در دوره ترامپ چه بر سر صدای آمریکا خواهد آمد؟
سه شنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۲۶
کد مطلب: 39093
مولف : محمود شریعتی
 
انتخابات آمریکا می رود تا تاثیر رادیکالی بر ارگان رسانه ای دولتی این کشور BBG بگذارد. صدای آمریکا زیر مجموعه بازوی رسانه ای کاخ سفید موسوم به BBG تحت تاثیر این تغییرات چه سرنوشتی پیدا خواهند کرد؟
رسانه ایران (Rasanehiran.com):
انتخابات آمریکا می رود تا تاثیر رادیکالی بر ارگان رسانه ای دولتی این کشور BBG بگذارد. صدای آمریکا زیر مجموعه بازوی رسانه ای کاخ سفید موسوم به BBG تحت تاثیر این تغییرات چه سرنوشتی پیدا خواهند کرد؟
صدای آمریکا که از نظر کیفیت برنامه در سطح قابل قبولی نبود طی سال های اخیر تلاش کرد با توسعه فضای سیاسی رایج در رسانه های آمریکا علیه ایران که معمولا آشکارا جمهوری اسلامی ایران را تروریست، حامی تروریسم و ضد حقوق بشر معرفی می کنند فاصله بگیرد و با استخدام سردبیرانی از بی بی سی فارسی به سمت جذب مخاطبان بیشتر سوق پیدا کند. در سال های اخیر اما کنگره که در دست جمهوری خواهان تندرو بوده انتقادات سرسختی به این سیاست داشته است. آنچه که باعث می شود ادامه کار برای مدیریت فعلی صدای آمریکا تمام شده به نظر برسد.
هشت سال سلیقه دموکرات ها در اداره آمریکا حاکم بوده است. حال وقت خانه تکانی کاخ سفید فرا رسیده است. اولین پس لرزه های انتخاب ترامپ را می شود در شیوه انتخاب اعضای کابینه و همچنین در چهره کارکنان فعلی کاخ سفید در روز بازدید دونالد ترامپ مشاهده کرد.

بازوی رسانه ای دستگاه دیپلماسی خارجه دولت اوباما (BBG) مدت ها است زیر سرسخت ترین انتقاد نمایندگان عمدتا جمهوری خواه به سر می برد. این را واشنگتن پست منتشر کرده و گفته کنگره بارها با مقایسه صدای آمریکا با رسانه های مشابه غیر آمریکایی مثل راشاتودی و الجزیره آن ها را ناکارآمد خوانده است. بخشی فارسی صدای آمریکا و رادیو فردا که زیر نظر این ارگان فعالیت می کنند نیز از این قاعده مستثنی نیستند.
این روزنامه دروبسایت خود گفته نمایندگان جمهوری خواه کنگره در چند سال گذشته بارها باراک اوباما را نسبت به ناکارآمدی بازوی رسانه ای هشدار داده بودند. در سالهای اخیر نیز تغییر و تحولات در مدیریت صدای آمریکا و رادیو آزادی اروپا و کاهش بودجه در همین راستا ارزیابی می شود. تغییرات اساسی که در تابستان ۲۰۱۶ انجام شد دست کنگره را در تعیین روسای
BBG (Broadcasting Board Of Governors) باز تر کرده است. با این حال واشنگتن پست پیش بینی کرده است که تغییرات رادیکال و اساسی در انتظار BBG است، تغییراتی که از نظر واشنگتن پست بیشتر به نفع روسیه و قطر خواهد شد.

حال با این وجود چه سرنوشتی در انتظار بخش فارسی تلویزیون صدای آمریکا خواهد بود؟

بخش فارسی صدای آمریکا نیز همراستا با تغییراتی در بدنه BBG به پالایش نیروهای خود پرداخت. مهمترین تغییر سالهای اخیر رفتن رامین عسگرد و آمدن ستاره درخشش به عنوان مدیرمسئول و محمد منظر پور به عنوان سردبیر است. ستاره درخشش مجری سابق و مدیر فعلی صدای آمریکا فرزند محمد درخشش وزیر آموزش حکومت پهلوی است. محمد منظر پور خبرنگار سابق بی بی سی نیز با خواست درخشش به صدای آمریکا آمد. این ترکیب نشان از سیاست جدیدی داشت که تلاش می کرد مبارزه رسانه ای مستقیم با جمهوری اسلامی ایران را در قالب ادبیات میانه رو تر پنهان کند.

در عین حال نارضایتی ها از عملکرد صدای آمریکا نه تنها در سطح کنگره ادامه یافت که در سطح کارمندان صدای آمریکا نیز گسترش پیدا کرد. تا جایی که افرادی مثل جمشید چالنگی، انوشیروان کنگرلو، سیامک دهقانپور، حمیدرضا بهارلو و ... یا اخراج شدند و یا از ادامه همکاری انصراف دادند. در انتهای این مقاله جدول برخی اخراجی های صدای آمریکا را می توانید بخوانید.
اما آنچه چالش جدید و جدی تری برای صدای آمریکا محسوب می شود شیوه پوشش انتخابات اخیر آمریکا از سوی این شبکه می باشد. دعوت از کارشناسان ضد ترامپ و طرفداری از کلینتون قبل از انتخابات و اظهارات تند علیه ترامپ و عدم پخش سخنرانی ترامپ در شب انتخابات نمونه ای از نشانه هایی است که احتمال تغییرات اساسی را در دوره ریاست جمهوری ترامپ تقویت می کند.

روزنامه واشنگتن تایمز در مقاله ای اخیرا بخش فارسی صدای آمریکا را «صدای تهران» خوانده و به برخی از دلایل دولت ترامپ در چرایی اعمال تغییرات اساسی و حتی تعطیل شدن این بخش از BBG پرداخته است.

۱- اظهار نظر مهدی نوربخش برادر زن ابراهیم یزدی در شبکه صدای آمریکا که گفته بود: «ترامپ امور ریاست جمهوری را به مایک پنس می سپارد و به کار تجارت مشغول خواهد شد.»
ترامپ سوریه را دودستی به روسیه تقدیم خواهد. او نماینده همه آمریکا نیست. او یک راست افراطی، سفید پوست، کم تحصیلات، متعصب ضد مذهب است که نمی تواند یک زن را در راس رهبری آمریکا ببیند.»
۲- رضا گهرزاد در VOA درباره اعضای احتمالی کابینه ترامپ گفته بود: «Steve Bannon و Jeff Sessions نژاد پرست هستند و باید از مردم آمریکا عذرخواهی کنند.
۳- توییت محمد منظر پور درباره ترامپ که او را در مقایسه با فیدل کاسترو یک غول کاغذی خوانده بود. منظر پور بعدا تحت فشار مسئولان بالا دستی اش توییت خودش را حذف کرد.
۴- عدم پوشش سخنرانی ترامپ در شب اول از دو شب اصلی انتخابات. اما مدیران BBG در گزارش خود به مقامات ناظر در کنگره ادعا کرده بودند که هر دو سخنرانی پوشش داده شده. درحالی که هیلاری کلینتون اصلا در آن شب سخنرانی نکرد.
۵- صدای آمریکا مجید رفیع زاده را مشاور ترامپ در امور خاورمیانه معرفی و با او به مصاحبه پرداخت. درحالی که مشاور ترامپ در امور خاورمیانه «حسین کرم» است و او در تماس با واشنگتن تامیز گفته نه او و نه سایر همکارانش در بخش کمیته مشاوران خاورمیانه ترامپ شخصی به نام رفیع زاده را نمی شناسند!
در واقع آقای رفیع زاده عضو شورای ملی ایرانیان در آمریکا موسوم به نایاک بوه است که به شدت مخالف ترامپ و مواضع او می باشد.
صدای آمریکا از درون نیز با چند دستگی مواجه است. یک کمیته تحقیق و ارزیابی از بخش فارسی صدای آمریکا در سال ۲۰۱۵ نارضایتی های گسترده ای در بخش های مختلف این رسانه گزارش کرده است. فقط ۳۰.۲% از کارمندان صدای آمریکا اعتقاد دارند که مدیران شبکه استانداردهای لازم در صداقت و اصول را دارا هستند.

با توجه به ایراداتی که به صدای آمریکا و بخش فارسی آن وارد شده است، در صورت تغییرات مدیریتی در این شبکه با نوعی رادیکالیسم ترامپی در این شبکه مواجه خواهیم بود.

برخی عناوین خبری در خصوص اخراج کارمندان صدای آمریکا در سالهای اخیر را می توانید بخوانید:

کارمند دیگری از صدای امریکا به شکل زننده ای اخراج شد

91/11/30

http://rasanehiran.com/vdcd.k0j2yt0koa26y.html

صدای امریکا و رادیو فردا تعطیل می شوند؟

91/12/12

http://rasanehiran.com/vdca.ynak49ni65k14.html

سناتور امریکایی: صدای امریکا و رادیو فردا کاملا شکست خورده اند

91/12/24

http://rasanehiran.com/vdcf.vdciw6demgiaw.html

اخراج فتحعلی شاه قاجار از صدای امریکا!

91/12/28

http://rasanehiran.com/vdcb.wbwurhbzziupr.html

تغییر در مدیریت صدای امریکا/صدای امریکا به مرگ مغزی دچار شده

92/02/09

http://rasanehiran.com/vdcd.f0n2yt0xza26y.html

اخراج دو مجری دیگر صدای امریکا

92/03/09

http://rasanehiran.com/vdce.p8objh8pw9bij.html

اخراجی های این ماه رسانه های ماهواره ای

92/04/21

http://rasanehiran.com/vdcd.j0n2yt0n9a26y.html

کارمند پر سابقه صدای امریکا برکنار شد

92/07/16

http://rasanehiran.com/vdcfm0dy.w6dxxagiiw.html

رادیو فارسی «صدای امریکا» تعطیل شد

94/02/28

http://rasanehiran.com/vdcevn8w.jh8epi9bbj.html

موج اخراج‌ها در صدای آمریکا به مجریِ «افق» رسید!

94/04/29

http://rasanehiran.com/vdcjiye8.uqeamzsffu.html

" بخش فارسی، فاسدترین قسمت صدای آمریکاست"

94/05/10

http://www.rasanehiran.com/vdcf1jd0.w6dejagiiw.html

نتایج عجیب یک نظرسنجی میان کارکنان VOA

94/11/12

http://www.rasanehiran.com/vdcf0mdm.w6d0vagiiw.html

شکایت کارمندان اخراجی VOA از مدیریت شبکه به دلیل عدم آزادی بیان

95/02/22

http://rasanehiran.com/vdcjh8et.uqeivzsffu.html

صدای آمریکا همچنان قربانی می گیرد

95/05/13

http://rasanehiran.com/vdcfe0dm.w6deeagiiw.html

در راستای اخراج سریالی کارکنان صدای آمریکا، نگار محمدی نیز رفت!

95/08/02

http://rasanehiran.com/vdcaiene.49na615kk4.html

 

Share/Save/Bookmark