالت عضوی از کابینه آقای رئیسی می شد و پاداش همراهی اش را می گرفت. اما اکنون با آنکه آقای رئیسی در انتخابات پیروز نشده، فرهاد رهبر پاداشی همسنگ دریافت کرده است.» به این ترتیب، BBC نتیجه گرفته که «توزیع صندلی های قدرت و منصب در نهادهای انتصابی که بخش عمده و اصلی قدرت را در دست دارند اساسا و به طور کلی از دایره تاثیرگذاری رای شهروندان خارج است.»

اما تحلیل و استدلال BBC یک تناقض بزرگ دارد. BBC معتقد است که تسلط کامل بر دانشگاه آزاد، از اواسط دهه ۸۰ و پایان دوران ریاست جمهوری سیدمحمد خاتمی به یکی از اهداف عمده جناح اصولگرا بدل شد و سرانجام، تلاش چند ساله آقای احمدی نژاد به ویژه در دوره اول ریاست جمهوری خود، پس از مجادلاتی پرحاشیه سرانجام در اسفند سال ۱۳۹۰ به نتیجه رسید. البته محمود احمدی نژاد در سال 1384 در انتخاباتی که به دور دوم کشیده شد در رقابت با علی اکبر هاشمی رفسنجانی نامزد پیروز انتخابات شد و با رای مردمی به ریاست جمهوری رسید. اما چرا BBC تلاش محمود احمدی نژاد را، به عنوان رییس جمهور منتخب، برای تسلط بر دانشگاه آزاد از دایره تاثیرگذاری رای شهروندان خارج می کند؟ با مسلما با تکیه بر نارضایتی های بعدی از آقای احمدی نژاد نمی توان استدلال را در تحلیل پیش برد و دست به مغالطه زد. چه اینکه در سال 1384، میزان نارضایتی مردمی از عملکرد آقای هاشمی افزایش یافته بود و منجر به پیروزی 61 درصدی آقای احمدی نژاد در برابر رای 35 دردصدی آقای هاشمی شد و می توان عملکردهای او را در طول سال های 1384 تا 1390 در جهت خواست مردم ارزیابی کرد.

علاوه بر این، با استدلال این گونه BBC، انتصاب آقای رهبر به ریاست دانشگاه تهران در دولت محمود احمدی نژاد را می توان به سهم خواهی اصلاح طلبان از دولت نهم تفسیر کرد چراکه فرهاد رهبر یکی از مدیران ارشد در دولت سیدمحمد خاتمی بوده است.

آشکارا مشخص است که تحلیل BBC و شخص جمشید برزگر، تحلیلگر این شبکه، در راستای بهره برداری سیاسی-رسانه ای از خبر انتصاب فرهاد رهبر به عنوان سرپرست دانشگاه آزاد تنظیم شده و سردبیران شبکه متوجه این مغالطه آشکار تحلیلگر و تناقض واضح در نحوه استدلال بوده اند اما تصمیم گرفته اند آن را در لایه نارضایتی ها از عملکرد مدیران، از جمله محمود احمدی نژاد در دوران دوم ریاست جمهوری اش و همچنین فرهاد رهبر در دوران ریاستش بر دانشگاه تهران لاپوشانی کنند.

رادیو فردا و رادیو زمانه، از تفکیک جنسیتی تا رهبر ایران
خبر انتصاب فرهاد رهبر به سرپرستی دانشگاه آزاد در رادیو فردا و رادیو زمانه نیز انعکاس یافت. رادیو فردا با معرفی فرهاد رهبر به عنوان چهره ای امنیتی از احتمال اجرای طرح تفکیک جنسیتی در دانشگاه آزاد گفت و رادیو زمانه دامنه این انتصاب را به جایگاه رهبری در ایران کشاند تا با سوءاستفاده از نارضایتی ها از عملکرد آقای رهبر در دوره ریاستش بر دانشگاه تهران، جوی نارضایتی ها را به سوی رهبری ایران روانه کند. همچنین این دو رسانه، مساله دانشگاه آزاد را به تقابل سیاسی میان دو جناح اصولگرا و اصلاح طلب تعریف کردند هرچند رادیو زمانه در نهایت اذعان کرد که صلاح دانشگاه آزاد، در تحلیل آخر، استقلال از هر دو جناح نظام سیاسی است.
Share/Save/Bookmark