رفتار دوگانه توئیتر با داعش
چند ماه پس از حذف نامه رهبری در محکومیت تروریسم در توییتر، اکانت های داعش حذف شد
يکشنبه ۱۸ بهمن ۱۳۹۴ ساعت ۱۸:۴۹
کد مطلب: 32522
رفتار دوگانه توئیتر با داعش
عکس العمل توییتر در محکوم کردن جنایات داعش توسط رهبر ایران است. توییتر همزمان با عدم سانسور فیلم های وحشیانه داعش در فضای مجازی خود، نامه محکومیت جنایت داعش توسط رهبر ایران را حذف کرد.
رسانه ایران (Rasanehiran.com):
توییتر ۱۲۵،۰۰۰ اکانتی را که مرتبط با داعش بودند را حذف کرد. توییتر اعلام کرده بود، این اکانت ها به پخش پیام رهبران داعش، تبلیغ عملیات های تروریستی و فعالیت های اعضای داعش مشغول بودند.

اقدامی که می بایست پیش از اینها و در سال 2011 همزمان با آغاز جنگ داخلی سوریه و ظهور "دولت اسلامی عراق و شام " برای جلوگیری از تبلیغ کشتار وحشایه انسان های بیگناه در عراق و سوریه انجام می شد، با سه سال تاخیر و پس از شیوع این گروه تروریستی در بخش های گسترده اروپا، صورت گرفت.

در این سه سال، داعش توانست از طریق شبکه های اجتماعی، گروه های نظامی خود را سازماندهی کند و افراد زیادی را از سراسر جهان، به خصوص اروپا، برای جذب در گروه تروریستی خود، سازماندهی کند.

جالب است بدانیم گروه تروریستی داعش با ایجاد حساب های مختلف کاربری که بعضاً از یک حساب کابری مادر تغذیه می شود، فعالیت بی امانی را در جهت به نمایش گذاشتن خشونت ها و اقدامات خود ایجاد نموده است. در حالی که شبکه های اجتماعی در اساسنامه های خود، ملزم به حذف اکانت های انتشار دهنده خشونت هستند، ولی پس از انتشار گسترده تصاویر و ویدئوهای جنایات این گروه و تاثیر پذیرفتن مخاطب از آنها اقدام به حذف این ویدئوها از روی سایت های خود می کنند. انتشار گسترده اعدام های دسته جمعی، بریدن سرهای مردم، خوردن اعضای آنان و ...که در قوانین شبکه های اجتماعی من جمله توییتر، انتشار خشونت و تهدید علیه دیگران ممنوع است و عدم حذف این تصاویر تا پیش از این جای سوال دارد.

اما نکته جالب این ماجرا، عکس العمل توییتر در محکوم کردن جنایات داعش توسط رهبر ایران است. توییتر همزمان با عدم سانسور فیلم های وحشیانه داعش در فضای مجازی خود، نامه محکومیت جنایت داعش توسط رهبر ایران را حذف کرد.

توییتر و حذف پیام صلح رهبر ایران، همزمان با انتشار فیلم های تروریستی داعش
"رهبر ایران هم عضو شبکه اجتماعی توئیتر شد" این عبارت چند سال قبل به سرعت دهان به دهان چرخید و به تیتر نخست رسانه‌های خبری فارسی زبان تبدیل شد. خبری که تلاش شد تا از آن به عنوان یک ابزار برای حمله به سياست هاي ايران در قبال اينترنت استفاده شود و جریانات رسانه‌ای مانند تلویزیون دولتی انگلیس و تلویزیون دولتی آمریکا و همچنین تلویزیون حکومتی آلمان تلاش کردند تا این مساله را به انتخابات های آتی ربط بدهند.

اولين پيام مقام معظم رهبري در ژانويه ٢٠١٥ در توئيتر كه بواسطه حمله تروريستي به دفتر نشريه شارلي ابدو صادر شد، مديران شبكه هاي اجتماعي بويژه شبكه توئيتر تمام تلاش خود را براي بايكوت كردن نامه اي كه روزنامه لوموند از آن به بمب توئيتري آيت الله خامنه اي تعبير كرد، بكار بستند.

چند هفته پیش و پس از حملات تروریستی داعش در پاریس بود که رهبر ایران خطاب به جوانان اروپایی و آمریکای شمالی، نامه ای در محکومیت حملات پاریس منتشر کرد. در قسمتی از این نامه آیت الله خامنه ای از جوانان اروپا خواسته است "بر مبنای یک شناخت درست و با ژرف‌بینی و استفاده از تجربه‌های ناگوار، بنیان‌های یک تعامل صحیح و شرافتمندانه را با جهان اسلام پی‌ریزی کنند".

آیت الله خامنه ای در ادامه، با بیان اینکه "طبق اخبار رسیده، در برخی از کشورهای اروپایی مقرراتی وضع شده است که شهروندان را به جاسوسی علیه مسلمانان وا می‌دارد" گفته: "این رفتارها ظالمانه است و همه می‌دانیم که ظلم، خواه‌ناخواه خاصیت برگشت‌پذیری دارد."

اما این نامه نیز، مانند نامه اول که با هشتک های مختلف بر روی شبکه های اجتماعی از طرف کاربران داخلی و خارجی، در سراسر فضای مجازی پخش شده بود، با سانسور گسترده این شبکه های اجتماعی و حتی رسانه های غربی رو به رو شد.

در این میان وب‌سایت توئیتر در اقدامی تأمل برانگیز حساب آن دسته از کاربرانی را که لینک این نامه در پایگاه اینترنتی khamenei.ir را منتشر می‌کنند، به حالت تعلیق در می‌‌‌آورد.

در پیامی که به این کاربران ارسال می‌شود از آنها خواسته شده تا متعهد شوند "درباره آنچه توئیت می‌کنند مواظب بوده و رفتار خود را در استفاده از توئیتر تغییر دهند." دقايقي از توييت نامه رهبري همراه با لينك به سايت انگليسي دفتر مقام معظم رهبری نگذشته بود كه اكانت های کاربران ایرانی یکی پس از دیگری "ساسپند" شد.

بعد از صدور پيام دوم مقام معظم رهبري و بازنشر آن در شبكه هاي اجتماعي، توئيتر اقدام به بستن حساب كاربري يا اخطار دادن به خبرنگاراني نمود كه پيام رهبري را توئيت كرده بودند! سايت گلوبال وويس گزارش ميكند گر چه بعد از پيام اول رهبري، نيز اين مسئله وجود داشت، اما اتفاقي كه اينبار افتاد، اين بود كه حساب تعدادي از خبرنگاران، البته ناخواسته بسته شد كه با كلمه ناخواسته به دنبال تطهير شبكه توئيتر است. داستان از آنجا شروع شد كه تعدادي خبرنگار در ايران، اروپا و آمريكا كه اقدام به توئيت پيام رهبري كردند، اين اخطار را دريافت كردند كه اين پيام يك اسپم بوده و در صورت تكرار آن، حساب آنها تعليق خواهد شد.

سايت گلوبال وويس در مقاله ديگري با عنوان “توئيت هاي رهبر عالي ايران در مورد مسائل جهاني و سرزنش آمريكا” در تاريخ ٢٦ نوامبر ٢٠١٥، اشاره ميكند كه حساب كاربري فارسي آيت الله خامنه اي از ١٤ مي ٢٠١٥، از سوي توئيتر مسدود شده است كه همينگونه نيز مي باشد. گزارش هيچ اشاره اي نميكند كه چرا عليرغم ادعاي آزادي بيان اين حساب مسدود شده است ولي مشخص است كه اين امر نشان از هراس اين شبكه ها از انتشار انديشه هاي رهبري در شبكه هاي اجتماعي دارد. در عين حال، حساب كاربري انگليسي وي در توئيتر فعال است. گزارش به بررسي و تحليل توئيت هاي انگليسي رهبري كه ظرف چند ماه گذشته بعد از ملاقات هاي ايشان با مقام هاي عالي رتبه جهان صادر شده، پرداخته و اينكه سرزنش و ملامت آمريكا در همه مشترك بوده است. امري كه باز نشان از تاثير اين توئيت ها است.

این رفتار در حالی است که حساب های کاربری مرتبط با گروه تروریستی داعش در توئیتر به شدت فعال است؛ طوری که اندیشکده آمریکایی بروکینگز در گزارشی مفصل در مارس ۲۰۱۵ (فروردین گذشته) وضعیت حساب های کاربری طرفداران داعش را بررسی کرده و در آماری تخمینی نوشته است در بازه زمانی سپتامبر تا دسامبر ۲۰۱۴ (شهریور تا دی ۱۳۹۳) زمانیکه داعش فعالیت علنی خود را در عراق آغاز کرد، دست کم ۴۶ هزار حساب کاربری از طرفداران داعش در توئیتر ثبت شده بود. این آمار البته آماری محافظه کارانه است و نویسندگان گزارش چند سطر بعد مدعی شده اند که حساب های طرفداران داعش در بعضی مقاطع به ۷۰ هزار حساب نیز می رسیده است.

البته، فعالیت داعش در فضای مجازی به توئیتر محدود نمی شود و در شبکه های اجتماعی دیگر از جمله فیس بوک نیز صفحات زیادی را به خود اختصاص داده و یکی از راه های عضوگیری این گروه که اکنون در مورد تروریستی بودن اقدامات آن اتفاق نظر وجود دارد همین شبکه های اجتماعی است.
Share/Save/Bookmark