bbc چگونه افکار عمومی را قانع می‌کند؟ (22) - این قسمت:
طرحی برای گسست میان جمهور و سپاه
شنبه ۱۰ تير ۱۳۹۶ ساعت ۱۶:۵۸
کد مطلب: 41054
این ستون در تلاش است تا اولاً بدون جانبداری و ثانیاً با رویکرد استنادی (فکت‌محور) آنچه را bbc بدون ارائه سند قطعی و صرفاً در پی تحلیل، گمانه‌زنی یا کنارهم نهادن "قرائن" به جای اسناد به مخاطب ارائه می‌کند، واکاوی نماید.
به گزارش رسانه ایران شعار عده ای قلیل علیه رئیس جمهور اسلامی ایران در روز قدس از سوی اغلب چهره های شناخته شده و مطرح هم جناح چپ و هم چناح راست مورد انتقاد و سرزنش واقع شد. در مهم ترین واکنش، احمد توکلی در یادداشتی آن را توهین به رهبری نظام و مردم خوانده است و خواستار تفاهم طرفین و حل اختلافات شد. مصطفی تاج زاده توهین به رئیس جمهور را محکوم کرده و در عین حال تقابل رئیس جمهور با رهبری را نیز نفی کرده و گفته جریان اصلاحات به هیچ عنوان به دنبال این رویارویی نیست و از آن می گریزد.

بی بی سی فارسی اما در تحلیلی به این اختلافات پرداخته و آن را جدی تر از آنی مطرح کرده که قابل حل و فصل باشد.
بی بی سی فارسی به جای انتقاد از شعار دهنده ها، حسن روحانی را در مقابل رهبر ایران قرار داد و ایشان را متهم به تقابل کرد:
«نقطه اوج این جدال، البته تقابل آشکار و پاسخگویی‌های متقابل مستقیم و غیرمستقیم آیت‌الله علی خامنه‌ای و حسن روحانی است که تقریبا همه مباحث اصلی و بنیادی در جمهوری اسلامی را در برمی‌گیرد.»

بی بی سی معتقد است نزاعی میان رهبر و رئیس جمهور در گرفته است و هر یک به قوای خود تکیه دارند:
«اتکای اصلی آیت‌الله خامنه‌ای در درجه اول به نهادهای انتصابی و مراکز قدرتی است که خود مسئولیت آنها را برعهده دارد و از مجلس خبرگان رهبری و صدا و سیما گرفته تا قوه قضاییه و سپاه پاسداران و بسیج را دربرمی‌گیرد.»
«در مقابل، حسن روحانی به مردمی که به او رای داده‌اند و طیفی از نیروهای سیاسی طرفدار خود که شامل میانه‌روها، اعتدالیون و اصلاح‌طلبان جمهوری اسلامی است، متکی است.»

بی بی سی دلیل مقابله حسن روحانی با رهبری ایران را نگرانی حسن روحانی از آنچه این شبکه مقابله نهاد های قدرت نظامی امنیتی در آینده خوانده می داند و معتقد است حسن روحانی در پی افزایش هزینه ی - به اصطلاح این رسانه - حذف می باشد:
«او و همراهانش توان مقابله با نهادهایی را ندارند که مراکز قدرت نظامی و امنیتی و بخش قابل توجهی از مراکز قدرت سیاسی و اقتصادی را در دست دارند. به همین دلیل، می‌اندیشد که حفظ پایگاه اجتماعی و حفظ و تقویت رابطه‌اش با رای دهندگان با تاکید بر مطالبات آنان، نه تنها می‌تواند هزینه حذف او را به شدت افزایش دهد، بلکه حتی ممکن است برگ‌های برنده‌ای نیز در ادامه بازی در اختیارش قرار دهد.»

محور های اصلی بی بی سی در تحلیل واقعه شعار علیه رئیس جمهور: چرایی طرح این محور ها از سوی بی بی سی فارسی:
۱- یک تقابل آشکار میان رئیس جمهور و رهبری شکل گرفته است. ۱- تا مسئله را از سطح جرم عده ای اندک که فهم غلطی از هشدار رهبر انقلاب داشته اند به تنازع سیاسی میان بالاترین ارکان قدرت در جمهوری اسلامی بکشاند.
۲- تکیه رهبر ایران به نهاد های انتصابی است که خود مسئولیت آن ها را برعهده دارد و حسن روحانی به رای مردم و نهادهای سیاسی که از او حمایت کردند تکیه دارد ۲- تا مقام رهبری را غیر دموکراتیک و فاقد پایگاه اجتماعی معرفی کند. در حالی که اولا در همه عرصه های دموکراتیک مثل تظاهرات ها، راهپیمایی ها و انتخابات قشر وسیعی از شرکت کنندگان گرایش و علاقه شخصی خود به رهبری را آشکارا بیان می دارند. ثانیا اولویت رهبر ایران همواره مشارکت همگانی مردم حتی مخالفان نظام در تمام عرصه های دموکراتیک از جمله انتخابات می باشد.
۳- سپاه به دنبال حذف حسن روحانی یا حداقل تضعیف او در فضای سیاسی کشور است. ۳- در نتیجه جایگاه سپاه نزد افکار عمومی که این روزها به سبب تقابل با تروریسم در منطقه، مخصوصاً پس از پاسخ موشکی به داعش ارتقا یافته، تضعیف و تخریب شود.

Share/Save/Bookmark