از علی افشاری تا مسعود بهنود؛ همه از رای ترامپ عصبانی اند
چهارشنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۳۸
کد مطلب: 38599
از علی افشاری تا مسعود بهنود؛ همه از رای ترامپ عصبانی اند
انتخابات آمریکا به روز حساس خود خود نزدیک شده است. پیروزی دونالد ترامپ فارغ از تصورات بسیاری از مردم جهان بود. شبکه های خبری دنیا لحظه به لحظه خبر شکست دور از انتظار هیلاری کلینتون را مخابره می کنند.
انتخابات آمریکا به روز حساس خود خود نزدیک شده است. پیروزی دونالد ترامپ فارغ از تصورات بسیاری از مردم جهان بود. شبکه های خبری دنیا لحظه به لحظه خبر شکست دور از انتظار هیلاری کلینتون را مخابره می کنند.

به گزارش رسانه ایران؛ با پیروزی ترامپ در ایالت پنسیلوانیا مجموع آرای الکترال میلیاردر نیویورکی به بیش از حدنصاب یعنی ۲۷۴ رای رسید و وارد کاخ سفید شد.

اما فارغ از تحلیل های سیاسی، یک نکته مهم بارز بود و آن شکست پیش بینی شبکه های خبری دنیا و تحلیل گران بود.

شبکه فارسی بی بی سی که از ماهها قبل، فرایند انتخابات آمریکا را با دقت پوشش داده بود جانبداری تلویحی از هیلاری کلینتون داشت. بی بی سی هم نوا با شبکه های دیگر خبری یک دوقطبی سیاسی ایجاد کرده بود که ترامپ را نماینده افراطی ها تلقی کرده بود.

خوش بینی بی بی سی به موفقیت کلینتون تاحدی بود که یک گزارشگر به محل جشن هواداران خانم کلینتون فرستاد و اماده بود تا نطق پیروزی هیلاری را پخش کند ولی در مورد ترامپ این گونه نبود.


تحلیل گران و خبرنگارانی که در پی پوشش مستقیم و لحظه به لحظه بی بی سی در استودیوی این شبکه حضور پیدا کردند اصلا تصور این موفقیت برای ترامپ را نداشتند. حتی می شود گفت که آثار خشم را صورت برخی هم هویدا بود.

یکی از فعالان سیاسی ایرانی تبار که در استودیو بی بی سی حضور داشت در حالی که ناراحتی از سر و روی او می بارید با اعلام موفقیت ترامپ گفت که «زنانی که به خانم کلینتون رای ندادند زن ستیز هستند!»

فرناز قاضی زاده بارها از مهمانان برنامه پرسید اگر چند ساعت قبل به شما می گفتم پیش بینی شما چیست چه کسی می گفت ترامپ رای می آورد؟ البته همه هم پاسخ منفی می دادند.
فرن تقی زاده کارمند BBC با خواندن پیام های مردم، نوعی نگرانی را به مخاطبان خود القاء می کند و می گوید از آینده جهان نگران هستند.!

آنها ترامپ را یک پوپولیست می خوانند.

انتخابات آمریکا تمام شد. انتخاباتی که حسین باستانی تحلیل گر بی بی سی از آن به عنوان یک "انتخابات طولانی تنفربرانگیز" یاد کرد.

رضا ویسی تحلیل گر دیگر ضدانقلاب که در صدای آمریکا حضور پررنگی دارد به نکته ای مهم از نکته حسین باستانی اشاره کرده است. او "فاصله گرفتن درک رسانه ها و تحلیلگران از رای نهایی رای دهندگان در روز رای گیری" را معنادار می خواند و بعد از دومینوی ایران و بریتانی و اکنون آمریکا این پرسش را مطرح می کند که کشور دیگر کجاست؟

امیددانا سلطنت طلب پرحاشیه و خبرساز در صفحه فیسبوک خود با حمایت آشکار خود از ترامپ تئوری حمایت سلطنتی ها از جمهوری خواهان را اثبات کرد. پیش از او شهرام همایون تلویحا از نامزدی ترامپ از حزب مزبور حمایت کرده بود.

اکبر گنجی فعال تندروی اپوزیسیون پیش از آغاز شمارش آراء در صفحه شخصی خود ترامپ را فاشیست نژادپرست اسلام ستیز" و "کلینتون را جنگ طلب فاسد" خواند.؛ و عصبانیت خود را سر جمهوری اسلامی خالی می کند.

علی افشاری عضو سابق دفتر تحکیم وحدت همانند همکاران خود در BBC پیروزی ترامپ را یک "کابوس" می خواند. گو این که او نیز مانند دوستان بی بی سی خود پیش بینی شکست خانم کلینتون را در مُخیّله اش راه نمی داد.

او با تحقیر شخصیت ترامپ، او را فردی با ویژگی های شخصیتی نازل و تجسم معایب گوناگون تعبیر می کند.افشاری از تحلیل چرایی رای غیرمستقیم مردم به ترامپ عاجزاست و این عجز را صراحتا عنوان می کند؛ ولی معتقد است که اتفاقات جدیدى در داخل جامعه آمریکا رخ داده است.

افشاری رای مردم را نمی پذیرد و رای آنان را مایه خجالت و بی شرمی می خواند. مانند انتخابات سال ۸۸. او می گوید:« رفتار انتخاباتی اکثریت مردم آمریکا شرم آور و مایه خجالت بود و نمره منفی گرفتند.»

او با توهین به مخالفان خود، امشب را شب شادی گرایش های فاشیستی در دنیا، ضد امریکایی ها، دیکتاتور ها و اقتدار گرایان و مافیاهای اقتصادی ، اسلام هراسان ، هولوگان ها و نیرو هایی است که نگاه انسانی و بشر دوستانه ندارند، می خواند.

مسعود بهنود کارمند شبکه بی بی سی در مطلبی دو خطی عصبانیت خود را کتمان نمی کند. او درس انتخابات آمریکا را این گونه بیان می کند:« رسانه ها ی جمعی به طبع عدالتجو، ترامپ را معرفی کردند و همان ها دفعش می کنند. اگر بودند با هیتلر هم همین کار می کردند.»

همه از رای مردم عصبانی اند.
Share/Save/Bookmark