بعد از ارائه طرح تاسیس مرکز مطالعات راهبردی برای تحول در حوزه;
کارشناس BBC: آیت الله خامنه ای به دنبال مدیریت متمرکز بر حوزه علمیه است
سه شنبه ۱۳ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۰۸:۲۱
کد مطلب: 38120
آیت الله خامنه ای دیروز در دیدار با اعضای شورای حوزه علمیه قم تاسیس یک مرکز مطالعات راهبردی را برای تحول در حوزه را پیشنهاد داد که تلویزیون بی بی سی فارسی تصویری مخدوش از این طرح را به مخاطب القاء کرد.
رسانه ایران (Rasanehiran.com):

به گزارش سایت آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر ایران صبح دیروز در دیدار اعضای شورای عالی حوزه‌های علمیه، حوزه‌ی علمیه را از حکومت اسلامی انفکاک‌ناپذیر دانستند و با تأکید بر نیازمندی حکومت اسلامی به حوزه‌ی علمیه‌ی «پرمغز و صاحب علم و پویا و نوآور و آشنا با نیازهای روز» به‌منظور امتداد معارف و احکام اسلامی در ابعاد مختلف زندگی و اعماق جامعه معرفی کرده و گفتند: یکی از نیازهای مهم حوزه‌ی علمیه در شرایط کنونی، «تدوین طرح تحول» در حوزه و برنامه‌ریزی بلندمدت، دقیق و زمان‌بندی‌شده بر اساس این طرح تحول و اهداف مورد نظر است که این رویداد در شبکه بی بی سی فارسی هم مورد بازتاب قرار گرفت.

کارشناس مطالعات دینی این شبکه، محسن کدیور در پاسخ به سوال مجری برنامه 60دقیقه که منظور آیت الله خامنه ای از طرح تحول چیست ، گفت:«برخی از ابعاد تحول ایشان از نظر ما پوشیده است. تحول می تواند در مدیریت اداری حوزه علمیه باشد و میتواند در علوم دینی باشد. اگر از نوع اول باشد ایشان اقداماتی را شروع کرده از سال 1370 و قدمهایی هم برداشته و در  موضوع بیمه های درمانی تحولات جدی ایجاد شده ......»

وی در  ادامه در پاسخ به سوال جمال موسوی که آیا نگاه سنتی حوزه که خواهان استقلال از حکومت است با این تحول در تضاد قرار نخواهد گرفت، اضافه کرد:«ما 3رویکرد به نظم حوزه تا الان داشتیم. پیش از انقلاب برای اینکه حکومتها نتوانند در حوزه دست درازی کنند مراجع متمایل به نظریه بی نظمی در حوزه ها بودند که کسی از آن مطلع نباشه. بعد از انقلاب تا سال 1373 نظم نیمه حکومتی غالب بوده است.»

محسن کدیور همچنین گفت:«آیت الله خامنه ای از سال 1374 تاکنون حداقل سه قدم برای تحول در حوزه برداشته ، یکی اینکه به سوی مدیریت متمرکز در حوزه پیش رفته ، دوم اینکه ایشان به سمت به دست گرفتن مدیریت همه حوزه های موجود در کشور پیش رفت. تحول سوم اینکه در انتخاب هر 5 نفر شورای مدیریت حوزه علمیه خراسان در اسفند 94 آیت الله خامنه ای شخصاً اقدام نمود.»

محسن کدیور قدم بعدی آیت الله خامنه ای در اقداماتش پیرامون حوزه علمیه را ادامه همین راه در سایر حوزه های علمیه از قبیل حوزه علمیه شهر قم دانست.

لازم به ذکر است که به نوشته سایت آیت الله خامنه ای، وی در این دیدار با تأکید بر اینکه برنامه‌ی بلندمدت حوزه باید مبتنی بر طرح تحول حوزه باشد، افزود: «باید یک مرکز مطالعات راهبردی متشکل از نخبگان و فرزانگان هوشمند حوزوی تشکیل و برنامه‌ی تحول و دیگر برنامه‌های راهبردی حوزه، در این مرکز تدوین شوند.»
Share/Save/Bookmark