رسانه های فارسی زبان دیگر از استقبال آلمانها از پناهجویان نمیگویند!
چهارشنبه ۲۵ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۴۸
کد مطلب: 41216
اگرچه حدود 2 سال پیش، رسانه های فارس زبان، با معرفی آلمان به عنوان کشور مقصد پناهجویان، به تبلیغات «مهمان نوازی غربی ها» از جنگ زدگان خاورمیانه می پرداختند، اما اکنون محدودیت های گسترده علیه پناهجویان در آلمان، باعث شده تا حتی سایت رسمی دولت آلمان، گزارش های ضدمهاجرتی در پایگاه خبری خود منتشر کند.

اواخر سال 2014 بود که مهاجرانی از کشورهای جنگ زده خاورمیانه، به سمت اروپا راهی شدند. آلمان که نسبت به سایر کشورهای اروپایی از وضعیت اقتصادی بهتری بهره‌مند بود به اولین مقصد پناهجویان در اروپا تبدیل شد. مقامات آلمانی هم که مهاجران جنگ زده را با چشم نیروهای کار ارزان قیمت نگاه می کردند، با گُل به پیشواز پناهجویان رفت.

همین موضوع باعث شده بود تا در آن زمان، رسانه های فارسی زبانی چون BBC فارسی، صدای آمریکا، رادیو فردا و بخصوص سایت فارسی دویچه وله (سایت خبری دولت آلمان) از پذیرش پناهجویان توسط آلمان، بهره برداری تبلیغاتی کنند.

فیلم

وعده های مقامات آلمانی، مبنی بر پذیرش 500 تا 800 هزار پناهجو در سال باعث شده بود تا برخی از رسانه های فارسی زبان که کشور متبوعش حتی از پذیرش 300 کودک سوری امتناع کرده بود [اینجا]، با وعده آلمانی ها، به جای بریتانیا، در باغ سبز آلمان را برای پناهجویان به نمایش بگذارند.
بیشتر بخوانید: از BBC به مهاجران: انگلیس ارزش مهاجرت ندارد، به آلمان بروید!

فیلم

اما پس از افزایش خشونت علیه پناهجویان در آلمان[اینجا] و وقوع عملیات تروریستی در برلین، مقامات این کشور تصمیم گرفتند تا روند اخراج پناهجویان را از سر بگیرند. کشور که زمانی با دست گُل به پیشواز مهاجران کشورهای جنگ زده می رفت، اکنون با ایجاد محدود و افزایش فشار برروی پناهجویان، به دنبال تنگ تر کردن عرصه برای آنها است.
بیشتر بخوانید:
+ مرکل دستور اخراج پناهجویان را صادر کرد
+ سیاست پناهنده‌پذیری آلمان: اول خوشامدگویی، بعد اخراج

جالب عملکرد رسانه هایی است که دو سال پیش، پذیرش پناهجو توسط آلمان را تبدیل به تیتر یک اخبار روزهای هفته های کرده بودند و اکنون که مقامات آلمانی با ایجاد محدودیت، به دنبال اخراج پناهجویان هستند، رسما سکوت اختیار کرده اند.

در کنار سکوت رسانه ای BBC فارسی، رادیو فردا و صدای آمریکا، گزارش های ضدتبلیغاتی سایت دویچه وله جهت تاکید بر وضعیت سیاه پناهجویان در آلمان و منصرف کردن مهاجران برای سفر به این کشور، قابل تامل است.

http://rasanehiran.com/images/docs/files/000041/nf00041216-2.pnghttp://rasanehiran.com/images/docs/files/000041/nf00041216-3.png
Share/Save/Bookmark