نقدی بر تحلیل BBC بر بیانات رهبری در دیدار اخیر با کارگران ایرانی
دوشنبه ۱۱ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۱۹:۲۰
کد مطلب: 40668
مولف :
 
نقدی بر تحلیل BBC بر بیانات رهبری در دیدار اخیر با کارگران ایرانی
بی بی سی فارسی در یادداشتی که به تحلیل بیانات اخیر رهبر ایران در دیدار با کارگران ایرانی پرداخته و مدعی شده که رهبری در انتخابات به صورت بی طرف عمل نمی کند.
رسانه ایران (rasanehiran.com):
بی بی سی فارسی در یادداشتی که به تحلیل بیانات اخیر رهبر ایران در دیدار با کارگران ایرانی پرداخته و مدعی شده که رهبری در انتخابات به صورت بی طرف عمل نمی کند.

جمشید برزگر، تحلیلگر BBC فارسی، معتقد است که آیت الله خامنه ای، رهبر ایران، با بیان سه مورد، بی طرفی خود را در انتخابات نقض کرده است: 1) سخن از اینکه سایه جنگ را دولت ها از کشور دور کرده اند، 2) توصیه به توجه نامزدهای انتخابات به قشرهای محروم و مستضعف جامعه و 3) توصیه به کار پر حجم و با کیفیت و جهادی و انقلابی. تحلیلگر BBC معتقد است که این سخنان در نقد دولت حسن روحانی و به سود ابراهیم رئیسی مطرح شده است.

این تحلیل BBC در شرایطی مطرح شده که رهبر فرزانه ایران در سخنان خود در همان روز یکشنبه در دیدار با کارگران ایرانی بار دیگر بر بی‌طرفی کامل در انتخابات ریاست جمهوری تاکید کرد.

اما باید توجه کرد که آیت الله علی خامنه ای همواره این سخنان را در بسیاری از دیدارهای خود مطرح کرده و بر آنها تاکید نموده است. رهبر ایران حتی در دوران نامزدی خود برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری در ایران، پیش از رسیدن به جایگاه رهبری، بر شعارهایی این چنینی تاکید داشته است و بیان آنها مربوط به دیدار اخیر نیست.

مهمتر آنکه استفاده نامزدهای انتخاباتی از سخنان آیت الله خامنه ای را نباید به حساب رهبر ایران گذاشت. به عبارت دیگر، این نامزهای انتخاباتی هستند که در تلاش برای بهره برداری از سخنان رهبر ایران و هماهنگ شدن با آنها هستند نه اینکه رهبر ایران سخنانی را بیان کند که اشاره به کاندیدایی خاص داشته باشد. در اینجا مساله مهم، سنجش این نکته است که نامزدهای انتخاباتی که از بیانات رهبری استفاده می کنند تا چه اندازه توانسته اند در کارنامه خود به آن جامه عمل بپوشانند و آنها را در حد شعار باقی نگذارند. توجه به این مساله، کار هر نامزدی را به مراتب سخت تر می کند و عملکردش را به زیر ذره بین می برد نه اینکه موجب توجه بیشتر به او گردد.

و باز هم مهمتر از این مسائل، تاکید رهبر ایران بر بدهکار بودن دولت ها به مردم ایران است؛ زیرا امنیت ایران را نه از جانب دولت ها در ایران بلکه بابت حضور و مشارکت مردم در امور کشور دانسته است تا بیش از اینکه دولتی بخواهد منّتی بر سر مردم بگذارد، تاج عزت را بر سر مردم گذاشته و دولت ها را وامدار و خدمتگزار مردم ایران بداند.

چنانکه رهبر ایران بارها و همچنین در دیدار اخیر، بر امانت بودن رای مردم تاکید داشته اند و آن را حق الناس دانسته اند و مسلما جایگاه رهبری را که حافظ سیاست های کلان جمهوری اسلامی و انقلاب اسلامی مردم ایران است، با توجه به سابقه تاریخی روی کار آمدن دولت های متعدد، به دولتی خاص تقلیل نخواهد داد؛ چه رسد به نامزدی خاص که اصلا مشخص نیست رای بیاورد یا نه.

آنچه مشخص است، BBC فارسی تلاش می کند همچنان نظر رهبر ایران را متمایل به یک نامزد خاص نشان دهد تا یک دو قطبی را نه در سطح احزاب و مردم، بلکه در سطح حاکمیت و مردم به وجود آورد و میان خواست و اراده مردم با نظام ایران جدایی بیندازد.
Share/Save/Bookmark