احزاب کُرد دمکرات علیه ایران متحد می شوند؛ اسراییل همراهی می کند
دوشنبه ۱۸ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۰۲
کد مطلب: 39822
احزاب کُرد دمکرات علیه ایران متحد می شوند؛ اسراییل همراهی می کند
رئیس مشترک گروه «پژاک» از احتمال اتحاد بین احزاب کرد ایرانی مخالف خبر داد.

به گزارش رسانه ایران به نقل از یکی از پایگاه خبری نزدیک به حزب کارگران کردستان ترکیه (پ ک ک)، زیلان وژین، رئیس مشترک «پژاک» (شنبه، چهارم فوریه/۱۶بهمن) از احتمال تشکیل یک جبهه متحد بین چند حزب کرد مخالف دولت ایران خبر داد.

پژاک گروهی از مخالفان مسلح کرد ایرانی است که تحت نفوذ پ ک ک ایجاد شد. این گروه به پیروی از ایده «کنفدرالیسم دموکراتیک» پ ک ک به دنبال ایجاد «جبهه مشترک دموکراتیک خلق» با احزاب دیگر است.

زیلان وژین همچنین ادعا کرده است که پژاک با همکاری حزب دموکرات کردستان و حزب کومله «مرحله تازه‌ای» را برای اتحاد احزاب مخالف کُرد آغاز کرده‌است.

به گفته رئیس مشترک پژاک، این جبهه قرار است «تمام تفاوت‌مندی‌ها» را به شیوه‌ای دموکراتیک در خود جای دهد و هدف آن اتحاد با دیگر مخالفان دولت ایران است.

از اوایل امسال گروهک حزب دمکرات کردستان ایران، به رهبری مصطفی هجری به صورت رسمی اعلام انجام عملیات نظامی علیه جمهوری اسلامی را کرد.[اینجا بخوانید]

همچنین چند ماه پیش نیز مصطفی هجری در گفتگو با BBC ضمن اشاره به اینکه «ایران دشمن مشترک حزب دمکرات و اسرائیل است» از اسراییل درخواست کمک کرد.

نتانیاهو خواستار تشکیل جبهه واحد علیه «رفتارهای تهاجمی ایران» شد

پس از اظهارات روز شنبه زیلان وژین، بنيامين نتانياهو، يکشنبه ۱۷ بهمن پيش از سفر به لندن برای ديدار با ترزا می، نخست وزير و بوريس جانسون وزير خارجه بريتانيا در جمع اعضای کابینه خود در اورشليم، در سخنانش بار ديگر بر ايران اشاره داشت.

او گفت: «مايلم بار ديگر بر لزوم تشکيل يک جبهۀ مشترک عليه رفتارهای تهاجمی ايران، که به تازگی دوباره شروع کرده، تأکيد کنم. اين مسئله بايد مرتب پيگيری شود، بخصوص زمانی که ايران نسبت به ملاحظات بين‌المللی با بی‌اعتنايی برخورد می‌کند.»

پیشتر دفتر نخست وزیر بریتانیا گفته بود که هدف از این سفر گسترش روابط اقتصادی بین کشور در پی خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا خواهد بود.

او اضافه کرد که به باور اسرائيل دولت ايران در انبارهای خود هزاران موشک باليستيک با برد کوتاه و متوسط دارد که می توانند در خاک اسرائيل و ساير متحدان آمريکا در منطقه فرود آيند.

از جمله مسائل ديگری که در جلسۀ روز یکشنبه کابینه اسرائيل مطرح شد، موضوع شهرک‌سازی‌های جديد در شرق اورشليم بود که از نظر يکی از اعضای کابينۀ اسرائيل مانعی برای رسيدن به صلح با فلسطينيان تلقی نمی‌شود.
Share/Save/Bookmark