روایت بی‌بی‌سی از نصب مجسمه دشمن دیرین در لندن
گاندی همسایه چرچیل شد!!
سه شنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۳ ساعت ۱۵:۲۸
کد مطلب: 23414
چرچیل درباره گاندی گفته است : «دیدار با گاندی تهوع آور بود. مردی که حقوقدانی متوسط بود و فتنه‌ای را به پا کرد، اکنون در قامت یک فرد روحانی و معنوی ظاهر شده و با لباسی نیمه‌برهنه در کاخ سلطنتی قدم گذاشته.»
رسانه ایران (Rasanehiran.com):
مهانداس کارامچاند گاندی معروف به ماهاتما گاندی، رهبر سیاسی و معنوی هندی‌ها بود که ملت هند را در راه آزادی از استعمار بریتانیا رهبری کرد. در طول زندگیش استفاده از هر نوع ترور و خشونت برای رسیدن به مقاصد را رد می‌کرد.

سال ۲۰۰۰ مجسمه‌ای برنزی از گاندی در نزدیکی سفارت هند در واشنگتن رونمایی و نصب شده بود. حالا پس از گذشت ۱۵ سال مجسمه‌ای از رهبر انقلاب هند در مقابل پارلمان انگلیس و با فاصله‌ی کمی از تندیسِ وینستون چرچیل، نخست وزیر سابق بریتانیا و دشمن سرسخت گاندی جای گرفته است.

هند از سال 1800 تا 1947 میلادی تحت سلطه استعماری انگلیس قرار داشت. در 1943 قحطی عجیبی هند را فرا گرفت در آن زمان چرچیل دستور صادرات 70 هزار تن برنج از هند به انگلیس را داد و از صدور گندم به هند به بهانه درگیری انگلیس در جنگ جهانی خودداری کرد. بیش از 3 میلیون نفر در اثر این قحطی کشته شدند.

گاندی در دانشگاه لندن در رشته حقوق تحصیل کرد. در 1915 به هند بازگشت و جنبش تاریخی ضد استعمار بریتانیا به راه انداخت. آخرین سرباز انگلیسی سال 1947 هند را ترک کرد تا در 1950 انقلاب بدون خونریزی گاندی رسما پیروز شود.

در همین رابطه بی‌بی‌سی فارسی گزارشی منتشر کرده است که طی آن انتقاداتی را علیه بخشی از تفکرات گاندی مطرح کرده است. بی‌بی‌سی با اشاره به روش مبارزه‌ی بدون خشونت گاندی، اظهار می‌دارد: «همه‌ی تفکرات آقای گاندی به این اندازه محبوب نبودند و امروزه شنیدن بعضی از تفکراتش می‌تواند حتی مایه‌ی شرمساری باشد.».

اشاره بی بی سی به یک سال فعالیت گاندی پس از فارغ التحصیلی از کالج لندن در رشته حقوق در سال 1914 در آفریقای جنوبی برای به رسمیت شناختن حقوق هندو های این کشور است. بی بی سی در گزارش خود می گوید آقای گاندی خواهان تبعیض میان سیاه پوستان وسفید پوستان بوده، حال آنکه تلاش آقای گاندی برای به رسمیت شناخته شدن حق هندی های ساکن آفریقای جنوبی بوده است. آقای گاندی در آن زمان خواستار حقوق برابر هندی ها با سفید پوستان شده بود.

همسایگی دو دشمن دیرین
نکته جالب توجه این است که مجسمه مرد فقیر را در کنار مجسمه قهرمان عرصه سیاست انگلستان (وینستون چرچیل) بنا کرده اند.

چرچیل درباره گاندی گفته است : «دیدار با گاندی تهوع آور بود. مردی که حقوقدانی متوسط بود و فتنه‌ای را به پا کرد، اکنون در قامت یک فرد روحانی و معنوی ظاهر شده و با لباسی نیمه‌برهنه در کاخ سلطنتی قدم گذاشته.»

بی بی سی این سخنان آقای چرچیل را به متظاهر بودن گاندی و فریب مردم با لباس های مندرس تعبیر کرد.

در مقابل گاندی در یک جلسه به چریچیل و همراهان او گفته بود: «برای شما یک گزینه دارم که ناخوشایند شماست. اینکه مردم هند آزادی کامل و استقلال می خواهند و همکاری مردم انگلیس را می خواهند تا بار سنگینی که جهان را به سمت خورد شدن کشاند را از روی دوش آن بردارند.»


بخش‌های مهم این گزارش را ببینید:
دریافت
Share/Save/Bookmark