آیا BBC درباره آشتی ملی درست گفته؟
شنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۲۳:۴۳
کد مطلب: 40244
آیا BBC درباره آشتی ملی درست گفته؟
بنابر توضیحات آقای جهانگیری، شخص سیدمحمد خاتمی بنای طرح و رسانه ای شدن موضوع آشتی ملی را نداشته و حتی از رسانه ای شدن آن نیز گله داشته است. به علاوه مساله برخورد تند رهبر ایران با وی مطرح نبوده، بلکه اصل مساله موضوعیت نداشته است.
با انتشار متن مصاحبه عباسعلی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان، با روزنامه امید ایرانیان، بی بی سی فارسی نوشت که آقای کدخدایی گفته بررسی درخواست «آشتی ملی» که سیدمحمد خاتمی، رییس جمهور ایران در دولت اصلاحات، مطرح نیست، اما حکومت ایران از پیشنهاد «گفت و گوی ملی» جریان اصلاح‌طلب و میانه برای حل اختلافات سیاسی استقبال می‌کند.

به گزارش رسانه ایران، آقای کدخدایی در مصاحبه با روزنامه امید ایرانیان، متعلق به محمدرضا عارف، که روز شنبه 21 اسفند منتشر شد، گفته است: «دو طرح متفاوت مطرح شد؛ یکی بحث آشتی ملی بود که خیلی بحثی نبود که در جامعه ما مطرح باشد. یکی هم گفت‌وگوی ملی که از نمایندگان فراکسیون امید، همین موضوع را مطرح کردند که چنین طرحی دارند. من هم گفتم که همیشه جمهوری اسلامی از گفت و گو استقبال می‌کند. اگر اختلاف سلیقه‌ای هم دارند باید بر اساس معیارهایی آن را حل کرد. این مورد استقبال نظام جمهوری اسلامی ایران هم است.»

BBC فارسی توضیح داده که چندی پیش سیدمحمد خاتمی، رئیس جمهور پیشین، درخواست آشتی ملی را مطرح کرد که آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، به تندی درخواست او را رد کرد.

بی بی سی در حالی این توضیح را ارائه داده که پیش از این، اسحاق جهانگیری، معاون اول رییس جمهور، در گفتگو با روزنامه اعتماد گفته بود که «زمان اعلام این موضوع (آشتی ملی)، ظاهراً در یکی از سخنرانی‌ها و خیلی قبل‌تر از طرح آن توسط آقای خاتمی بود. من دیدم که اخیراً هم آقای خاتمی از مطلبی که در جلسه‌ای مطرح شده و به موضوع رسانه‌ای تبدیل شده بود، گله‌مند بودند. بالاخره هرکسی از منظر خود به این موضوع پرداخت و در بیرون از کشور ممکن بود این چنین مطرح شود که در داخل ایران چه خبر شده که می‌خواهند با یکدیگر آشتی ملی کنند. به نظر من مقام معظم رهبری به بخشی از این عکس‌العمل‌های غیرواقعی که در داخل یا بیرون از کشور انجام شد و نظام را به شکلی نشان می‌داد که گویی دچار یک مشکل جدی شده و عده‌ای به دنبال حل آن هستند، واکنش نشان دادند و نسبت به آن گفتند که ما اصلا قهری در داخل نداریم و گفتند این هدف حاصل شده است که لازم باشد آشتی کنیم. ما به آن معنا که تلقی شده، قهر نیستیم. ایشان در خصوص قضیه سال ٨٨ فقط اتفاقات روز عاشورا را مطرح کردند. یعنی این‌گونه نبود که بگویند با کسانی که در طول سال ٨٨ آن اتفاقات را درست کرده‌اند، قهر هستیم. تعبیرشان این بود که در عاشورای سال ٨٨ عده‌ای لودگی کردند و قهر بودن را تنها به همین مورد محدود کردند.»

بنابر توضیحات آقای جهانگیری، شخص سیدمحمد خاتمی بنای طرح و رسانه ای شدن موضوع آشتی ملی را نداشته و حتی از رسانه ای شدن آن نیز گله داشته است. به علاوه مساله برخورد تند رهبر ایران با وی مطرح نبوده، بلکه اصل مساله موضوعیت نداشته است.

پس از ایراد به موضوعیت نداشتن طرح آشتی ملی، چنانکه یورونیوز هم گفته، فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی و در راس آن محمدرضا عارف مساله «گفت‌وگوی ملی» را مطرح کرده است. روزنامه ندای ایرانیان، وابسته به بنیاد امید ایرانیان است که زیر نظر آقای عارف اداره می‌شود.
Share/Save/Bookmark