66 سال از اعلامیه حقوق بشر گذشت
بررسی آماری از روند حقوق بشر
سه شنبه ۱۸ آذر ۱۳۹۳ ساعت ۱۹:۲۷
کد مطلب: 19888
مولف :
 
شصت و شش سال از نخستین اعلامیه حقوق بشر در سازمان ملل متحد گذشت. تا پیش از این سازمان ملل متحد وجود نداشت، چه رسد به تجربه عدالت خواهی و حقوق بشری. روند افزایشی آمار نقض حقوق بشر در همه کشور ها دستاورد 66 ساله سازمان ملل در مسیر حقوق بشر است. در این مدت تعداد دادگاه های ناعادلانه، نژاد پرستی، خشونت پلیس، کودک آزاری، خشونت علیه زنان و تعداد زندانیان چند برابر شده است.
۶۶ سال از تصویب اعلامیه جهانی حقوق بشر گذشت: شعار اعلامیه حقوق بشر این است:"حقوق بشر، حقوق انسان به عنوان انسان." اما در عمل این شعار دردی از حقوق تضییع شده بشر دوا نکرده است.

رسانه ایران (rasanehiran.com) در یک پژوهش و داده کاوی آمار نقض حقوق بشر که توسط دولت ها و سازمان ملل متحد تایید شده است را جمع آوری و ارائه کرده است. سیر نزولی حقوق بشر نگران کننده است و به نظر می رسد سازمان ملل باید در مدل مبارزه خود علیه حقوق بشر تجدید نظر کند.

مجمع عمومی سازمان ملل متحد در دهم دسامبر ۱۹۴۸ میلادی (۱۹ آذر ۱۳۲۷) با ۴۸ رأی مثبت و ۸ رأی ممتنع، اعلامیه جهانی حقوق بشر را تصویب کرد و این روز به عنوان روز جهانی حقوق بشر نامگذاری شد. این اعلامیه شامل یک مقدمه و ۳۰ ماده می‌باشد و در ماده اول آن به برابری افراد بشر و حاکمیت روح برادری در میان آنها اشاره شده است.

بسیاری از کشورهای جهان، به دلیل ناهم‌خوانی برخی بندهای اعلامیه حقوق بشر با اعتقادات، فرهنگ و رسوم آنان، خواستار تغییر در این بندها و جلوگیری از استفاده ابزاری از این اعلامیه هستند.

با وجودی که بر سر مباني و بعضي مصاديق حقوق بشر اختلاف‌نظر وجود دارد، اما در مورد بعضي از مصاديق نقض حقوق انسان‌ها مانند كشتن افراد بدون محاكمه، ضرب و شتم، تجاوز به حريم خصوصي و قانوني افراد و... در ميان فرهنگ‌ها، اديان و ملت‌ها اجماع وجود دارد به گونه‌اي كه دولت‌ها نيز جلوگيري از اين گونه موارد را بدون هيچ قيد و شرطي در قالب كنوانسيون‌هاي حقوق بشري پذيرفته‌اند.

مفهوم حقوق بشر، با همه كاستی‌هایی كه دارد سال‌های متمادی است كه با بهره‌گیری از اهرم رسانه‌ها، مورد استفاده ی ابزاری برخی كشورهای جهان قرار گرفته و از این طریق انواع فشارها بر كشورهای مخالف آنان تحمیل شده است.

همه ساله اعلامیه ها و همایش های متعددی درباره حقوق بشر اعلام و برگزار می شود. با ارزیابی نتایج این همایش ها و روشی که سازمان ملل متحد در زمینه حقوق بشر در پیش گرفته است، با کمال تأسف باید گفت این کنفرانس ها و اعلامیه ها تاکنون بیشتر جنبه تبلیغاتی داشته و تأثیر آنها در عمل، بسیار ناچیز یا در بسیاری از موارد خلاف آن بوده است؛ چه آنکه دولت های بزرگ و هم دستان آنها، با تجاوز به حریم دولت های کوچک و ملت های مستضعف جهان، سخنی باقی نمی گذارند.

تاريخ حقوق بشر در قاره هاي اروپا و امريكا فصلي تاريك در تاريخ تمدن بشر است. در طول دو قرن گذشته، كشورهاي استعماري غرب مانند انگليس، امريكا، هلند، اسپانيا، ايتاليا، آلمان، بلژيك و... هميشه از طريق اعمال سياست هاي استعماري و ظالمانه خود در رديف پايمال كنندگان حقوق بشر بوده اند. كشتن مردم بومي و بي گناه امريكا (سرخپوستان) به دست مهاجران اروپايي و دولت ايالات متحده، نابود كردن زبان و فرهنگ مردم بومي امريكاي لاتين توسط اسپانيايي ها و پرتغالي ها، حمله وحشيانه هلندي ها به مردم جزاير اندونزي، ظلم و ستم انگليسي ها به مردم هند، قتل هزاران آفريقايي توسط اروپايي ها- به ويژه بلژيكي ها- در نتيجه اشغال كشورهاي آفريقايي مانند كنگو، تيرباران و كشتن هزاران مسلمان توسط استعمار فرانسه در شمال آفريقا، مغرب، تونس و الجزاير، حملات وحشيانه ايتاليايي ها در ليبي و ساير نقاط مسلمان نشين درياي مديترانه و نيز كشتار هزاران نفر از مردم فيليپين، كوبا، مكزيك و هاوايي در اواخر قرن نوزدهم توسط امريكايي ها فصول بسيار تاريكي از نقض حقوق بشر از سوي حكومت هاي اروپايي و امريكايي است.

در حالي كه كشورهاي غربي، خود را به عنوان مدعيان حقوق بشر در سطح جهان معرفي مي كنند شواهد متعددي وجود دارد كه نشان مي‌دهد چنين سياست‌هاي ضد حقوق بشري در برخي از همان كشورهاي غربي وجود دارد.

دوربین هایی که به نام حقوق بشر در جهان برافراشته شده، در برابر بسیاری از جنایت هایی که در اتفاق می افتد، فرود می آید تا سیاسی کاری مدعیان حقوق بشر در استفاده از مفهوم حقوق بشر را نشان دهد.
اکنون به بررسی برخی موارد نقض حقوق بشر در کشور های مدعی می پردازیم تا دلیلی بر این ادعا باشد:
۱. انگلیس
بنا به گزارشات منتشر شده در سایت (LAW press) انگلیس بدترین آمارهای نقض حقوق بشر را در میان کشورهای اروپایی دارد و زنجیره‌ای از بدرفتاری‌ها از نقض حقوق ملت ایرلند شمالی گرفته تا نقض حقوق زندانیان، پناهندگان، مهاجران، مسلمانان و حتی زنان را در این کشور می‌توان رصد و پیگیری کرد. صرف نظر از این موارد گسترده نقض حقوق بشر، در انگلیس قریب به ۶ میلیون دوربین در خیابان‌ها و معابر عمومی شهروندان این کشور را زیر نظر دارند و طبق آمارها رفتار هر ۱۴ شهروند انگلیسی توسط یک دوربین مدار بسته ثبت و ضبط می‌شود.

دادگاه‌های ناعادلانه:
یکی از مهمترین اتهامات علیه دولت انگلیس، نداشتن دادگاه‌هایی عادلانه و عدم رعایت حقوق متهمین در دادگاه به همراه بازداشت‌های بدون حکم موقت است که با استناد به قوانین ضد تروریسم این کشور انجام می شود.
سایت خبری مترولاین نیز چند ماه قبل در گزارشی با عنوان 'سابقه حقوق بشری بریتانیا چیزی برای افتخار ندارد' نوشت: دولت انگلیس در زمینه دادگاه ها به ویژه در برخورد با مظنونان احتمالی تروریسم با انتقادت بسیاری روبرو است.
روزنامه گاردین در گزارشی نوشت: در سال ۲۰۰۹ بریتانیا بیش از ۱۴ بار، قانون کنوانسیون حقوق بشر اروپا را نقض کرده که مهمترین آنها به وسیله دادگاه‌های انگلیس اتفاق افتاده است.

نژادپرستی:
پس از رسوایی شنود تماس های شهروندان انگلیسی، اکنون موج جدیدی از اعتراض ها در نادیده گرفتن حقوق مردم به ویژه سیاهپوستان در انگلیس و در لندن گسترش یافته است. چند ماه پیش منطقه فقیرنشین تاتنهام در شمال لندن دستخوش تظاهرات و آشوب های سیاهپوستان این شهر در اعتراض به کشته شدن یک جوان ۲۹ ساله سیاهپوست به دست پلیس شد و موجی از ناآرامی و اعتراضات خشونت بار و تخریب اموال عمومی را به دنبال داشت. در موردی دیگر می توان به قتل يک ايراني به نام بيژن ابراهيمي به دست گروهي از اراذل که وي را تا سر حد بيهوشي به باد کتک گرفته و سپس جسم بي‌دفاع وي را با وجود اينکه هنوز جان داشت، در بريسلينگتون ِ بريستول به آتش کشيدند، اشاره کرد.
بر اساس گزارش شبکه بي‌بي‌سي، تنها بين سال‌هاي ۲۰۰۷ تا ۲۰۱۱، نزديک به ۸۸ هزار مورد نژادپرستانه در مدارس انگليس به ثبت رسيد. داده‌ها از ۹۰ منطقه نشان مي‌دهد «۸۷ هزار و ۹۱۵ مورد رفتار نژادپرستانه که مي‌تواند شامل توهين لفظي و تعرض جسماني شود، ثبت شد. برمينگام با دارا بودن ۵۷۵۲ مورد بيشترين پرونده نژاد پرستي را دارد و پس از آن ليدز با ۴۶۹۰ مورد در جايگاه دوم قرار دارد.»

خشونت پلیس :
سال گذشته بيش از ۴ هزار نفر از دانشجويان و کارکنان دانشگاه‌هاي انگليس در اعتراض به خشونت پلیس تظاهرات گسترده ای در مقابل اتحاديه دانشگاه لندن برگزار کردند. معترضان با خود پارچه نوشته‌هايي حمل مي کردند که بر روي آن‌ها نوشته شده بود :« به خشونت پليس پايان دهيد»، « پليس از محوطه دانشگاه‌ها خارج شود»، « کشوري پليسي نمي‌خواهيم» و « دلايل خشونت شما چيست.»

اعتراضات « روز اقدام »، به رهبري جنبش دانشجويي مبارزه ملي عليه شهريه و کاهش بودجه (NCAFC) در واکنش به اقدامات خشونت آميز پليس عليه اعتراضات مشابه، برگزار شد. هانا وب، از جنبش دانشجويي مبارزه ملي عليه شهريه و کاهش بودجه گفت : « چهارشنبه گذشته، اعتراضات دانشجويي با برخورد خشونت آميز پليس روبرو شد. افرادي بازداشت شدند و شيوه کتلينگ(محاصره) عليه آن‌ها به کار گرفته شد و آن‌ها به مدت ۱۱ ساعت گرسنه بودند.. ما بايد از خود واز آن دسته که مورد حمله قرار گرفتند، دفاع کنيم . نمي‌توانيم اجازه دهيم اين روند ادامه داشته باشد.»

کودک آزاری :
پیتر مک‌کلوی (Peter McKelvie)، افشاگری که اظهاراتش به «عملیات فرن‌بریج» (Operation Fernbridge ) منجر شد، در گزارش تیر ماه خود فاش کرد تا چهل سیاستمدار انگلیس اعم از نمایندگان پارلمان و اشراف‌زادگان از شبکه آزار و اذیت جنسی کودکان مطلع بوده و یا در آن شرکت داشته‌اند. برخی از متهمان پرونده کودک‌آزاری جنسی از جمله سیرل اسمیت (Cyril Smith) و پیتر موریسون (Peter Morrison) دیگر زنده نیستند در حالی که تعدادی از این سیاستمداران متهم به کودک‌‌آزاری هنوز در پارلمان انگلیس فعالیت می‌کنند.

جیمی ساویل مجری سابق شبکه بی بی سی، در سال ۲۰۱۱ میلادی درگذشت اما بعد از مرگ، صدها شکایت و اتهام از تجاوز و کودک‌آزاری جنسی وی منتشر شد.

در آخرین مورد، بی بی سی فارسی از محکومیت یک پزشک پدوفیل (دارای انحراف جنسی نسبت به اطفال) که چندین کودک مبتلا به سرطان را آزار جنسی داده بود، به تحمل ۲۲ سال زندان، خبر داده است.

خشونت علیه زنان :
در انگلیس خشونت علیه زنان بیداد می کند به طوریکه در گزارش سفر اخیر نماینده حقوق بشر سازمان ملل خانم مانجو به این کشور تاکید کرده است :" تبعيض جنسي در انگليس از ديگر جاها بدتر است. سياست دولت انگليس در اين زمينه تاثيرگذار است و باعث شده تا خشونت عليه زنان افزايش يابد"
به گفته وي برخي از سايت ها و كانال هاي تلويزيوني انگليس با استفاده از نوع نمايش منفي و سكسي شده زنان به بازارسازي جنسي اقدام مي كنند. اين كارشناس شورای حقوق بشر سازمان ملل بر اين اعتقاد است كه «انگليس يك باشگاه پسرانه فرهنگ جنسي است» كه برداشت جنسي از زنان و دختران ترويج مي دهد.

مانجو با تاكيد بر اينكه اين مسئله باعث شده تا اميد براي كاهش خشونت ها عليه زنان كم باشد، گفت: بيكاري و فقر در اين زمينه تاثير قابل توجه اي دارد."

طبق آمار بیش از ۱۰ درصد زنان انگلیسی در خانه امنیت ندارند و توسط شوهرانشان مورد آزار و اذیت قرار می گیرند و بر همین اساس بیش از یک چهارم زنان در انگلیس در طول زندگی خود مورد توهین و بدرفتاری از سوی مردان قرار می گیرند.

زندان‌های انگلیس
اظهارات نیک هاردویک، سربازرس زندان های انگلیس، در مصاحبه با شبکه بی بی سی قابل توجه است که عنوان می دارد: "زندان های انگلیس در شرایط رو به تنازل جدی و نگران-کننده ای به سر می برند."
وی طی این مصاحبه ضمن اذعان به "شرایط اسفناک" نگهداری زندانیان، ابراز داشت: زندانیان از دسترسی به اقلام و لوازم بهداشتی و نظافتی اولیه محروم بوده و از خدمات درمانی مناسبی برخوردار نیستند.
گزارشات منتشره از زندان های انگلیس حاکی است که خودکشی یکی از معظلات جدی محسوب می شود که تا حد زیادی متأثر از شرایط نابهنجار و نامطلوب زندان ها است. براساس بررسی های بعمل آمده از ژانویه ۲۰۱۳ تا ۲۸ اوت ۲۰۱۴، ۴ زن و ۱۲۱ مرد در سنین ۱۸ تا ۷۴ سال اقدام به خودکشی کرده اند. همچنین ۹ تن دیگر نیز از تاریخ ۲۸ اوت تا ۲ اکتبر سال جاری دست به خودکشی زده اند که بر این اساس مجموع آمار زندانیان خودکشی کرده از ژانویه ۲۰۱۳ بدین سو، به ۱۳۴ تن می رسد.

طی یک دهه اخیر، شمار زندانیان مسلمان انگلیس دو برابر شده است. در گزارشی که وزارت دادگستری انگلیس منتشر کرده، اذعان شده است که سیاه پوستان و آسیایی تبارها به مراتب بیش از سفیدپوستان در معرض تفتیش، بازداشت و سوءظن نیروهای پلیس قرار دارند؛ در حال حاضر، اقلیت های نژادی، قومی و مذهبی ۲۶% جمعیت زندانی انگلیس را تشکیل می-دهند که از این میان تا سال ۲۰۱۲، ۴/۱۳% آن متعلق به مسلمانان بوده است.

همچنین بازداشت کودکان و نوجوانان زیر سن قانونی از جمله دیگر موارد مورد توجه رسانه ها و سازمانهای حقوق بشری است. به گزارش شبکه ۴ بی بی سی، پلیس این کشور بر اساس قانونی تحت عنوان "قانون سلامت روانی"، اقدام به بازداشت کودکان و نوجوانان نمود. بر این اساس، طی ۱۱ ماه نخست سال ۲۰۱۳، ۳۰۵ فقره از اینگونه بازداشت ها صورت گرفت.

در رابطه با زنان، بنابر آمار اعلامی وزارت دادگستری انگلیس، در حال حاضر ۴ هزار و ۴۶۰ زن در زندانهای انگلیس در بازداشت به سر می برند که از این تعداد ۲۸% متعلق به اقلیتهای نژادیاند. زنان نیز همچون اقلیت ها و دیگر زندانیان، از شرایط مطلوب و استانداردی برخوردار نیستند و بدین جهت بخش قابل توجهی از آنان دچار مشکلات متعددی شده اند؛ بطوریکه در میان این زنان، ۷۸ % دارای مشکلات روحی و روانی بوده و طبق گزارشات، ۳۰% از آنان تاکنون خودزنی کردهاند. ماریا ایگل ، معاون پارلمانی وزیر دادگستری در دوره نخست وزیری گوردون برون در مصاحبه با یکی از نشریات این کشور اعلام نمود زنان زندانی در معرض خودآزاری، خودکشی و نیز آزار توسط همبندان خویش می-باشند.

۲. فرانسه
نژادپرستی:
گزارش سالیانه کمیسیون حقوق بشر فرانسه اعلام کرد اقدامات و تهدیدات دارای ماهیت نژاد پرستانه، ضد یهودی و ضد اسلامی در سال ۲۰۱۲ افزایش شدیدی ( ۲۳ درصد) در فرانسه داشته است.

به گزارش این کمیسیون، قضیه مراح در سال ۲۰۱۲ میلادی موجب افزایش اقدامات ضد اسلامی نیز در فرانسه شد و در ماه‌های سپتامبر و اکتبر نیز اسلام ستیزی به علت انتشار فیلم بی‌گناهی مسلمانان و کاریکاتورهای پیامبر اسلام (ص) شاهد افزایش بود.

در این رابطه پاتريسيا آلمونير گزارشگر شبکه ت اف يک اعلام کرد : در فرانسه اين امر صحت دارد که در جامعه، بحراني عميق وجود دارد، مسئله نفي ديگري ، نفي خارجي، نفي همسايه اي از نژاد ديگر امري واقعي است. دست و دلبازي فرانسه و مهد حقوق بشر ديگر وجود ندارد.

خشونت پلیس :
برخورد خشونت‌آمیز پلیس فرانسه با معترضان و استفاده پلیس ضد شورش از گاز اشک‌آور، گلوله های پلاستیکی و بالگرد کاملا در این کشور رایج است. حدود یک ماه پیش برخی شهرهای فرانسه از جمله مارسی، پاریس، برست و لیون در اعتراض به خشونت نیروهای پلیس در این کشور اروپایی تظاهرات کرده‌اند.

این اعتراض‌ها افزون بر این جهت اعلام همبستگی با یک جوان معترض بود که ماه گذشته از سوی پلیس فرانسه کشته شد. رمی فریس، فعالِ ۲۱ ساله محیط زیست، ۲۶ اکتبر در بحبوحه درگیری‌ها بین پلیس ضد شورش و معترضان به پروژه ساخت سد «سیونس» به دلیل قطع درختان در شهر البی، مرکز شهر تارن در جنوب غرب فرانسه، کشته شد. خانواده فریس از پلیس به اتهام قتل شکایت کرده است، با این حال دولت فرانسه از نیروهای پلیس جانبداری کرده است.

معترضانِ شهر مارسی پلاکاردهایی با مضمون «پلیس مردم را می‌کشد، ما این را به همه اعلام می‌کنیم»، «همه از پلیس بیزارند» و «عشق مغایر با خشونت پلیسی است» در دست داشتند.

کودک آزاری :
فرانسه به رغم روابط آزاد اجتماعی، شاهد ضریب بالایی از فساد و ناهنجاری های جنسی، خشونت خانگی و آزار و سوء استفاده از کودکان است که تاکنون بخشهایی از افشاگریها در این زمینه نیز دامن مقامهای عالی رتبه سیاسی و حزبی این کشور را گرفته است.

خاخام " دانیل فرهی" بنیانگذار جنبش یهودیان لیبرال فرانسه، یکی از چهره های مهم یهودیان فرانسه به اتهام تجاوز به چند دختر ۱۵ ساله در گذشته بازداشت شد.

در موردی دیگر 'لوک فری' فیلسوف و وزیر پیشین آموزش فرانسه در گفت و گو با شبکه تلویزیونی 'کانال پلوس' بدون اشاره به نام خاصی، یکی از وزیران سابق فرانسه را به کودک آزاری در فرانسه متهم کرد.

خشونت علیه زنان :
روزنامه فرانسوي "لوموند" در گزارشي به مناسبت ۲۵ نوامبر روز بين‌المللي مبارزه با خشونت عليه زنان نوشت: ۲۳ دسامبر ۱۹۸۰ پس از سال‌ها خشونت عليه زنان سرانجام قانوني در فرانسه به تصويب رسيد كه طبق آن خشونت عليه زنان به عنوان يك جرم شناخته شد آمار دولتی نشان می دهد سالانه ۷۵۰۰۰ تجاوز جنسی در این کشور رخ می دهد. و تنها ۱۰ درصد قربانیان پرونده ی شکایت تشکیل می دهند با این وجود مجموع تجاوزهای جنسی گزارش شده ۳,۷۷۱,۸۵۰ مورد بوده است. اين در حالي است كه با وجود آمار بالاي خشونت عليه زنان در فرانسه قانون مربوط به اين پديده به خوبي اجرا نمي‌شود.

۳. ایتالیا
نژادپرستی:
ایتالیا به عنوان کشوری نژادپرست در اروپا شناخته می‌شود. پدیده نژادپرستی از خیابان‌های شهرهای ایتالیا گرفته تا زمین‌های فوتبال و ورزشگاه‌ها به وضوح مشاهده می‌شود. عباراتی چون "نگاه کنید! یک کاکا سیاه! من می‌ترسم"، تبدیل به سخنان روزمره‌ای شده‌اند که در خیابان‌های ایتالیا شنیده‌ می‌شوند.
فرانچسكو پاسيفيكو تحليلگر اجتماعي ايتاليايي مي گويد: "مفهوم نژادپرستي در ايتاليا متفاوت است. ريشه كن كردن رفتارهاي نژادپرستانه در ايتاليا سخت است، زيرا در كشور ما هيچ مفهومي از چند سيب فاسد وجود ندارد... همه ما سيب خرابيم." اين جمله پاسيفيكو به عمق مساله نژادپرستي و نفوذ آن به لايه هاي مختلف اجتماعي در ايتاليا اشاره مي كند.

به گزارش بي بي سي در كشوري كه نخست وزير وقتش سيلويو برلوسكوني، آشكارا رييس جمهور آمريكا را « سياه سوخته» مي خواند، عجيب نيست كه مبارزه با نژادپرستي در اين كشور را به ميدان مين تشبيه كنيم.

ماريو بالوتلي يا به قول طرفداران اينترميلان سوپر ماريو مهاجم سياه چهره و شهروند رسمي ايتاليا است، اما همواره در بازي هاي فوتبال مورد حملات لفظي نژادپرستانه تماشاگران قرار مي گيرد.

سسيل كينگ اولين وزير سياه پوست ايتاليا نیز از افرادی‌ست که مورد هجوم رفتارهاي توهين آميز قرار دارد، در یکی از گفتگو های وی یکی از حاضرین به سمت وی موز پرتاب کرد.

خشونت پلیس :
موضوع نژادپرستي علاوه بر سطح مقامات در پليس ايتاليا نيز مطرح است. در يكي از آخرين موارد ۷ پليس شهر ونيز ايتاليا به يك نقاش ايراني حمله كردند و بعد از درگيري و انداختن وي به درون كانال آب، اين فرد را دستگير و در اداره پليس بازداشت كردند. اين اقدام پليس موج وسيعي از مخالفت ها را در شبكه هاي اجتماعي و حتي در سطح شهر ونيز به همراه داشت.

در آخرین مورد حدود یک ماه پیش در جریان تظاهراتی که در اعتراض به تصمیم مقام‌های مسئول برای تعدیل کارکنان بخش فولاد ایتالیا صورت گرفته بود، چند نفر از کارگران مصدوم شدند.

کودک آزاری :
پاپ فرانسیس، رهبر کلیسای کاتولیک اعلام کرد از هر ۵۰ نفز از کشیش‌های کاتولیک و همچنین اسقف‌ها و کاردینال‌ها یک نفر از کودکان سوء استفاده جنسی کرده‌اند.

طی ۱۰ سال گذشته، ۸۴۸ کشیش در ارتباط با تجاوز و آزار جنسی کودکان خلع لباس و ۲ هزار و ۵۷۲ تن دیگر تادیب شده‌اند. در آخرین مورد در یک ماه گذشته یکی از کشیش‌های این کلیسا که به آزار جنسی یک دختر نوجوان متهم شده بود خودکشی کرد.

«دانیئله بوزیو» سفیر ایتالیا در عشق‏‌آباد نیز چندی پیش به جرم قاچاق کودکان و کودک‌آزاری بازدداشت شد.

خشونت علیه زنان :
خبرگزاري ايتاليايي زبان آنسا اعلام کرد؛ پديده خشونت عليه زنان در ايتاليا حتي در روزهاي تعطيلات تابستاني نيز متوقف نشده است. شرايط به گونه اي شده که حتي وزارت کشور ايتاليا نيز در اين زمينه هشدار داده است. در يک سال اخير، زنان قرباني سي درصد از پانصد و پنج مورد قتل بوقوع پيوسته در ايتاليا بوده اند. از هر ده مورد قتلي که در داخل خانه ها بوقوع مي پيوندد، هشت مورد از قرباني هاي اين نوع از قتل ها زنان هستند.اگر فقط جنايت هاي بوقوع پيوسته ميان زوج ها را در ايتاليا در نظر بگيريم، در فاصله اول ماه اوت سال ۲۰۱۲ و سي و يکم ماه ژوئيه سال ۲۰۱۳ ميلادي، اين ميزان به هشتاد و سه درصد افزايش يافته است.

۴. بلژیک
نژادپرستی:
چندی پیش شبکه اروپایی ضدنژادپرستی (ENAR) در گزارشی، با ابراز نگرانی از وضعیت پدیده نژادپرستی ، از رشد و افزایش اقدامات نژادپرستانه در بلژیک، به ویژه بر ضدمسلمانان این کشور خبر داد.

در گزارشی ۶۰ صفحه‌ای با عنوان « نژادپرستی و اقدامات تبعیض‌آمیز در بلژیک»، اشکال مختلف نژادپرستی و اقدامات اسلام‌ستیزانه یا تبعیض‌آمیز که در فاصله ماه مارس ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۲ در بلژیک اتفاق افتاده‌اند، منتشر شده است. در گزارش مذکور اشکالی از تبعیض‌های اعمال شده در مورد یهودیان، سیاه پوست‌ها و نیز سایر مهاجرین به چشم می‌خورد؛ ولی تاکید و تمرکز اصلی گزارش، بر اقدامات اسلام‌ستیزانه علیه مسلمانان این کشور بوده که عمدتا شامل مراکشی‌ها و ترکیه‌ای‌های مقیم در بلژیک می‌باشد.

خشونت پلیس :
به گزارش بی بی سی، استفاده پلیس بلژیک برای مقابله با تظاهرکنندگان از ماشین‌های آب‌پاش، گاز اشک آور و اسپری فلفل امری رایج در این کشور است.

راهپیمایی ماه گذشته کارگران که یکی از بزرگترین راهپیمایی‌های بلژیک از زمان جنگ جهانی دوم تا کنون بوده است با واکنش خشونت بار پلیس همراه بود. کارگران فولاد، کامیون‌دارها و معلمان در میان هزاران نفری بودند که در در اعتراض به سیاست‌های ریاضت اقتصادی دولت، شرکت جستند.

کودک آزاری
گزارش تکان دهنده ای در بلژیک از وجود صدها مورد کودک آزاری در همه کلیساهای این کشور پرده برداشت. در گزارشی در سال ۲۰۱۰ چهارصد و هفتاد و پنج مورد شکایت در ارتباط با کودک آزاری منتشر شد که بیشتر آنها مربوط به سوء استفاده جنسی از کودکان در دهه ۱۹۵۰ میلادی تا اواخر دهه ۱۹۸۰ میلادی توسط کشیشهای کلیسای کاتولیک و دیگر افراد بزرگسال شاغل در این مراکز بوده است.

خشونت علیه زنان
یکی از اعضای انجمن حمایت از زنان اروپا در گفتگویی اعلام کرد: “در حال حاضر یک پنجم از زنان در اروپا در معرض خشونت قرار دارند. در بلژیک هر روز هشت شکایت به علت تجاوز در اداره پلیس ثبت می شود. این رقم برای کشوری به کوچکی بلژیک بسیار زیاد است. ما خواهان اقدام اروپا برای کاهش ارقام خشونت علیه زنان هستیم.”

چندی پیش فیلمی از نقض حقوق زنان در بروکسل پایتخت بلژیک منتشر شد، این فیلم زنان را در ویترین نشان می داد که عابران انگار مشغول تماشا و انتخاب بودند، این زنان در قبال مبلغ نا چیزی به دلیل مشکلات مالی به تن فروشی می پردازند.

۵. آلمان
نژادپرستی:
"کلایس جی باد" محقق امور مهاجران و از تحلیلگران معروف آلمانی درباره موج جدید نژادپرستی و بیگانه ستیزی در آلمان هشدار داد و تصریح کرد ما در آستانه یک وضعیت بسیار خطرناک قرار داریم که یادآور سابقه افراط گرایی و خشونت سالهای ۱۹۹۰ است.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا کشور آلمان در معرض خطر موج جدیدی از بیگانه ستیزی قرار دارد؟ اظهار داشت: بله بدون شک. مثلا در دویسبورگ آلمان از تصمیمات نژادپرستان درباره حمله به مکانهای اقامت مهاجرانی از رومانی و بلغارستان سخن به میان است.

چند ماه پیش نیز در جریان بازی آلمان و غنا صحنه های زشتی از نژادپرستی از سوی هواداران آلمان رقم خورد که تنها با تذکری محترمانه پایان یافت. بسیاری از هواداران آلمان صورت خود را سیاه کرده بودند و قبل و بعد از بازی تیمشان برابر غنا به تمسخر سیاه پوستان می پرداختند.

خشونت پلیس :
به گزارش مهر ماه شبکه تلویزیونی پرس تی وی ، تصاویر منتشر شده در اینترنت نشان داد یک گارد امنیتی آلمان که برای یک شرکت خصوصی کار می کند، به شدت پناهجویان را در مجموعه مخصوص نگهداری پناهجویان در ایالت نورثراین وستفالیو در غرب این کشور کتک می زند و با آنها بدرفتاری می کند.

آلمان به عنوان پرجمعیت ترین کشور اتحادیه اروپا با افزایش جمعیت پناهندگان مشکل دارد. گروههای حقوق بشر آلمان می گویند نگران هستند بدرفتاری و خشونت علیه پناهجویان در آلمان رو به افزایش باشد.

کودک آزاری :
پلیس فدرال آلمان درسال ۲۰۱۲میلادی، ۱۲۴۴۴مورد تجاوز جنسی به کودکان زیر چهارده سال را ثبت کرده است که افزایش حدود چهار وهشت دهم درصدی این جرم را درمقایسه با آمار سال ۲۰۱۲ نشان می دهد و اگر موارد مربوط به افراد چهارده ساله را به این آمار اضافه کنیم، این موارد به ۱۵۲۰۰مورد افزایش می یابد.
" یورگ تسیرکه" رئیس پلیس فدرال آلمان با اعلام این مطلب درگزارشی در برلین افزود : بطور متوسط سی ونه کودک آلمانی هر روز مورد آزار جنسی قرار می گیرند.

چندی پیش پایگاه خبری دیلی میل از محکومیت آدولف. بی ۶۹ ساله که به مدت ۳۰ سال دختر خود را ز سن ۱۲ سالگی مورد آزار جنسی قرارداده بود به تنها کمتر از ۳ سال زندان خبر داد.

خشونت علیه زنان
چندی پیش صدها تن از زنان، مردان و کودکان معترض شهر توبنجن با سردادن شعار های "ما مادران هستیم، ما معلمان هستیم، ما مخلوقات مقبول خدا هستیم" خواستار پایان دادن به خشونت علیه زنان شدند.

آمارهای ارایه شده نشان می دهد از هر سه زن، یک نفر در طول زندگی اش خشونت را تجربه می کند. در این آمار آمده است که حدود یک میلیارد از زنان خشونت علیه خودشان را تجربه کرده اند. به طور تخمینی تا کنون ۲۴۰۰۰۰ زن و دختر به خاطر تجاوز جنسی در آلمان مرده اند. مجموع تجاوز های جنسی گزارش شده ۶,۵۰۷,۳۹۴ مورد است .

۶. سوئد
نژادپرستی:
تعداد شکایت‌های والدین در مورد نژادپرستی در مدارس سوئد بسیار بالاست. در پنج سال گذشته، ناظر عالی دولت در امور تبعیض بیش از ٣٦٠ شکایت را دریافت کرده اما آمار رادیو سوئد نشان می‌دهد که تنها چهار شکایت به دادگاه رفته است.

علت افزایش نژادپرستی در دهه‌ي ۱۹۹۰ در کشور سوئد رکود شدید اقتصادی و کسب کرسی پارلمانی به وسیله‌‌ی حزب بیگانه‌ستیز و دست راستی نئودمکرات در این کشور بود. تبلیغات پوپولیستی این حزب و سیاستهایی که در پیش گرفته بود به افزایش جریان نژادپرستی در سوئد منجر شد.

علیرغم تعداد بالای شکایات از تبعیض و نژادپرستی در مدارس، تعداد شکایاتی که رسیدگی می‌شوند بسیار کم است. کارل لینده از دفتر ناظرعالی دولت در امور تبعیض می‌گوید که معضل نژادپرستی در جامعه بزرگ‌تر از چیزی است که تصور می‌شود.

خشونت پلیس :
خشونت پلیس سوئد به حدی است که این مسئله حتی در مدیای جهانی بازتاب یافته است.
در موردی روز شنبه ۲۳ اوت تظاهرات ضد راسیستی علیه برنامه سخنرانی حزب نازیستی " سوئدیها" در شهر مالمو با خشونت گسترده پلیس سوئد روبرو شد. پلیس با اسب به صف تظاهرات ضد راسیستها که تعدادشان بالغ بر ۱۵۰۰ نفر می شد، یورش برد بطوریکه چند نفر از معترضین زیر لگد و سم اسب های غول پیکر پلیس قرار گرفتند. یک نفر از تظاهر کنندگان نیز از سوی ماشین پلیس به زیر گرفته شد. با اینکه آمبولانس در محل حضور داشت ولی عملا با کارشکنی پلیس، کمک لازم پزشکی به مصدومین با تاخیر زیاد انجام گرفت. شماری از مصدومین به وسیله آمبولانس به بیمارستان منتقل شدند و شماری نیز با پای خود به بیمارستان رفتند. پلیس در ابتدا از اقدام وحشیانه خود دفاع کرد و سعی نمود با دادن اطلاعات دروغین در مورد معترضین ضد راسیستی رفتار خشن خود را توجیه کند. ما به یمن حضور خبرنگاران زیاد و صدها عکس و ویدئو موجود از این تظاهرات عمر این دروغهای پلیس یک روز بیشتر نبود و نهایتا پلیس مجبور به عقب نشینی و پس گرفتن حرفهای قبلی شد. پلیس امروز مدعی است که در رفتار با تظاهرکنندگان "خطاهایی" صورت گرفته است و قول داده که کل این ماجرا را مورد بررسی و تحقیق قرار دهد.

سازمان مدافع حقوق بشر، سیویل رایتس دیفنس، از دولت سوئد خواسته است که رفتار نیروهای پلیس با شهروندان را بررسی کند.

خشونت علیه زنان
تا سالها پیش، خشونت علیه زنان در سوئد، تقریباً یک سوژه مخفی بود. کشور سوئد از نظر برابری جنسی عمدتا کشوری پیشرو قلمداد می شود اما با این وجود، خشونت علیه زنان در آن رو به افزایش است و هر سه هفته یک زن در سوئد به دست نزدیکانش به قتل می رسد.
سوئد اولین کشور اروپایی در آمار تجاوز جنسی قرار دارد، از هر ۴ زن یک زن تجاوز جنسی را تجربه کرده ، طبق اعلام پلیس این کشور، تنها در سال ۲۰۰۹ ، ۱۵۷۰۰ تجاوز جنسی به پلیس گزارش شده که این آمار نسبت به سال ۲۰۰۸ ، ۸ درصد رشد داشته است.

۷. سوئیس
نژادپرستی:
سال گذشته (۲۰۱۳ میلادی) ، خوزه مانوئل باروسو، رئیس کمیسیون اروپا درباره روند فزاینده‌ی نژادپرستی، بیگانه‌ستیزی، تعصب و تبعض در اروپا هشدار داد.

کمیته سازمان ملل در رفع تبعیض نژادی که پیش از این با همه‌پرسی سوئیس درباره قوانین پناهندگی و مهاجرت و نیز منع ساخت مناره‌ بر فراز مساجد مخالفت کرده بود، درباره حکم اخیر دادگاه عالی سوئیس ابراز نگرانی کرده است.

دادگاه عالی سوئیس با صدور حکم، استفاده از القاب توهین‌آمیز همچون «خوک خارجی» یا «پناه‌جوی کثیف» را نقض قوانین ضد نژادپرستی این کشور ندانسته است. این حکم در حالی صادر شد که یکی از افسران نیروی پلیس سوئیس علیرغم استفاده از این گونه القاب توهین‌آمیز در برخورد با یک مهاجر خارجی، همچنان آزادانه برای خود گشت می زد.

در موردی دیگر اپرا وینفری، چهره رسانه‌ای مشهور و میلیاردر سیاهپوست آمریکایی، در گفتگوی خود با بی بی سی اذعان داشته که یک فروشنده در سوئیس با او برخورد نژادپرستانه کرده است.

خشونت پلیس :
چندی پیش بزرگترین تجمع خیابانی مردم سوئیس در ۲۰ سال گذشته به درگیری با نیروهای پلیس و دستگیری ده‌ها نفر به خشونت انجامید.

تظاهرات کنندگان بنرهایی حمل می‌کردند که روی آنها شعارهایی مانند «مبارزه برای آزادی» نوشته شده بود. همچنین آنها شعارهایی علیه سرمایه‌داری، اقتصاد نئولیبرال و خشونت پلیس سر دادند.

پلیس ضدشورش سوئیس در برن پایتخت این کشور از گاز اشک آور و ماشین‌های آب‌پاش استفاده می کند تا تجمع مردم را متفرق کند.

خشونت علیه زنان و کودکان :
آلن گوگنبوهل روانپزشک سوئیسی سوء استفاده جنسی از معلولان را موردی دانست که قبلا درباره آن در این کشور بحث شده و همیشه مراقبتهای لازم نیز تاکید شده است.

در یک مورد پرستار ۵۴ ساله سوئیسی اعتراف کرد به ۱۱۴ معلول و ناتوان طی ۲۹ سال خدمت کاری اش تجاوز کرده است.

پلیس منطقه برن در سوئیس تایید نمود که متهم رسما اعتراف کرده به ۱۱۴ نفر از جمله یک نوزاد یک ساله تجاوز کرده است.وی همچنین به ۸ مورد تلاش برای تجاوز نیز اعتراف کرده است. در بیانیه شرم آور پلیس برن آمده که متهم اعتراف کرده که در طول ۲۹ سال از زندگی کاری اش در آسایشگاه های معلولان جسمی و ذهنی حتی به برخی از کودکان کارمندان آسایشگاه ها نیز تجاوز کرده است.

مجموعه تاريخ نشان مي‌دهد كه اروپا، صرف نظر از سوابق نقض حقوق بشر در خارج از مرزهاي خود (نمونه برجسته آن الجزاير است كه مفاد گزارش «وويوم» كه در ۲ مارس ۱۹۵۵ تهيه شد، نشان داد كه الجزايري‌ها توسط فرانسويان، به شديد‌ترين وجهي تحت شكنجه قرار گرفته‌اند) در داخل مرزهاي تاريخي خويش، بارها و بارها، ناقض عمده حقوق بشر بوده است.

عدم صداقت دولت‌ها به آنچه كه زير پاي آن را انگشت زده‌اند، «مفاهيم» را در بسياري از علوم و بخش‌ها، لكه‌دار و بي‌اعتبار ساخته است، جهان با اين پرسش روبرو است: اروپايي كه خود قادر به تصحيح رفتارهايش نيست و موقعيت‌ و حقوق اوليه ساكنان خود را به انحاء گوناگون ناديده مي‌گيرد، نقض كرده و پايمال مي‌سازد و به سادگي آن را به ابزاري در سياست خارجي خود نيز تبديل مي‌كند، چگونه مي‌تواند پرچمدار "گفتمان‌هاي حقوق بشر" باشد؟

۸. اسرائیل
برده داری و خشونت علیه زنان و کودکان :
طبق آمارهای اعلام شده در وب سایت های عبری اسرائیل، کل سود سالانه به دست آمده از بردگانِ سفیدی که از سایر کشورهای جهان به ویژه اروپا و ایالات متحده آمریکا به اسرائیل قاچاق شده اند به یک میلیارد دلار رسیده است.
تصویری اعتراض آمیز از یک زن اسیر در یک فروشگاه اسرائیلی که به نمایش گذارده شده است.رژیم اسرائیل در بسیاری از شبکه های قاچاق زنان نفوذ چشمگیری دارد و با همکاری دلّالان بزرگ روسی صادرات زنان و دختران را رونق بخشیده است . طبق آمارهای سال ۲۰۰۵ ، سالانه ۱۰،۰۰۰ نفر از دختران و زنان اروپای شرقی و روسیه با وعده ی اشتغال به کار فریب داده شده و در اسرائیل به اسارت جنسی کشیده شده اند و ادامه ی عمر را به اجبار، به عنوان روسپی به بردگی گرفته می شوند.
این زنان در آپارتمان هایی نگهداری می شوند که درب های آن قفل و پنجره ها دارای حفاظ های فلزی است.هر یک از این زنانِ و نوجوانانِ اسیر، در بیش از ۴۰۰ فاحشه خانه ی اسرائیل ، مجبورند روزانه تا ۱۵ نفر یهودی را تحمل کرده و در تمام ۷ روز هفته در اختیار مشتریانِ باشند.
پااندازهای جنسی و قاچاقچیانِ تجارتِ برده در اسرائیل توسط پلیس کاملاً نادیده گرفته می شود و تن فروشی جبری در اسرائیل جرم نیست.

خشونت پلیس :
فرمانده پلیس اسرائیل گفت: اقدامات خشونت‌آمیز جوانان صهیونیستی یک تهدید بزرگ برای امنیت داخلی رژیم صهیونیستی به شمار می‌رود. ژنرال "یوشانان دانیو" در مصاحبه با روزنامه عبری زبان "یدیعوت آهارانوت" افزود: خطر این اقدامات خشونت آمیز با تهدیدات خارجی از جمله حملات موشکی نیروهای مقاومت به مرزهای فلسطین اشغالی همسنگی می کند.

وی ضمن انتقاد از وضعیت کنونی جوانان اسرائیلی، تاکید کرد: میزان خشونت در جامعه صهیونیستی اوج گرفته است و دلیل این مساله به جوانان و نوجوانان بر می گردد.

فرمانده پلیس رژیم اشغالگر قدس یادآور شد:« کسی که به دورنمای دولت عبری نگاه کند، احساس نگرانی به او دست می دهد، زیرا جوانان صهیونیستی تمایلی به گذراندن خدمت سربازی در ارتش عبری ندارند.»
در گزارشی سارا لی ویتسون، مدیر اجرایی بخش خاورمیانه و شمال افریقا در سازمان دیده‌بان حقوق بشر اعلام کرد: «طی ماه‌های متوالی، سربازان اسرائیلی به کشتن و مجروح کردن فلسطینیان غیر مسلحی پرداخته‌اند که جز عبور از خط نامرئی و متغیری که اسرائیل حول نوار غزه ترسیم کرده کار دیگری نکرده‌اند.»
ارتش رژیم اسرائیل به طور متناوب به نوار غزه حمله کرده و ادعا می‌کند این اقدام را با اهداف دفاعی انجام می‌دهد. با این وجود، این رژیم همواره با استفاده از نیروی نامتناسب و نقض قوانین بین‌المللی اغلب غیرنظامیان را کشته و یا زخمی می‌کند.

سازمان حقوق بشری اسرائیل ، شرایط فاجعه آمیز در غزه را غیر قابل تحمل خوانده و اضافه می کند : “اسرائیل در حالی که خانواده ها در منزل شان هستند ، به بمباران آنان مبادرت می کند و کل خانواده را در زیر آوارها مدفون می سازد. صدها نفر تاکنون کشته شده اند که بخش قابل توجهی از آنان زنان و کودکان بوده اند، ده ها هزار نفر هم از خانه های خود رانده شدند ، در حالی که جایی برای رفتن ندارند.”

دوربین هایی که به نام حقوق بشر در جهان برافراشته شده، در برابر جنایت های صهیونیست ها فرود می آید تا لکه ننگ دیگری بر دامن مدعیان دروغین حقوق بشر باشد. آنچه به نام هولوکاست معروف شده و صهیونیست ها آن را دستاویز اعمال ننگین خود قرار داده اند و جهان غرب نیز از آن حمایت می کند، در برابر جنایت های اسرائیل بر ضد فلسطینیان، بسیار ناچیز است. جنایت های اسرائیل از ابتدا تاکنون، جنایت جنگی و بر ضد حقوق بشر و برخلاف تمام توافق نامه های بین المللی است که خود کشورهای غربی آن را امضا کرده اند. سازمان دیدبان حقوق بشر، اخراج فلسطینیان را از سرزمینشان به دست رژیم اشغالگر قدس، حق اسرائیل می داند و هیچ اعتراضی به این امر نمی کند. هر چند در قطع نامه های سازمان ملل، حق بازگشت فلسطنیان آواره به صراحت آمده است، ولی پس از گذشت سال ها، اسرائیل از پذیرش این قطع نامه ها سرباز زده است و از تشکیلات خودگردان فلسطین و سران عرب می خواهد از این حق خود کوتاه بیایند. این در حالی است که جامعه بین الملل تاکنون در برابر همه این موارد که شامل ده ها و بلکه صدها قطع نامه بین المللی می شود، سکوت کرده است.

۹. آمریکا
برای ثبت موارد نقض حقوق بشر در آمریکا باید چندین جلد کتاب منتشر شود، از خشونت نژادی ضد سیاه پوستان و آسیایی‌تبارها تا رونق یافتن شکنجه زندانیان، زندان‌های مخفی، حمایت از رژیم تروریستی صهیونیستی، استفاده از سلاح اتمی ضد مردم بی دفاع ژاپن برای نخستین بار در تاریخ جهان، حمایت از رژیم‌های سرکوبگر آل‌سعود و آل‌خلیفه، تجاوز نظامی به ویتنام، افغانستان و عراق، حمله هر روزه پهپادهای آمریکایی به مناطق قبایلی پاکستان، سرکوب جنبش ضد وال استریت و... همه و همه تنها مواردی از نقض حقوق بشر از سوی دولتمردان آمریکاست.

نژادپرستی:
ال زی گراندرسون کارشناس آمریکایی در گفتگو با این شبکه از نیویورک اعلام کرد:« گفته می شود نژادپرستی در آمریکا ریشه کن شده است. اما اگر به واقعیتهای امروزی جامعه آمریکا نگاه کنیم متوجه می شویم که هنوز رگه های پررنگی از نژادپرستی در آمریکا وجود دارد. بیست برابر بودن درامد متوسط خانوارهای سفیدپوست آمریکا درمقایسه با سیاهپوستان موید همین مسئله است. این وضع نتیجه میراث طولانی نژادپرستی در آمریکا است که ریشه کن شدن آن سالهای طولانی زمان می برد. »
چندی پیش رئیس‌جمهوری آمریکا طی مصاحبه‌ای از نگرانی‌هایش درباره نژادپرستی در جامعه آمریکا سخن گفت و اعلام کرد که نگران است دخترانش در آینده از رفتارهای نژادپرستانه در این کشور رنج ببرند.
وی با اشاره به فیلم خفه شدن اریک گارنر ۴۳ ساله سیاهپوست توسط پلیس نیویورک گفت: این فیلم به ما تمام زوایای زندگی را نشان می‌دهد و به ما می‌فهماند که باید با نژادپرستی در جامعه مقابله کنیم.

خشونت پلیس :
خبرگزاری آسوشیتدپرس در گزارشی با اشاره به اینکه سالانه دستکم ۴۰۰ نفر توسط پلیس آمریکا کشته می‌شوند تصریح کرد که در این میان تنها تعداد کمی از افسران پلیس تحت پیگرد قانونی قرار می‌گیرند.
در گزارشی که توسط کمیته مقابله با شکنجه سازمان ملل منتشر شد، ضمن مطرح کردن مساله استفاده بیش از حد از زور از سوی مجریان قانون، ماموران پلیس آمریکا را به نژادپرستی متهم کرد. سازمان ملل به شدت از آمریکا به خاطر شکنجه بازداشت‌شدگان در زندان، نظامی کردن پلیس و وجود گزارش‌های متعدد از خشونت پلیس علیه اقلیت‌ها انتقاد کرده است.

چندی پیش در ادامه اعتراضات صورت گرفته نسبت به تبرئه پلیس قاتلی در فرگوسن که یک شهروند سیاه پوست به نام "مایکل براون" را هدف گلوله قرار داده بود ، خودرو یک زن آمریکایی که باردار نیز هست، در جایگاه سی‌ان‌جی در "سنت لوئیس" هدف گلوله قرار گرفت. "دورنلا کورنر" زن سیاه پوستی است که پلیس حین سرکوب اعتراضات ،گلوله‌ای نیز به سمت خودروی وی شلیک کرده ، که در اثر این شلیک بینایی یک چشم وی را گرفته است.

کودک آزاری :
به گزارش خبرگزاری موسسه مطالعات آمریکا ماه آوريل در ایالات متحده ماه پيشگيري از كودك آزاري ناميده شده است. در این کشور سالانه كودكان زيادي مورد بي توجهي و سواستفاده قرار مي گيرند. در ايالات متحده ي آمريكا سالانه حدود ٣ ميليون گزارش كودك آزاري وجود دارد نتایج این گزارشات نشان می دهد حدودا ٦ ميليون كودك مورد آزار قرار گرفته اند. به طور ميانگين در اين كشور بيش از ٤ كودك در روز بر اثر كودك آزاري يا بي توجهي جان خود را از دست مي دهند اين در حالي است كه بين ٥٠ تا ٦٠ مورد از مرگ و مير كودكان در اثر بدرفتاري گزارش نمي شود.
در جدول زیر می توانید تعداد "مرگ و میر روزانه ی کودکان بر اثر کودک آزاری" در ایالات متحده را مشاهده کنید:


خشونت علیه زنان
خبرگزاری بین المللی زنان "ایونا" : پایگاه اطلاع‌رسانی "ناو" متعلق به سازمان ملی زنان آمریکا می‌نویسد: با وجود تمام تلاش‌های گروه‌های مدافع زنان برای دفاع از حقوق زنان در آمریکا طی دو دهه اخیر، همچنان آمار خشونت علیه زنان و تجاوز جنسی به آنها سرسام‌آور است.

پایگاه اطلاع‌رسانی "ساندویژن" در گزارشی با به تمسخر گرفتن ادعاهای آمریکا در خصوص نقض حقوق زنان در جوامع اسلامی می‌نویسد: سالانه بیش از ۵۰۰ هزار تجاوز به زنان و دختران بالای ۱۲ سال در آمریکا انجام می‌شود و تعداد سایر خشونت‌ها علیه این گروه از جامعه بیش ۸/۳ میلیون مورد است.

بنا بر گزارش فوق ۲۰ تا ۳۰ درصد زنانی که به به بخش اورژانس بیمارستان‌ها مراجعه می‌کنند آثار ضرب و شتم روی بدن خود دارند.

پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان ملی زنان آمریکا (ناو) گزارش‌های جالب دیگری هم ارایه کرده است. به گزارش این پایگاه اطلاع‌‌رسانی در ایالات متحده زنان جوان کم‌درآمد در سنین بین ۲۰ تا ۲۴ سال بیشتر در معرض خشونت‌های خانگی و آزارهای جنسی قرار دارند و در هر ۲ دقیقه یک نفر قربانی تجاوز می‌شود. از هر پنج دختر دانشجوی آمریکایی یک نفر مورد تجاوز قرار گرفته است و تنها کمتر از پنج درصد از این موارد به پلیس گزارش می‌شود.

دولت آمریکا تلاش کرده تا با سوء استفاده از موقعیت خود به لحاظ قرار گرفتن سازمان‌های حقوق بشری در خاک این کشور و تطمیع آنها، برای خود چهره یک مدافع حقوق بشر را بسازد و تحت‌الحفظ این پرستیژ خود ساخته هر روز چندین مرتبه مرتکب نقض حقوق بشر می‌شود و دیگران را متهم به نقض این حقوق می‌کند.
با اندکی کنکاش می توان به موارد بسیاری از سیاست‌های متناقض، برتری دادن به نژادهای غربی و برخی موارد نقض فاحش حقوق بشر در غرب و یا به وسیله عوامل این قدرت ها در خارج از کشورهای غربی دست یافت که همه این موارد مهر تاییدی بر معیارهای دوگانه و سیاست های قدرت های غربی در برخورد با موضوع حقوق بشر است.

برخلاف ادعای کشورهای غربی در حوزه رعایت حقوق بشر و دفاع از آن بعنوان رسالت اخلاقی و سیاسی خویش و محق دانستن خود در ارائه توصیه به دیگر کشورها جهت رعایت حقوق بشر، خود از ناقضان جدی این حوزه تلقی می گردند. لذا، بایسته است مقامات و دولتمردان این کشورها، پیش از هرگونه توصیه ای به دیگر کشورهای دنیا، در گام نخست نظری به وضعیت حقوق بشر خود و میزان انطباق آن با معیارها و موازین بین المللی حقوق بشر افکنده و سپس به نقض این اصل بنیادین در دیگر نقاط دنیا ابراز نگرانی کنند.
Share/Save/Bookmark