۱
رد شده‌هایی که دیده نمی‌شوند
پنجشنبه ۱۵ بهمن ۱۳۹۴ ساعت ۰۰:۲۸
کد مطلب: 32414
مولف : محسن سجادی
 
رد شده‌هایی که دیده نمی‌شوند
عدم احراز صلاحیت سید حسن خمینی برای نامزدی مجلس خبرگان، همچنان در رسانه‌ها محل بحث و اظهارنظرهای مختلف است. موضوعی که به گفته برخی رسانه‌ها موجب به حاشیه رفتن رد صلاحیت دیگر نامزدهای نام‌آشنا شده است؛ اما آنچه در این میان قابل تأمل است، برخورد گزینشی با این موضوع است.
رسانه ایران (rasanehiran.com):

عدم احراز صلاحیت سید حسن خمینی برای نامزدی مجلس خبرگان، همچنان در رسانه‌ها محل بحث و اظهارنظرهای مختلف است. موضوعی که به گفته برخی رسانه‌ها موجب به حاشیه رفتن رد صلاحیت دیگر نامزدهای نام‌آشنا شده است؛ اما آنچه در این میان قابل تأمل است، برخورد گزینشی با این موضوع است.

در همین رابطه، مرتضی کاظمیان روزنامه‌نگار که با رسانه‌های فارسی زبان خارج از کشور از جمله بی‌بی‌سی فارسی همکاری می‌کند، طی یادداشتی در سایت رادیو فردا به موضوع فوق پرداخته و با اشاره به سوابق برخی از این کاندیداها، عملکرد شورای نگهبان را در عدم تأیید صلاحیت‌ها، سلیقه‌ای و سیاسی و تنگ‌نظرانه توصیف کرده است.

وی که مکرراً از اعضای شورای نگهبان با تعبیر "شش فقیه منصوب" رهبر جمهوری اسلامی یا ولی فقیه نام می‌برد، با رویکردی مطلق‌نگر، رد صلاحیت برخی از نامزدهای نزدیک به اصلاح‌طلبان را مرتبط با گرایش سیاسی آنها معرفی می‌کند؛ به عنوان نمونه، در مورد آیت‌الله موسوی بجنوردی می‌گوید: "با اطمینان می‌توان گفت، عضویت موسوی بجنوردی در مجمع روحانیون مبارز، نزدیکی وی به سیدمحمد خاتمی و زیست سیاسی وی در اردوگاه اصلاح‌طلبان، در رد صلاحیت وی مؤثر بوده است."

این در حالی است که شمار افراد مشهور و صاحب موقعیت رد صلاحیت‌شده در طیف سیاسی مقابل یعنی اصولگرایان هم کم نیست. برخی از این افراد عبارتند از:

۱. مرتضی آقاتهرانی و مهدی طائب
شاید بتوان گفت مرتضی آقاتهرانی و مهدی طائب مهم‌ترین افرادی هستند که صلاحیت آنها از سوی فقهای شورای نگهبان تأیید نشد. آقاتهرانی دبیرکل جبهه پایداری انقلاب اسلامی و از نزدیکان آیت‌الله مصباح یزدی است که هم اکنون نیز نماینده مجلس شورای اسلامی است. مهدی طائب نیز که ریاست شورای قرارگاه راهبردی عمار را بر عهده دارد، از منتقدان اصلی اصلاح طلبان و جریان انحرافی به شمار می‌رود.

۲. کاظم صدیقی
کاظم صدیقی امام جمعه موقت تهران که مؤسس و تولیت حوزه علمیه امام خمینی و استاد دروس خارج فقه، تفسیر قرآن کریم و اخلاق اسلامی در حوزه‌های علمیه است و بعد از پیروزی انقلاب تا کنون در قوه قضائیه فعالیت داشته و هم اکنون از مقامات بلند پایه قوه قضائیه محسوب می‌شود، یکی دیگر از رد صلاحیت‌شدگان است.

۳. علی‌اکبر رشاد
اما یکی دیگر از افراد سرشناس تأیید نشده، علی‌اکبر رشاد است که مواضع سیاسی او نزدیک به اصولگرایان است و سوابق علمی روشنی دارد. وی عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی، عضو هیئت علمی و رئیس پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی، مؤسس و رئیس حوزه علمیه‌ امام رضا است و ریاست شورای حوزه‌های علمیه استان تهران را نیز بر عهده دارد.

۴. مصطفی پور محمدی
مصطفی پور محمدی، وزیر دادگستری دولت یازدهم که قبل از آن نیز در دولت نهم مدتی وزیر کشور و در دوران ریاست جمهوری هاشمی رفسنجانی معاون برون مرزی علی فلاحیان، وزیر اطلاعات وقت بوده، از دیگر کسانی است که صلاحیتش تأیید نشده است.

۵. حسن ممدوحی
حسن ممدوحی نماینده مردم کرمانشاه در دوره چهارم مجلس خبرگان رهبری نامزد دیگری است که صلاحیتش مورد تأیید فقهای شورای نگهبان واقع نشده است. نکته جالب توجه آن است که وی عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم است. از جمله مواضع سیاسی او می‌توان به انتقادات او از فرجی‌دانا، وزیر علوم اصلاح‌طلب دولت یازدهم اشاره کرد که در نهایت استیضاح شد و نتوانست از مجلس رأی اعتماد بگیرد.

۶. حسن نمازی
حسن نمازی نماینده دوره چهارم مجلس خبرگان رهبری از استان آذربایجان غربی نیز جزء کسانی است که از گردونه رقابت حذف شده است. وی همچنین رئیس دفتر و فرزند آیت الله عبدالنبی نمازی، امام جمعه کاشان است که اظهارنظر هفته پیش او در مخالفت با حضور فاطمه معتمدآریا در کاشان که برای شرکت در مراسم نقد فیلم "یحیی سکوت نکرد" به این شهر سفر کرده بود، جنجال آفرین شد.

۷. آیت‌الله فیض لاهیجی
آیت‌الله محمدعلی فیض لاهیجی گیلانی هم نتوانسته تأیید شورای نگهبان را به دست آورد. او نیز با ۹۱ سال سن از اعضای قدیمی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم است.

همان‌طور که مشاهده می‌شود اگر بخواهیم اسامی فوق را بر اساس دسته‌بندی‌ها و جناح‌های سیاسی داخل کشور تفکیک کنیم، همگی نزدیک به اصولگرایان محسوب می‌شوند. این موارد نشانگر آن است که تأیید و رد صلاحیت نامزدهای انتخابات، ارتباطی به گرایش‌های سیاسی افراد ندارد؛ کما اینکه سخنگوی شورای نگهبان نیز چند روز قبل، بر این نکته تأکید کرد و گفت: "صرف تعلق به جناح‌های سیاسی و تعلق به گروه‌های سیاسی در نظام جمهوری اسلامی باعث رد ‌صلاحیت نمی‌شود." بنابراین اگرچه تأیید نشدن صلاحیت نوه بنیانگذار جمهوری اسلامی، رد صلاحیت افرادی را به محاق فراموشی برد؛ اما این موضوع، منحصر در نامزدهای یک جریان خاص نبوده است.
Share/Save/Bookmark
چاوش
۱۳۹۴-۱۱-۱۷ ۰۴:۴۹:۴۳
بابا چرا اینقدر هزینه برا مردم میتراشین خودتون انتصاب کردین وزودتر جمعش کنید اینقدرم دم از میزان رای ملت است نزنید وسیاه نمایی بس است راستی این همه زیراب زدن برا همدیگه برای چیه ؟لابد برا خدمت بمردم ویا یک مشت اختلاسگر جیب خالی که نوبتشان رسیده برای چپاول بیتالمال و.... (8292)