«فعالان حقوق زنان» قبل از ایران، برای تبعیض جنسیتی در غرب نسخه بپیچند
شنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۳۵
کد مطلب: 41180
مولف : سید ابوذر حیدری
 
«فعالان حقوق زنان» قبل از ایران، برای تبعیض جنسیتی در غرب نسخه بپیچند
افرادی که خود را «فعال حقوق زنان» می نامند، در حالی به دنبال تنزل سطح مطالبات زنان ایرانی، در حد موضوعات جنسی و کشف حجاب هستند، که در اکثر کشورهای غربی، برخلاف قوانین ایران، دستمزد و تسهیلات زنان شاغل، به مراتب کمتر از مردان است.

اوایل ماه جاری بود که بی بی سی بنا به درخواست دولت بریتانیا، برای اولین بار فهرستی از حقوق ستاره‌هایی را منتشر کرد که سالانه بیش از ۱۵۰ هزار پوند(۱۹۰ هزار دلار) دستمزد دارند.

انتشار این فهرست، جنجال بسیاری درباره شکاف درآمد میان زنان و مردان و نبود تنوع نژادی در میان چهره‌های پردرآمد به پا کرد. براساس گزارش سالانه بی‌بی‌سی دو سوم پردرآمدهای بی‌بی‌سی را مردان تشکیل می‌دهند.

تبعیض جنسیتی در پرداخت حقوق باعث شد تا شماری از مجریان، خبرنگاران و روزنامه نگاران مطرح بی بی سی، در نامه ای خطاب به تونی هال رییس دولتی بی بی سی، اصلاح تفاوت حقوق میان زنان و مردان را مطالبه کنند.

بیشتر بخوانید: اعتراض مجریان زن BBC به تبعیض جنسیتی در پرداخت حقوق

http://rasanehiran.com/images/docs/files/000041/nf00041180-1.jpg
از بالا سمت چپ: امیلی میتلیس، ویکتوریا دربیشر، لیز دوست، الکس جونز، فیونا بروس و میشل حسین از امضا کنندگان نامه هستند

چند روز پس از این ماجرا، سایت نشریه ساندی تایمز، در مطلبی با عنوان «متاسفم، خانم‌ها- برای حقوق برابر باید زحمت کشید»، تاکید داشت که دو نفر از مجریان زن BBC، به دلیل آنکه یهودی هستند، نسبت به دیگر همکاران زن خود دستمزد بالاتری دریافت می کنند.

براساس فهرست میزان حقوق ستاره های BBC در یک سال کاری، ونسا فِلتز و کلودیا وینکلمن، دو مجری سرشناس بی‌بی‌سی به نسبت سایر همکاران زن خود دستمزد بالاتری دارند.

http://rasanehiran.com/images/docs/files/000041/nf00041180-2.jpg
ونسا فِلتز(سمت چپ) و کلودیا وینکلمن دو مجری یهودی بی‌بی‌سی هستند که نامشان در فهرست کسانی بود که دستمزدهای بالایی دارند

کوین مایزر، در این
آنچه که در فهرست حقوق پرداختی BBC دیده می شود، در لایه اول نشان دهنده تبعیض جنسیتی، در لایه دوم نشان دهنده تبعیض دینی و ایدئولوژیک و در لایه سوم، از تبعیض نژادی حکایت دارد.
مقاله نوشته بود که یهودیان «عموما اینگونه شُهره نیستند که استعداد و توانایی خود را به قیمت ارزان بفروشند.»

منتقدان این مقاله خواسته‌اند تا کِوین مایرز، به دلیل نوشتن این مقاله اخراج شود. همچنین سایت ساندی تایمز، بدون در نظر گرفتن موضوع «آزادی بیان»، مجبور شد تا این مقاله را به دلیل محتوای «یهود ستیزانه» حذف کند.

این مقاله‌نویس همچنین به کنایه، علت دستمزد بالای مجریان و کارکنان مرد بی‌بی‌سی احتمالا این است که «آنها سخت‌تر کار می‌کنند، اغلب کمتر مرخصی استعلاجی می‌گیرند و به ندرت باردار می‌شوند.»

http://rasanehiran.com/images/docs/files/000041/nf00041180-3.jpg
این مقاله پس از محتوی جنجالی‌اش از روی وبسایت ساندی تایمز حذف شد

جالب اینکه همه گزاره های بالا نشان می دهد که موضوع «آزادی زنان» در غرب و رسانه هایی که آن را برای کشورهای اسلامی پمپاژ می کند، از بحث حجاب و موضوعات جنسی، نمی تواند فراتر رود.

طبق گزارش BBC، در آمریکا به ازای هر یک دلار دستمزدی که مردان می گیرند، زنان هشتاد سنت دریافت می کنند. در این میان، دستمزد زنان رنگین پوست از این مبلغ هم کمتر است.

در بریتانیا زنان بطور متوسط هجده درصد کمتر از مردان حقوق می گیرند. اطلاعات جمع آوری شده در گزارش مجمع جهانی اقتصاد نشان می دهد که حقوق متوسط زنان در سطح جهان امروزه معادل حقوقی است که مردان حدود ۱۰ سال پیش دریافت می‌کردند.

اگرچه در ایران، زنان نسبت به مردان در مقاطع عالی، حضور بیشتری دارند و دستمزد آنان نسبت به مردان نه تنها تفاوتی نمی کند، بلکه حتی در مواردی امتیازات بیشتری نسبت به مردان، به آنها داده شده است.

به عنوان مثال، مرخصی بارداری و زایمان زن کارگر ٦ ماه است. پس از پایان مرخصی زایمان، کارگر زن به کار سابق خود بازمیگردد و این مدت با تایید سازمان تامین اجتماعی جزو سابقه خدمت وی محسوب میشود. در مقررات بین المللی برای مرخصی زایمان ١٢ هفته در نظر گرفته شده است. دوره مرخصی زایمان جزو ایام تعلیق از کار محسوب میشود و پس از مرخصی، کارگر زن به کار سابق خود بازمیگردد.

با این حال اگرچه چنین قوانینی توانسته عرصه را برای حضور گسترده زنان در جامعه فراهم آورد، اما برخی از «فعالان حقوق زنان» که در خارج از کشور فعالیت می کنند، بدون اشاره به تبعیض جنسیتی در غرب، سطح مطالبات زنان ایرانی را در حد مسائلی چون حجاب و موضوعات جنسی تنزل می دهند.
Share/Save/Bookmark