96 هزار کودک پناهجوی سرگردان در اتحادیه اروپا
شنبه ۱۹ تير ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۲۷
کد مطلب: 36672
96 هزار کودک پناهجوی سرگردان در اتحادیه اروپا
بر اساس آمار منتشر شده، در سال 2015 نزدیک به 96 هزار کودک پناهجوی بدون سرپرست در اتحادیه اروپا سرگردان هستند که این رقم چهار برابر آمار ثبت شده در سال قبل از آن است.
در گزارش سالیانه دفتر حمایت پناهندگی اروپا، اصلی ترین مرجع امور پناهجویان در این اتحادیه، که روزجمعه منتشر شد، آمده است: «۹۵ هزار و ۹۸۵ کودک پناهجوی بدون سرپرست به دنبال جلب حمایت بین المللی در اتحادیه اروپا به سر می برند.»

اداره آمار اتحادیه اروپا پیشتر شمار کودکان پناهجو در این اتحادیه را نزدیک به ۹۰ هزار نفر اعلام کرده بود. بر اساس این گزارش، بیش از نیمی از کودکان پناهجو که در اتحادیه اروپا بسر می برند کودکان افغان بوده و بقیه آنها به ترتیب سوری و اریتره‎ای هستند. بیش از یک میلیون و ۴۰۰ هزار پناهجو در سال گذشته میلادی وارد اتحادیه اروپا شدند که این تعداد نشان از رشد ۱۱۰ درصدی تعداد پناهجویان در مقایسه با سال ۲۰۱۴ دارد. از این تعداد، بیش از یک سوم متقاضی کسب پناهندگی در آلمان بودند. اکثراین افراد از مناطق جنگ زده و نا آرام خاورمیانه و شمال آفریقا گریخته اند.

در ادامه این گزارش آمده است، افزایش شمار پناهجویان به کمبود امکانات در اتحادیه اروپا و بروز هرج و مرج در پذیرش پناهجویان منجر شده است. برخی از کارشناسان این بحران انسانی را ناشی از سیاست کشورهای قدرتمند اروپایی و حمایت آنها از گروههای تروریستی و معارض در سوریه می دانند. سازمان بین المللی مهاجرت اعلام کرد، در سال جاری میلادی بیش از ۲۳۰ هزار پناهجو از طریق دریا وارد خاک اروپا شده اند و این در حالی است که نزدیک به ۳ هزار نفر در راه رسیدن به اروپا کشته و یا ناپدید شده اند.

منبع: پرس تی وی
Share/Save/Bookmark