آب دریای عمان و خزر شیرین‌ می‌شود
جمعه ۵ دی ۱۳۹۳ ساعت ۱۱:۲۹
کد مطلب: 20471
گزارشگر :
 
آب دریای عمان و خزر شیرین‌ می‌شود
وزیر نیرو از اولویت بخشی به تامین آب و برق صنایع در راستای اقتصاد مقاومتی خبر داد و گفت: شیرین‌سازی آب دریای عمان و خزر برای تامین آب برخی استان‌ها در دستور کار است.
به گزارش رسانه ایران، حمید چیت‌چیان در آیین افتتاح پست ۱۳۲ به ۲۰ کیلوولت شهرک صنعتی بیرجند به تسنیم گفت: یکی از برنامه های مهم وزارت نیرو در استان خراسان جنوبی تبدیل نیروگاه گازی شهرستان قائن به نیروگاه سیکل ترکیبی است که این طرح امسال با استفاده از اعتبارات تبصره ۱۱ قانون بودجه کشور انجام می‌شود.

وزیر نیرو پست ۱۳۲ به ۲۰ کیلوولت شهرک صنعتی بیرجند را تنها پست مسقف در استان خراسان برشمرد و گفت: قابلیت کنترل از راه دور بودن پست‌های استان خراسان یکی از ویژگی‌های شبکه برق این استان است که این موضوع در کاهش هزینه‌ها نیز بسیار موثر خواهد بود.

وزیر نیرو با تاکید بر این که تامین برق صنایع به طور جدی در اولویت برنامه‌های وزارت نیرو قرار دارد گفت: وزارت نیرو و شرکت‌های تابعه آن در راستای برنامه‌های خروج از رکود دولت و سیاست‌های اقتصاد مقاومتی تامین آب و برق واحدهای تولیدی را در دستور کار خود دارد.

چیت چیان همچنین در جمع خبرنگاران اظهار داشت: نزدیک به ۱۲ میلیارد کیلووات ساعت برق در سال از ایران به کشورهای همسایه شامل ترکیه، عراق، افغانستان و پاکستان صادر می‌شود.
وی گفت: خراسان جنوبی از نظر ظرفیت تولید برق حدود ۳ برابر مصرف برق استان را به خود اختصاص داده است.
فرهنگ نیوز نوشت، وزیر نیرو با اشاره به اینکه خراسان جنوبی در مجاورت کشور افغانستان قرار دارد، افزود: خراسان جنوبی می‌تواند صادر کننده برق به کشورهای همسایه و استان‌های همجوار باشد.

وزیر نیرو در مورد تامین مشکل آب خراسان جنوبی اظهار داشت: شیرین سازی آب از دریای عمان و دریای خزر از گزینه‌های انتقال آب به این استان است که در دست مطالعه است.
چیت چیان با بیان اینکه آب رسانی به شهرستان فردوس در سال آینده اجرا می‌شود، گفت: تصفیه خانه فردوس و طبس در خراسان جنوبی امسال به بهره برداری می‌رسد.
Share/Save/Bookmark