دو گانه های بی بی سی در پرونده 2میلیارد دلاری
سه شنبه ۷ ارديبهشت ۱۳۹۵ ساعت ۱۹:۴۰
کد مطلب: 34809
دو گانه های بی بی سی در پرونده 2میلیارد دلاری
آمریکا در سال 1976 قانونی را به تصویب رساند که طی آن سیاست خارجه آمریکا نباید دستخوش اتفاقات حقوقی باشد اما کنگره آمریکا عملا این قانون را نقض کرده. این عمل آمریکا را مجوزی برای سایر کشور ها است که به هر بهانه ای اموال و دارایی های کشور دیگر را به نفع خود مصادره کنند.
به گزارش رسانه ایران، مسئله دستبرد آمریکا به حدود2 میلیارد دلار از اموال ایران داغ ترین بحث خبری این روز ها است. دادگاهی در آمریکا ایران را محکوم به پرداخت غرامت به خانواده سربازان آمریکایی کشته شده در یک پایگاه نظامی در لبنان در 33 سال پیش کرده است. ایران هرگونه دست داشتن در آن حملات را تکذیب کرده. ولی آمریکایی ها می گویند جهاد اسلامی با دستور تهران این اقدام را انجام داده است. ایران در مقابل گفته است که هیچ سندی دال بر این ادعا عناون نشده است و تنها یک ادعای بی اساس است.
این دست اندازی به اموال ایران از سوی مقامات جمهوری اسلامی محکوم شده است. حسین جابری انصاری که با وزیر خارجه به نیویورک سفر کرده این اقدام آمریکا دست اندازی به اموال جمهوری اسلامی ایران بر شمرده و این امر را نشان دهنده تاثیر پذیری آمریکا از صهیونیست ها اعلام کرده است.
رای دادگاه عالی آمریکا مبنی بر امکان توقیف دارایی ایران که بخشی از سود سرمایه گذاری بانک مرکزی در سیتی بانک نیویورک محسوب می شود، بعد از 33 سال از ماجرایی که ایران در آن نقشی نداشته و در حالی که با اجرای برجام روابط بین ایران و غرب رو به بهبود می رفت نشانه دیگری از بدعهدی طرف آمریکایی به حساب می آید.
در عین حال واکنش رسانه های فارسی زبان ماهواره ای به این حادثه خواندنی است. بی بی سی فارسی طی روز های گذشته در توجیه مصادره اموال ایران کوشیدند. بی بی سی فارسی با طرح این ادعا که شکایت از حزب الله و ایران در آمریکا سابقه طولانی دارد و اینکه ایران بزرگترین حامی حزب الله است، رای دیوان عالی آمریکا را توجیه کرد. همچنین بی بی سی فارسی در پاسخ به این پرسش که آیا آمریکا می تواند از دارایی های بلوکه شده ایران غرامتی به بازماندگان آن حادثه پرداخت کند می گوید هرچند این عمل به طور سنتی رایج نبوده اما این مورد یک مورد خاص می باشد! و ایران چوب مواضع خودش را می خورد. اشاره بی بی سی به خصومت ایران با اسرائیل و حمایت از گروه های اسلامی مثل حزب الله لبنان است.
این درحالی است که بی بی سی حتی مواردی که آمریکا باید به ایران غرامت پرداخت کند را مطرح نکرد. مواردی مثل حمایت و فروش سلاح به صدام حسین، پذیرش شاه ایران بعد از انقلاب اسلامی، حمله نظامی نافرجام به خاک ایران از راه طبس، کودتا علیه دولت مصدق و بسیاری از موارد نقض حقوق بشر که آمریکا به صورت اثبات شده در آن دخالت داشته است. در عوض بی بی سی معتقد است دست ایران از لحاظ حقوقی کوتاه است و شکایت ایران به جایی نخواهد رسید. حتی بی بی سی این سوال را طرح نکرد که چرا بعد از 33 سال این پرونده در اجرای برجام در حال عملی شدن است، حال آنکه در سال های پیش می توانست این مسئله را جدا از تعهدات ناشی از توافق اجرا شود. بی بی سی البته معتقد است این مسئله به اجرای برجام ارتباطی ندارد.

با این حال مهرزاد بروجردی، استاد علوم سیاسی در دانشگاه سیراکیوز نیویورک به عنوان کارشناس مهمان در رادیو بی بی سی فارسی معتقد است این عمل آمریکا استاندارد دوگانه محسوب می شود. او در ادامه گفت که آمریکا در سال 1976 قانونی را به تصویب رساند که طی آن سیاست خارجه آمریکا نباید دستخوش اتفاقات حقوقی باشد اما کنگره آمریکا عملا این قانون را نقض کرده. او همچنین این عمل آمریکا را مجوزی برای سایر کشور ها دانست که به هر بهانه ای اموال و دارایی های کشور دیگر را به نفع خود مصادره کنند.

البته باید دید که باراک اوباما چه تدبیری برای رفع این دوگانه اتخاذ خواهد کرد. او که به تازگی گفته «توافق هسته ای با ایران» را افتخار خود می داند، قطعا مایل نخواهد بود سابقه بدی در ماه های پایانی خود در رابطه با دیپلماسی خارجی اش به جا بگذارد. به گفته منصور فرهنگ اگر اوباما هوشیار باشد باید جلوی هرگونه خدشه به اجرای برجام را بگیرد.
گفته می شود بخشی از دیدار کری و ظریف به این بحث اختصاص یافت.
لازم به یادآوری است که دست داشتن ایران در حملاتی که منجر به کشته شدن تفنگ داران دریایی آمریکا در لبنان شد هیچ گاه ثابت نشده است.
Share/Save/Bookmark