از نهضت ملی شدن نفت تا برجام، از BBC تا VOA
شنبه ۶ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۱۷:۳۲
کد مطلب: 38823
همانگونه که در ماجرای ملی شدن صنعت نفت، بی بی سی به دنبال تخریب چهره دولت مصدق و شکست نهضت ملی نفت بود، این بار نیز صدای آمریکا با گرفتن ژست صلح جو و بی طرف، به دنبال تئوریزه کردن زیاده خواهی های دولت متبوع خود در جریان برجام و ملی شدن صنعت هسته ای است.
صبح روز ۲۳ تیر ۱۳۳۰ بود كه آوریل هریمن نماینده‌ی مخصوص رییس جمهور آمریكا وارد تهران شد تا به میانجی گری اختلاف بین ایران و انگلیس بپردازد. رادیوی بی.بی.سی، رسانه دولتی بریتانیا که مسئولیت حفظ منافع کشور متبوعش را عهده دار است برای تخریب چهره دولت مصدق مدعی شد: «امروز بعدازظهر حوادث خونینی در تهران روی خواهد داد و تعداد زیادی كشته و مجروح خواهند شد». همان روز حزب توده تظاهراتی علیه ورود هریمن به ایران و مداخله‌ی دولت آمریكا در مسئله‌ی نفت بر پا كرد كه در نتیجه‌ی زد و خورد اعضای حزب با نیروهای انتظامی نه نفر كشته و ده‌ها نفر زخمی شدند. فردای آن روز، رادیو بی.بی.سی ضمن تفسیر وقایع ایران گفت: «فاجعه‌ی روز یكشنبه در تهران نشان داد كه دكتر مصدق حاكم و مسلط بر اوضاع نیست و كمونیست‌ها در كمین هستند كه ایران را ببلعند و اگر انگلستان پای خود را كنار بكشد، كار ایران تمام است».

انگلیسی‌ها این نظر خود را ـ كه بسیار دور از واقعیت بود ـ همچنان تكرار و دنبال كردند تا اینكه سرانجام پس از دو سال تلاش مداوم توانستند آن را به آمریكاییان بقبولانند و آنان را با كودتایی علیه حكومت ملی كه طرح آن را خودشان تهیه كرده بودند، موافق سازند كه در ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ به مرحله‌ی اجرا در آمد.

اکنون بیش از ۶۰ سال از آن زمان می گذرد و به جای بحث ملی شدن صنعت نفت، بحث ملی شدن صنعت هسته ای موضوع روز رسانه ها شده است.

برخی کارشناسان و سیاستمداران درباره اظهارات انتخاباتی دونالد ترامپ، رییس جمهور آینده آمریکا مبنی بر لغو یا تغییر توافق هسته ای ابراز نگرانی کرده اند.

در همین راستا روزنامه وال استریت ژورنال مدعی شده که طرف های مذاکرات هسته ای پس از پیروزی دونالد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری، به دلیل نگرانی برای آینده توافق، مذاکرات محرمانه جدیدی برای فشار بر ایران جهت اجرای محدودیت های فراتر از تعهداتش در چارچوب توافق هسته ای، آغاز کرده اند.

با این حال علی رغم آنکه دیروز سخنگوی وزارت امور خارج ایران، این موضوع را «کذب و یک خبرسازی صرف و بی اساس» معرفی کرده است؛ صدای آمریکا بدون اشاره به اظهارات بهرام قاسمی، با ارائه گزارشی در پی متقاعد کردن مخاطبان ایرانی خود، برای پذیرش تحمیل آمریکا برآمد.

صدای آمریکا در این گزارش با اشاره به اظهارات انتخاباتی ترامپ درباره برجام، انتصاب ژنرال مایک لین (چهره جنگ طلب ضدایرانی) به عنوان مشاور امنیت ملی از طرف ترامپ، و احتمال رویارویی آمریکا و ایران در آینده، خواسته کنونی دولت اوباما مبنی بر تقلیل میزان اورانیوم غنی شده کمتز از ۳۰ کیلوگرم و آب سنگین به کمتر از ۱۳۰ تن، اقدامی در جهت حفظ توافق هسته ای و کاهش تنش میان آمریکا و ایران بیان کرد.

فیلم

به نظر می رسد همانگونه که در ماجرای ملی شدن صنعت نفت، بی بی سی به دنبال تخریب چهره دولت مصدق و شکست نهضت ملی نفت بود، این بار نیز صدای آمریکا با گرفتن ژست صلح جو و بی طرف، به دنبال تئوریزه کردن زیاده خواهی های دولت متبوع خود در جریان برجام و ملی شدن صنعت هسته ای است.
Share/Save/Bookmark