فرانسه و خاورمیانه؛
رییس جمهور جدید فرانسه چه نگاهی به ایران دارد؟
سه شنبه ۱۹ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۰۲:۳۴
کد مطلب: 39615
رییس جمهور جدید فرانسه چه نگاهی به ایران دارد؟
یورونیوز درباره آقای ماکرون نوشته که او در پی احیای نقش تاریخی فرانسه در خاورمیانه است.
رسانه ایران (rasanehiran.com):
پیروزی امانوئل ماکرون در انتخابات فرانسه نمی تواند خبر خوبی برای دولت انگلیس باشد. انگلیس در تلاش برای خروج از اتحادیه اروپا، می پسندیدند نامزدی در فرانسه کلید کاخ الیزه را به دست آورد که خواهان خروج از اتحایه اروپا باشد. اکنون اما آقای ماکرون به شدت تمایل به حضور در اتحادیه اروپا و تقویت آن را دارد.

البته هیچ یک از نامزدهای راه یافته به دور دوم انتخابات ریاست جمهوری در فرانسه مطلوب دولت انگلیس نبودند. امانوئل ماکرون حامی تقویت اتحادیه اروپا است و مارین لوپن، رقیب آقای ماکرون در انتخابات، طرفدار تعامل با روسیه و حذف تحریم های اتحادیه اروپا علیه این کشور. مواضعی که هیچ کدام برای انگلیس خوش آیند نیست.

تا اینجا مواضع رییس جمهور جدید فرانسه در برابر اتحادیه اروپا را می دانیم اما او چگونه به خاورمیانه نگاه می کند؟ یورونیوز معتقد است از آنجا که رئیس جمهوری جدید فرانسه خاستگاه حزبی ندارد، شناخت بسیاری از سیاست های او جز از طریق برنامه منتشر شده و گفته های خودش در دوران کارزار انتخاباتی میسر نیست. در عین حال خطوط کلی رویکرد دیپلماتیک امانوئل ماکرون از روی سیاست های داخلی او تا حدود زیادی قابل پیش بینی است.

امانوئل ماکرون که در دولت سوسیالیست فرانسوا اولاند وزیر اقتصاد بود، به ویژه با طرح قانون جنجالی اصلاح اقتصادی اش موسوم به «قانون ماکرون» نشان داد که در پی گونه ای سیاست لیبرال با تکیه بر گشایش اقتصادی، تجاری و شغلی است.

یورونیوز درباره آقای ماکرون نوشته که او در پی احیای نقش تاریخی فرانسه در خاورمیانه است.

او در بخش سیاست بین الملل در برنامه ریاست جمهوری خود نوشته: «کشور ما باید جایگاه خود در خاورمیانه را بازیابد و به ویژه با راه حل های [جهانی] برای بحران سوریه همراه شود.» به جز این جمله، موضع رئیس جمهوری جدید فرانسه در مورد بحران سوریه چندان شناخته شده نیست. احتمالا اشاره به بازیابی نقش فرانسه در سوریه، در پیوند با انتقادی است که در امریکا و کشورهای متحدش در مورد کم رنگ شدن نقش غرب در بحران سوریه شنیده می شود. این که روسیه، ترکیه و ایران ابتکار عمل را در سوریه به دست گرفته و غربی ها به نوعی کنار گذاشته شده اند، این روزها در رسانه های فرانسه نیز بسیار مورد انتقاد قرار می گیرد.

آقای ماکرون بر خلاف رئیس جمهوری امریکا، نگاه مثبتی به برجام، توافق هسته ای غرب با ایران دارد و این توافق تا این زمان تنها موردی است که موضع دولت آتی فرانسه در برابر ایران را نشان می دهد. در برنامه دیپلماتیک دولت جدید فرانسه آمده است که «گشایش درها به سوی ایران باید ادامه یابد». در عین حال دو شرط برای این گشایش در نظر گرفته شده است: «به شرط آن که توافق هسته ای سال ۲۰۱۵ (۱۳۹۴) رعایت شود و ایران به برقراری ثبات در منطقه کمک کند.»

انتظار رعایت مفاد برجام از سوی ایران روشن است، اما مراد از «کمک به برقراری ثبات در منطقه» احتمالا در پیوند با نقش ایران در بحران های مهم منطقه از جمله در عراق، سوریه و یمن است.

با این حال، فرانسه در دوران ریاست جمهوری او نگاهی جدی به پول های عربستان خواهد داشت. فرانسه در دولت آقای ماکرون نیز پس از کشورهای انگلیس، آلمان و امریکا که به توسعه روابط اقتصادی و تجاری و همچنین فروش جنگ افزار به سعودی ها مبادرت کردند، تلاش خواهد کرد معاملاتی جدی را با این کشور ترتیب دهد و از امریکا و کشورهای اروپایی عقب نماند. اتفاقی که برخلاف ادعاهای حقوق بشری غرب در مورد عربستان در جنگ یمن و آمار بالای قربانیان حملات جنگنده های سعودی رخ می دهد. همچنین حجم عظیم سرمایه گذاری های قطری ها و عربستانی ها در بانک ها و اقتصاد فرانسه می تواند تمایلات آقای ماکرون را مشخص کند.

به نوشته یورونیوز، حساسیت و توجه به «امنیت اسرائیل» سیاست کلی و کلاسیک غرب در مناقشه اسرائیل و فلسطین است. امانوئل ماکرون در این زمینه ظاهرا قصد ندارد تغییری در سیاست کلاسیک فرانسه بدهد: «امنیت اسرائیل برای ما اصل مسلمی است، همان طور که مشروعیت تشکیلات خودگردان فلسطینی نیز برای ما پذیرفته شده است.» او با ذکر این موضع کلی یادآوری می کند که «باید در پی یک آشتی پایدار و راستین بود تا دو طرف بتوانند در جوار هم در امنیت به سر ببرند.»

به هر روی به نظر می رسد که باید صبر کرد تا با فروکش کردن جوّ انتخابات در فرانسه و آغاز به کار دولت جدید در این کشور، سیاست خارجه دولت امانوئل ماکرون خود را د رعمل به نمایش بگذارد. هرچند در فرانسه، آمار رای ها به فرانسوا فیون، نامزد محافظه کاران در فرانسه، در دور اول و همچنین راه یابی مارین لوپن، نامزد جبهه ملی، به دور دوم که هر دو نگاه مطلوب تری به ایران دارند، همچنان سایه این دو را به عنوان رقیبی جدی بر سر دولت امانوئل ماکرون در انتخابات مهم پارلمانی پیش رو در فرانسه حفظ خواهد کرد. امانوئل ماکرون با راهیابی به الیزه برای تشکیل دولت متبوع خود نیاز به پیروزی در انتخابات پارلمانی در ماه آینده دارد.
Share/Save/Bookmark