۱
وقتی VOA با اصرار بر استقلال کردستان عراق، درپی تجزیه ایران است
يکشنبه ۴ تير ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۰۲
کد مطلب: 41036
«با متحد شدن کردهای سوریه و عراق برای تشکیل یک کشور مستقل، احتمال بروز قیام آذری ها، بلوچ ها، کردها و عرب های اهوازی و سقوط رژیم جمهوری اسلامی از درون تقویت می شود».

اواسط خرداد ماه گذشته بود که احزاب کرد عراقی در نشستی با حضور مسعود بارزانی رئیس اقلیم کردستان عراق سوم مهر ماه را به عنوان موعد همه پرسی استقلال کردستان مشخص کردند. موضوعی قدیمی که از اوایل فروردین ماه امسال دوباره توسط مسعود بارزانی مطرح شد.

در همین راستا، صدای آمریکا در مطلبی به با عنوان «چرا استقلال کردستان باید اتفاق بیفتد»، به حمایت از تجزیه عراق می پردازد.

http://rasanehiran.com/images/docs/files/000041/nf00041036-1.png

صدای آمریکا در این یادداشت با معرفی «یک کردستان مستقل» به عنوان «فرصتی برای پیشبرد حقوق زنان، اقلیت ها و دموکراسی در خاورمیانه» تاکید دارد که تجزیه عراق، «مانع تحقق هلال شیعی ایران» در منطقه خواهد شد.

این رسانه همچنین در ادامه مدعی است «با متحد شدن کردهای سوریه و عراق برای تشکیل یک کشور مستقل، احتمال بروز قیام آذری ها، بلوچ ها، کردها و عرب های اهوازی و سقوط رژیم جمهوری اسلامی از درون تقویت می شود». قیامی که صدای آمریکا از اقوام ایرانی انتظار دارد، چیزی جز همان تجزیه ایران نخواهد بود.

لازم به یادآوری است که از یک سال پیش، برخی از گروهک های کرد ضدانقلاب، با اعلان شروع فاز نظامی علیه جمهوری اسلامی، به دنبال تجزیه خاک ایران بودند.

بیشتر بخوانید:
+ "ایران دشمن مشترک حزب دمکرات و اسرائیل است"
+ بی بی سی: حزب دموکرات کردستان با ایران وارد جنگ شد
+ آمریکا به اسم مبارزه با داعش، کُردهای ضدانقلاب را مسلح می کند
+ پس از BBC، حمایت جیش العدل از کردهای ضدانقلاب

تاکنون مقامات کشورهایی چون ایران، روسیه، ترکیه و آلمان همراستا با مقامات عراقی، با طرح تجزیه عراق مخالفت کرده اند.

در طرف دیگر اما، اسراییل یکی از معدود کشورهایی است که از استقلال کردستان عراق حمایت کرده. «مئیر جاودانفر»، تحلیلگر اسرائیلی با بیان اینکه برای اسرائیل بسیار مهم است که یک کشور غیرعرب دیگر در منطقه تاسیس شود، اظهار داشت: ما نقاط مشترک زیادی با کردها داریم.

وی افزود: اگر کُردها در همه‌پرسی استقلال کردستان رأی مثبت دهند، به نفع اسرائیل خواهد بود چون این امر به ضرر جمهوری اسلامی ایران است. در عین حال اسرائیل می‌تواند یک شریک اقتصادی-سیاسی جدید در یک منطقه حساس خاورمیانه پیدا کند.
Share/Save/Bookmark
عبدالحسین بی پروا
۱۳۹۶-۰۷-۰۲ ۱۷:۵۸:۳۹
ما چیزی به نام آذری در ایران نداریم, ما تورک هستیم! (8838)