۱
انصراف رضا پهلوی از ولیعهدی و بلاتکلیفی سلطنت طلبان
دوشنبه ۱۵ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۱۶:۴۷
کد مطلب: 38931
انصراف رضا پهلوی از ولیعهدی و بلاتکلیفی سلطنت طلبان
افرادی که تا دیروز، رضا پهلوی را «یادگار سلطنت ۲۵۰۰» ای که قرار است به ایران بازگردد و ادامه دهنده راه پدر باشد، می نامیدند، اکنون با انصراف رضا پهلوی از ولیعهدی محمدرضا پهلوی، دیگر هدف برای «آینده نظام سیاسی ایران» ندارند.

مصاحبه رضا پهلوی با کیهان لندن و به دنبال آن، گفتگوی او با رادیو فردا در روزهای اخیر بحث ها بر سر رهبری جریان "سلطنت طلب" و "پادشاهی خواه" را بر سر زبان ها انداخت.

اما آنچه که باعث شد تا این طیف از اپوزیسیون جمهوری اسلامی، روزهای پرچالشی در پیش رو داشته باشند، اظهارات رضا پهلوی در مصاحبه با کیهان لندن بود. پهلوی در این گفتگو تاکید داشت که هیچ دغدغه ای برای پادشاهی در ایران ندارد.

اظهاراتی که در اولین واکنش، بیانیه گروهی از چهره های سلطنت طلب را به همراه داشت. در این بیانیه که با لحن نسبتا تندی تنظیم شده بود خطاب به رضا پهلوی اظهار ایراد نوشته شده بود « البته برای ما امضا کنندگان مدت هاست روشن شده است ولی خواهشمندیم برای روشن شدن تکلیف میلیونها ایرانی ساده دل و علاقه مند به نظام پادشاهی و شخص شما که هنوز در میان زمین و آسمان گرفتارند، بسیار بی پرده و رُک و راست، نظر خویش را در باره سامانه شاهی در ایران و حضور و یا انصراف قطعی خود را از جای گرفتن در آن مقام اظهار فرمایید.»

اما این بیانیه باعث نشد تا رضا پهلوی نسبت به گفته ها خود تغییر موضع دهد. ولیعهد سابق ایران در گفتگو با رادیو فردا (۱۳آذر) نیز بر این ادعای خود پافشاری کرد.[اینجا بخوانید]

همین موضوع باعث شد تا بحث ها بر سر رهبری جریان سلطنت طلب به تلویزیون های لس آنجلسی کشیده شود.

برخی از رسانه های سلطنت طلب که رضا پهلوی را به عنوان رهبری معنوی اپوزیسیون پادشاهی خواه معرفی می کردند، اظهارات پهلوی مبنی بر عدم تمایل برای سلطنت بر ایران را به «ریختن آب پاک بر دست هواداران» تعبیر کرده و تاکید داشتند که این اظهارات «امیدها را تبدیل به ناامیدی» کرده است.

فیلم

برخی دیگر از سلطنت طلبان نیز که همیشه به توجیه رفتارهای ضدملی و ناهنجار رضا پهلوی می پردازند، این بار نیز مصاحبه های اخیر پهلوی را تئوریزه کردند. شهرام همایون، مجری و مدیر تلویزیون سلطنت طلب کانال یک، یکی از همین افراد بود که برای توجیه صحبت های رضا پهلوی مدعی شد که «رضا پهلوی نمی خواهد یک مقام تشریفاتی مانند پادشاهی داشته باشد، بلکه می خواهد مانند گاندی یک چهره مصلح اجتماعی باشد».

فیلم

البته لازم به یاد آوری است که شهرام همایون پیش از این نیز، برخی رفتارهای ضدملی و ناهنجار رضا پهلوی را متوجه نزدیکان سیاسی او می دانست. [اینجا بخوانید]

با توجه به همه این تفاسیر، آنچه به نظر می رسد آن است که سلطنت طلبان با توجه به رویه چند ماه گذشته رضا پهلوی و همچنین اظهارات اخیر او در گفتگو با کیهان لندن و رادیو فردا، دچار یک بی هویتی سیاسی برای ادامه راه خود شده اند. افرادی که تا دیروز، رضا پهلوی را «یادگار سلطنت ۲۵۰۰» ای که قرار است به ایران بازگردد و ادامه دهنده راه پدر باشد، می نامیدند، اکنون با انصراف رضا پهلوی از ولیعهدی محمدرضا پهلوی، دیگر هدف برای «آینده نظام سیاسی ایران» ندارند.

پیش از این نیز، برخی از چهره های رسانه ای سلطنت طلب، نسبت به سیاست های رضا پهلوی، ناامید شده بودند و برای مبارزه با جمهوری اسلامی خط مشی خود را از دیگر همقطاران خود جدا کردند، سعید شمیرانی مجری سابق تلویزیون ایران آریایی، که به دلیل انتقاد از رضا پهلوی از این تلویزیون اخراج شد، بارها اعلام کرده بود که «آمده ام رهبری مردم را به عهده بگیرم»
Share/Save/Bookmark
الف
۱۳۹۶-۰۵-۲۲ ۱۰:۱۹:۴۴
جالبه!؟گویاتمام خط فکری ورسالت رسانه ایران را تخریب چهره یادگارشاهنشاه اریامهر مخمدرضا شاه پهلوی،شاهزاده ولیعد رضاپهلوی استوارنموده اند!! (8821)