اعتراف امریکا به شکست آشتی ملّی در بحرین
پنجشنبه ۳ تير ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۵۹
کد مطلب: 36348
اعتراف امریکا به شکست آشتی ملّی در بحرین
وزارت خارجه امریکا در گزارشی اعلام کرد تلاش‌های بحرین برای برقراری آشتی ملّی در پی سرکوب اعتراضات خیابانی در سال 2011 متوقف شده و منامه توصیه‌ها در زمینۀ حفاظت از آزادی بیان از جمله (صدور مجوّز) برگزاری اعتراضات مسالمت‌آمیز را اجرا نکرده است.
طبق خبرِ روز چهارشنبه (۲ تیر) خبرگزاری رویترز، وزارت خارجه امریکا در این گزارش، که هفتۀ جاری به کنگره امریکا تحویل داده شد، مدعی شد که بحرین در زمینۀ اجرایِ اصلاحات پیشنهادی از سوی یک کمیسیون مستقل پیشرفت‌هایی داشته است اما «هنوز هم کارهای بیشتری باقی مانده که باید انجام شود.»

به نظر می‌رسد این گزارش، که با تأخیری چند ماهه تهیه شد، به نقدِ خاموش این کشور عربی پرداخته است که در یک منطقۀ مهم و راهبردی واقع شده و میزبان ناوگان پنجم نیروی دریایی امریکا است. سوابقِ حقوق بشریِ بحرین که اکثر جمعیت آن را شیعیان تشکیل می‌دهند حتی انتقاد امریکا، انگلیس و گروه‌های حقوق بشر را به دنبال داشته است.

دولت بحرین در یک رشته اقدامات در سه هفتۀ گذشته فعالیت جمعیت الوفاق، بزرگترین جمعیت مخالف رژیم آل خلیفه را تعلیق کرد، مجازات حبسِ شیخ علی سلمان، رهبر الوفاق را به دو برابر افزایش داد، نبیل رجب، از فعالان سرشناس حقوق بشر در این کشور را بازداشت ، برگزاری نماز جمعه و نماز جماعت را ممنوع و تابعیت شیخ عیسی قاسم، رهبر معنوی شیعیان بحرین را سلب کرد.

وزارت کشور بحرین مدعی شده است که شیخ عیسی قاسم از جایگاه خود برای «خدمت به منافع خارجی
اصلاحات در بحرین تحت‌الشعاع سرکوبگری منامه قرار گرفته است
و گسترش خشونت و اختلافات فرقه‌ای» استفاده کرده است؛ ادعاهایی که از طرف این روحانی برجسته بی اساس خوانده شده است.

سلب تابعیت شیخ قاسم، واکنش‌های متعدد جهانی را برانگیخته است. واشنگتن از این تصمیم منامه ابراز نگرانی کرد و سازمان ملل آن را طبق قوانین بین‌المللی «آشکارا ناموجّه خواند.» هنوز دقیقاً مشخص نیست که آیا گزارش وزارت خارجه امریکا پیش از رویدادهای اخیر بحرین تهیه شده است یا نه.

اصلاحات در بحرین تحت‌الشعاع سرکوبگری منامه قرار گرفته است
سناتور پاتریک لیهی در واکنش به این گزارش با ارسال ایمیلی به رویترز اظهار داشت: «در حالی که برخی اصلاحات مثبت در بحرین صورت گرفته است این مسأله (اصلاحات) با توجه به (وجودِ) یک الگوی شکنجۀ زندانیان و اقدامات اخیر دولت در راستای خاموش کردن صدای سران سیاسی مخالف، لغو تابعیت یک روحانی برجسته و اذیت و آزار مدافعان حقوق بشر، ناچیز جلوه می‌کند.» لیهی افزود: «این بدرفتاری‌ها فرصت‌های اندکِ باقیمانده برای مخالفت مسالمت‌آمیز در این کشور را بیش از پیش محدود می‌کند.»

دولت بحرین هنوز در زمینۀ این گزارش اظهارنظر نکرده است. در همین حال جان کربی، سخنگوی وزارت خارجه امریکا اعلام کرد جان کری، وزیر خارجه امریکا نیز روز چهارشنبه درباره این گزارش با همتای بحرینی خود صحبت کرد و از منامه خواست اصلاحات مورد نیاز را اجرا کنند.

در گزارش وزارت خارجۀ امریکا، میزان اجرای پیشنهادهای کمیسیون
امریکا نمی‌تواند به طور واقعی با وضعیت وحشتناک بحرین مواجه شود
مستقل بحرین از سوی منامه ارزیابی شده است. این کمیسیون به منظور بررسی حوادث فوریه و مارس ۲۰۱۱ (بهمن و اسفند ۱۳۸۹) تشکیل شد که در آن مقامات بحرینی به کمک نیروهای عربستان سعودی قیام شیعیان را که خواهان ایفای نقش بیشتر در بحرین بودند، سرکوب کردند. در این گزارش آمده است هر چند اغلب افرادی که در سال ۲۰۱۱ به علت ارتکاب جنایاتی نظیر ایراد بیانات سیاسی دستگیر شده بودند آزاد شده‌اند اما «دولت بحرین همچنان افرادی را به علت ارتکاب جرایمی از این دست متهم و محاکمه می‌کند که برخی از آنها طرفدار خشونت نبوده‌اند.»

امریکا نمی‌تواند به طور واقعی با وضعیت وحشتناک بحرین مواجه شود. در همین حال، برایان دولی، مدیر یک گروه مردم نهاد موسوم به «اول حقوق بشر» از این گزارش انتقاد کرد. دولی گفت: «انتشار چنین انتقاد بی‌اثری در خلال وحشیانه‌ترین سرکوب مخالفان و رهبران حقوق بشر در مدت ۵ سال بار دیگر نشان می‌دهد که وزارت خارجه امریکا نمی‌تواند با واقعیت مربوط به وضعیت وحشتناک بحرین مواجه شود.» در این گزارش همچنین از بحرین به عنوان «متحد طولانی‌مدت» امریکا یاد شده است که «امنیت و ثبات آن برای منافع امنیتی واشنگتن در منطقۀ خلیج فارس و فراتر از آن موضوعی محوری است.»

بحرین از بهمن سال ۱۳۸۹ صحنه برگزاری اعتراضات خیابانی مردم است که خواستار برکناری رژیم آل خلیفه و آزادی زندانیان سیاسی هستند. ناآرامی‌های بحرین تاکنون ده‌ها تن کشته و هزاران زخمی بر جای گذاشته است.

منبع: پرس تی وی
Share/Save/Bookmark