ایرباس ها زودتر به ایران می رسند یا بوئینگ ها؟
دوشنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۱۹:۴۰
کد مطلب: 39084
ایرباس ها زودتر به ایران می رسند یا بوئینگ ها؟
با وجود آنکه شرکت ایرباس گام های نخست را برای فروش هواپیما به ایران خیلی زودتر از بوئینگ برداشته بود، اما سرانجام امریکایی ها توانستند قرارداد فروش هواپیماهای خود را زودتر نهایی کنند.
با گذشت یک روز از اعلام نهایی شدن قرارداد شرکت امریکایی بوئینگ با هواپیمایی ایران برای تحویل حدود 80 فروند هواپیما، رسانه ها از مذاکرات با شرکت اروپایی ایرباس خبر می دهند.

به گزارش رسانه ایران، با وجود آنکه شرکت ایرباس گام های نخست را برای فروش هواپیما به ایران خیلی زودتر از بوئینگ برداشته بود، اما سرانجام امریکایی ها توانستند قرارداد فروش هواپیماهای خود را زودتر نهایی کنند.

فلچر باراک دال، معاون مدیر عامل بوئینگ، ارزش قرارداد نهایی با هواپیمایی ایران را 16 میلیارد و 600 میلیون دلار اعلام کرده است. این قرارداد برای فروش 50 فروند بوئینگ مدل 737 و 30 فروند بوئینگ پهن پیکر مدل 777 بسته شده است.

یک روز پس نهایی شدن قرارداد امریکایی ها با ایران، خبرگزاری رویترز از انجام مذاکرات نهایی هواپیمایی ایران با شرکت اروپایی ایرباس خبر داده است.

با اینکه قرارداد بوئینگ زودتر نهایی شده و هنوز مذاکرات با ایرباس در جریان است اما به نظر می رسد ایرباس ها زودتر از بوئینگ ها به ایران وارد شوند. به نوشته صدای امریکا، یک مقام ایرانی گفته که توافق با ایرباس در مرحله پیشرفته قرار دارد.

بنابر گزارش خبرگزاری رویترز، اولین محموله قرارداد ایرباس شامل 50 تا 60 است که احتمالا در سال 2017 میلادی به ایران تحویل داده می شود. در حالی که بوئینگ های امریکایی از سال 2018 میلادی، در یک دوره 10 ساله وارد ایران خواهند شد.
Share/Save/Bookmark