شانتاژ خبری خبر تایید نشده علیه مسلمانان
امنیت روانی مسلمانان بازیچه رسانه های فارسی زبان
سه شنبه ۲۱ ارديبهشت ۱۳۹۵ ساعت ۱۷:۱۶
کد مطلب: 35196
مولف : محمود شریعتی
 
اگر صاحبان این رسانه ها اندکی به اصل دوم اعلامیه حقوق بشر سازمان ملل متحد مبنی بر آزادی عقیده و بیان معتقدند باید پایبندی مخاطبانشان به هر عقیده ای را محترم شمارند و در صورت عدم تمجید از نقاط قوت آن عقیده به تخریب آن نپردازند.
رسانه ایران (Rasanehiran.com):
به گزارش رسانه ایران صبح امروز یک فرد آلمانی در منطقه گرافینگ ایالت بایرن آلمان سه نفر را با چاقو مجروح کرد و یک نفر را به قتل رساند. در همین زمینه بی بی سی فارسی، رادیو فردا، یورونیوز فارسی و دویچه وله فارسی گزارش هایی مبنی بر ماهیت اسلامی حمله کننده ارائه کردند. این رسانه ها نوشتند که برخی شنیده ها حاکی است که فرد حمله کننده «الله اکبر» گفته است. رادیو فردا در تیتر خود آورد «یک کشته در پی حمله مهاجم «الله‌اکبرگو» در شرق مونیخ». با این حال همه این رسانه در متن خبر خود ذکر کرده اند که پلیس ارتباط این حادثه را با مسلمانان تایید نکرده و پلیس مونیخ گفته این اقدام سیاسی بوده است. یورونیوز حتی به گذرنامه آلمانی متهم دستگیر شده اشاره کرده است.
با این حال رسانه های فارسی زبان مذکور به گونه ای این حادثه را روایت کرده اند که مسلمانان مظنون این حادثه معرفی گردند. با گذشت ساعت ها از این حادثه هنوز جزییاتی که اثبات کند فرد حمله کننده مسلمان بوده و یا ارتباطی با گروه های تکفیری داعش و غیره داشته منتشر نشده است.
با این حال چه فرقی می کند، حتی اگر این رسانه ها در خبرهای بعدی ماهیت اسلامی حمله کننده در آلمان را غیر اسلامی معرفی کنند، خبر اول از صفحه سایت ها حذف نمی شود. ممکن است در هیمن چند ساعت نیز ذهنیت هزاران نفر نسبت به مسلمانان تغییر کند و نتیجتا آن دسته از مسلمانان که هیچ ارتباطی با گروه های تکفیری داعش و غیره را ندارند قربانی این اشتباه رسانه ای خواهند شد.
شواهد این غرض ورزی رسانه ای را می توان در حمله های نژاد پرستانه به مسلمانان بی گناه ساکن شهرهای اروپایی به خصوص انگلیس و آلمان مشاهده کرد. حمله به خانه های پناه جویان سوری در لندن و شهرهای آلمان و آتش زدن چند مسجد در سوئد از این موارد بوده است.
مسئله مهمتری که باید به آن توجه کرد، مخاطبان فارسی زبان این رسانه ها هستند. ایران کشوری که دین اکثریت مردم مسلمان است در معرض هجمه های رسانه ای از سوی این بنگاه های خبری می باشند. می توان گفت امنیت روانی مردم ایران به دلیل هدف قرار گرفتن دین آنها در معرض خطر قرار گرفته است.
مسئولیت رسانه های فارسی زبان چیست؟
اگر این رسانه ها تعمدا اخباری علیه مسلمانان منتشر می کنند و هدفشان تضعیف جایگاه اسلام در مخاطبان فارسی زبان در ایران باشد، این سخنان و موعظه ها بیهوده است. اما اگر صاحبان این رسانه ها اندکی به اصل دوم اعلامیه حقوق بشر سازمان ملل متحد مبنی بر آزادی عقیده و بیان معتقدند باید پایبندی مخاطبانشان به هر عقیده ای را محترم شمارند و در صورت عدم تمجید از نقاط قوت آن عقیده به تخریب آن نپردازند. رسالت این رسانه ها در کنار آگاهی دادن به مخاطبان، حفظ حرمت های شخصی آنان نیز هست. امر مهمی که در اغلب رسانه های فارسی زبان اروپایی و آمریکایی مورد غفلت است.
Share/Save/Bookmark