وقتی BBC، ازدواج و تشکیل خانواده را امری " سنتی و زن ستیز " می خواند
يکشنبه ۱۴ شهريور ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۵۷
کد مطلب: 37761
وقتی BBC، ازدواج و تشکیل خانواده را امری " سنتی و زن ستیز " می خواند
BBC در حالی از سیاست های کلی خانواده، به عنوان " سیاست های زن ستیزانه " یاد می کند که از ۱۶ بند این ابلاغیه، فقط سه بند آن به زنان اختصاص دارد که از قضا بند شماره ۱۴ در حمایت از حقوق زنان تاکید دارد " حمایت حقوقی، اقتصادی و فرهنگی از خانواده‌های با سرپرستی زنان و تشویق و تسهیل ازدواج آنان".

در روز گذشته، آیت الله خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی همزمان با سال گشت ازدواج حضرت علی و حضرت زهرا، سیاست های کلی خانواده را ابلاغ کردند.

تاکید بر تحکیم بنیان خانواده و تنظیم سیاست های کلان نظام با محوریت آن، وضع سیاست هایی در جهت ترویج ازدواج آسان و نفی تجرد در جامعه، ترویج سبک زندگی ایرانی اسلامی، ارتقاء معیشت و اقتصاد خانواده ها، حمایت حقوقی و اقتصادی از زنان سرپرست خانواده و مقابله با جنگ نرم دشمنان برای فروپاشی روابط خانوادگی، چکیده سیاست هایی است که رهبر ایران، دیروز آن را ابلاغ کرد.

به گزارش رسانه ایران، در همین راستا نیز بخش خبری فارسی BBC، در برنامه دیشب خود، از سیاست های ابلاغی به عنوان " سیاست های زن ستیزانه " یاد می کند.

محمد رهبر، روزنامه نگار و تحلیلگر BBC با حضور در استودیو شبکه، با سنتی خواندن سیاست های ابلاغی رهبر ایران، مدعی محدود شدن نقش زنان در این ابلاغیه شد.

این تحلیلگر BBC در ادامه در پاسخ به سوال مجری شبکه که پرسید " تاثیر این سیاست های زن ستیزانه در جامعه چیست؟ "، مدعی شد که حکومت با ناامن کردن فضای بیرون خانه و راه اندازی گشت ارشاد و خطرناک جلوه دادن محیط جامعه، خواستار آن است که زنان را در خانه محصور کند و عرصه فعالیت زنان به خصوص حضور آنان در عرصه های سیاسی و اجتماعی را روز به روز تنگ تر کند.

فیلم

اما نکته قابل توجه آنکه BBC در حالی از سیاست های کلی خانواده، به عنوان " سیاست های زن ستیزانه " یاد می کند که از ۱۶ بند این ابلاغیه، فقط سه بند آن مشخصا به زنان اختصاص دارد که از قضا بند شماره ۱۴ در حمایت از حقوق زنان تاکید دارد " حمایت حقوقی، اقتصادی و فرهنگی از خانواده‌های با سرپرستی زنان و تشویق و تسهیل ازدواج آنان".

چیزی که در این سیاست های ابلاغی مشهود می باشد، آن است که سیاست ها نقش زن در خانواده را به عنوان معلمی ترسیم می کند که مسئولیت تربیت جامعه را برعهده دارد و مرد نیز به دلیل سختی ابزار معاش، وظیفه تامین بعد اقتصادی خانواده را عهده دار می باشد و تاکید بر تکلیف زن برای انجام وظیفه مادری، پرورش نسل بعدی، احترام به شعور و فهمِ تربیتی و معلمی وی است که مرد ناتوان از انجام آن است.

البته این بدان معنی نیست که زنان فعالیت اقتصادی نداشته باشند؛ بلکه آیت الله خامنه ای در بیست اردیبهشت امسال اظهار داشتند " چنین چیزی نیست؛ کسی نگفته (زنان) کار نکنند، اگر میتوانند کار کنند، کار کنند؛ منتها با این دید کار کنند، با این نگاه کار بکنند؛ کاری که به آنها محوّل میشود کاری باشد که با ریحانه‌‌بودن جور در بیاید، متناسب باشد."

همچنین علی رغم ادعای BBC فارسی، رهبر ایران، نه تنها مخالف حضور اجتماعی، سیاسی و اقتصادی در جامعه نیست بلکه بارها زنان را برای حضور در چنین عرصه هایی دعوت کرده است.( اظهارات مربوطه را اینجا ببیبند )
ایشان همچنین در با اشاره به نگاه اسلام و غرب به زن، و تاکید بر سختگیری غرب برای تحصیل زنان در یک قرن اخیر و ترغیب اسلام برای فراگیری علم در میان زنان  و حتی حضور فعال در عرصه سیاسی در اوایل اسلام، به کررات از حقوق زن دفاع کردند. ( مطالب مرتبط 1 و 2 )

ناگفته نماند رسانه بی.بی.سی، در حالی با برچسب های " قوانین و جامعه سنتی و مذهبی "، " حقوق زن ستیزانه در ایران " و ... سعی در ترویج سبک زندگی مختص به خود ( در پایین ببینید ) را دارد که در طرف دیگر، آمارهای جهانی نشان می دهند که در بین ۲۰ کشوری که بیشترین خشونت علیه زنان را دارند، حتی یک کشور اسلامی و یا به قول BBC، " سنتی و مذهبی " حضور ندارد و به جای آن انگلیس در رتبه ششم و آمریکا در جایگاه ۱۳ جدول قرار دارند.( خبر مربوطه را اینجا ببینید ) و به نظر می رسد BBC پیش از آنکه از هویت خانواده، ازدواج و حقوق زن در ایران ایراد بگیرد، بهتر است که به اصلاح ارزش های زن ستیز کشور متبوع خود بپردازد.


خانواده غیر "سنتی" مدنظر BBC چه ویژگی هایی دارد؟
به نظر می رسد با توجه به "سنتی خواندن فرهنگ خانواده " در بخش فارسی BBC، این رسانه فرهنگ جایگزینی جز در چارچوب نهاد خانواده ای که به صورت رسمی از یک زن و مرد تشکیل می شود، در نظر گرفته است.

خانواده ای که با ادبیات BBC، احتمالا خانواده " مدرن " معرفی می شود و در آن بدون توجه به اصول اخلاقی و انسانی، دو و یا چند انسان بدون هیچ تعهدی نسبت به یکدیگر، در قالب آنچه که " خانواده مدرن " خوانده می شود زندگی می کنند.

احتمالا هم‌خانگی (Cohabitation) یکی از پیشنهادهایی است که BBC برای آلترناتیو خانواده ای که او " سنتی " می نامد در نظر گرفته است؛ هم خانگی به این معنی که دو جنس جویای رابطه مستقیم در آن روی به زندگی مشترک و زیر یک سقف، اما بدون هیچ گونه پیوند شرعی، رسمی و تعهد الزام آور می آورند. خانواده ای که صرفا برای ارضا تمایلات جنسی و آسایش تشکیل می شود.

همباشی با وجود فرزندان طرفین

همباشی های بی قاعده مثلثی و ضربدری، نوع جدید خانواده غربی
Share/Save/Bookmark