سفیر اسرائیل: شواهد نشان ‌دهد اوباما بانی رأی‌گیری قطعنامه ضداسراییلی بوده است
سه شنبه ۷ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۴۱
کد مطلب: 39264
سفیر اسرائیل: شواهد نشان ‌دهد اوباما بانی رأی‌گیری قطعنامه ضداسراییلی بوده است
درمر با تأیید ادعای یک روز پیش سخنگوی دفتر نخست‌وزیری اسرائیل گفت این کشور شواهدی در دست دارد که نشان می‌دهد کاخ سفید بانی این قطعنامه بوده، و «این شواهد را از طریق مجاری مربوطه به دولت جدید ارائه» خواهد کرد.

در ادامه واکنش‌های تند اسرائیل به تصویب قطعنامه اخیر در سازمان ملل، سفیر اسرائیل در آمریکا ادعا کرد که دولت این کشور «اسناد مداخله مستقیم» دولت باراک اوباما در تصویب این قطعنامه «ضد اسرائیلی» در شورای امنیت را در دست دارد و آنها را «به دونالد ترامپ خواهد داد».

به گزارش رسانه ایران، قطعنامه ۲۳۳۴ شورای امنیت روز جمعه، سوم دی‌ماه، با رای موافق ۱۴ کشور و رای ممتنع آمریکا تصویب شد؛ این اولین بار در ۳۶ سال گذشته بود که آمریکا پیش‌نویس یک قطعنامه در مورد شهرک‌سازی به دست اسرائیل را وتو نکرد.[اینجا بخوانید]

ران درمر، سفیر بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل در واشینگتن، روز دوشنبه، ششم دی، این سخنان را در مصاحبه با شبکه تلویزیونی سی‌ان‌ان بیان کرد.

درمر با تأیید ادعای یک روز پیش سخنگوی دفتر نخست‌وزیری اسرائیل گفت این کشور شواهدی در دست دارد که نشان می‌دهد کاخ سفید بانی این قطعنامه بوده، و «این شواهد را از طریق مجاری مربوطه به دولت جدید ارائه» خواهد کرد.

وی در پاسخ به این پرسش که چرا اسرائیل خودش اطلاعات را منتشر نمی‌کند، طفره رفت و گفت «آن‌ها آزادند که اگر بخواهند، این [شواهد] را با مردم آمریکا در میان بگذارند».

درمر گفت «این که سازمان ملل علیه اسرائیل بسیج شده، حرف کهنه‌ای است. اما چیزی که جدید است این است که ایالات متحده جلوی این باندبازی نایستاد و با آن مخالفت نکرد. و مسأله‌این است که ایالات متحده عملا پشت این باندبازی بوده است».

آقای درمر همچنین رویه تازه آمریکا در مورد اسرائیل در آخرین هفته‌های عمر دولت اوباما را «فصلی شرم‌آور در مناسبات اسرائیل- آمریکا» و قطعنامه شورای امنیت را «زدن ضربه به دندان اسرائیل» نامید.

سخنان این سفیر بخش دیگری از واکنش تند دولتمردان اسرائیلی به قطعنامه شورای امنیت است که شهرک‌سازی اسرائیل در شرق اورشلیم و کرانه باختری را محکوم کرده و خواهان توقف آن شده است.

دیوید کیز، سخنگوی نتانیاهو، در گفتگوی یکشنبه‌ی خود با سی‌ان‌ان گفت منابع عربی و دیگر منابع به اورشلیم اطلاع دادند که باراک اوباما در پیشبرد این قطعنامه درگیر بوده است.

بنیامین نتانیاهو نیز روز یک‌شنبه، پنجم دی، در نشست دولت خود گفته بود که «ما تردیدی نداریم که دولت اوباما مبتکر تنظیم این قطعنامه بود؛ از آن حمایت کرد؛ هماهنگی‌های تصویب شدن آن را انجام داد و برای رای آوردن آن در شورای امنیت اصرار کرد».

برخی دیگر از وزیران دولت اسرائیل صریح‌تر از آقای نتانیاهو، باراک اوباما را به «خیانت» و «خنجر زدن از پشت به اسرائیل» متهم کرده‌اند.

اسرائیل برای اولین بار در تاریخ این کشور، سفیر آمریکا را احضار و به او اعتراض کرد؛ آقای نتانیاهو که خود وزیر خارجه نیز هست، شخصا با سفیر احضار شده آمریکا دیدار کرد.

در نبود رابطه میان اسرائیل با مالزی و ونزوئلا، دو کشور از چهارده کشور حامی قطعنامه، دولت اسرائیل روز یک‌شنبه سفیران سایر کشورهای موافق قطعنامه را به وزارت خارجه احضار کرد.

احضار سفیران کشورهایی مانند فرانسه، بریتانیا، روسیه و چین نیز یک امر کم‌سابقه در اسرائیل بوده است.

دستورات تازه «تنبیهی» نتانیاهو علیه حامیان قطعنامه

روزنامه هاآرتص روز سه‌شنبه، هفتم دی، نیز نوشته است، دولت اسرائیل در ادامه محدود کردن مناسبات خود با کشورهای حامی قطعنامه، برخی از همکاری‌های خود با دولت آنگولا را متوقف کرده است.

اسرائیل ملاقات‌های آتی مقامات خود با بلندپایگانی از کشورهای حامی قطعنامه را نیز لغو کرده است.

بنیامین نتانیاهو روز دوشنبه در این باره گفت که واکنش تند او برای جلوگیری از ادامه «روند ضد اسرائیلی» و احتمالات «وخیم‌تر در آینده نزدیک» است.

در این میان، معاون وزیر خارجه روسیه گفته است، مسکو آماده تلاش برای انجام ملاقات میان بنیامین نتانیاهو با محمود عباس رهبر تشکیلات خودگردان فلسطینی در مسکو است.

کاخ کرملین نیز خبر داده است، بنیامین نتانیاهو روز یک‌شنبه، پنجم دی، با ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه، گفت‌وگوی تلفنی کرده است.
Share/Save/Bookmark