BBC: گریستن به کاهش تنش‌های روانی کمک می‌کند
دوشنبه ۷ فروردين ۱۳۹۶ ساعت ۱۹:۲۹
کد مطلب: 40370
دلایل گریه به طور عمده در پرده ابهام است و آنچه به عنوان دلایل علمی گفته می شود، بیشتر شبیه حدس اند تا دلایل قابل اتکا
دلایل گریه به طور عمده در پرده ابهام است و آنچه به عنوان دلایل علمی گفته می شود، بیشتر شبیه حدس اند تا دلایل قابل اتکا
در سال ۲۰۰۸ پژوهشی درباره حدود ۴۳۰۰ جوان در ۳۰ کشور مختلف انجام شد، بیشتر، معتقد بودند که پس از گریه هم از نظر ذهنی هم از نظر جسمی احساس بهتری دارند.
اغلب افراد گریه را راه خوبی برای کاهش و مقابله با استرس می‌دانند. اما دانش مدرن در این باره چه می گوید؟

به گزارش رسانه ایران، تا همین اواخر، دانشمندان و اندیشمندان درباره گریه اختلافاتی جدی داشتند. در نمایشنامه هنری پنجم، شکسپیر می‌نویسد «گریستن از عمق سوگ می‌کاهد.» لمونی اسنیکت، نویسنده امریکایی، نیز جایی نوشته که «اگر خیلی خیلی بدشانس نباشید، یک دل سیر گریه و زاری حال‌تان را بهتر می‌کند، حتی اگر شرایط و اوضاع‌تان عملاً یک ذره هم فرقی نکرده باشد.»

اما چارلز داروین، زیست شناس معروف انگلیسی معتقد بود که تولید اشک عارضه‌ای بی‌فایده‌ و ناشی از نحوه کارکرد ماهیچه‌های دور چشم است. از نظر او، این ماهیچه‌ها باید هر از چند گاهی منقبض شوند تا خون در آن‌ها جمع نشود و ریزش اشک از چشم نیز چیزی نیست جز نتیجه ناخواسته همین فرایند فیزیولوژیک.

امروزه می‌دانیم که گریه، دست کم در بزرگسالان، واکنش فیزیولوژیک پیچیده‌ای است به نوعی تحریک عاطفی و احساسی.

هر کسی که در عمرش نمایش خنده‌داری دیده باشد یا به وعده‌های داماد به عروس گوش داده باشد بخوبی می‌داند اشک‌هایی که از سر احساسات باشند فقط به غم و اندوه محدود نمی‌شود. همه ما با احساساتی که با گریه همراه می‌شوند آشنا هستیم، خواه احساس شادی باشد، خواه اندوه. ولی کمتر کسی می‌داند که اصلاً چرا بزرگسالان گریه می‌کنند. نظرات زیادی در این باره وجود دارد.

بسیاری از محققان به این نتیجه رسیده اند که بزرگسالان اغلب زمانی گریه می‌کنند که کاملاً تنها هستند. فرضیه دیگر این است که گریه می‌تواند راهی برای «ارزیابی ثانویه» باشد، به این معنی که به فرد کمک می‌کند میزان بی‌قراری و پریشانی خود را دریابد و احساسات خود را درک کند و بشناسد. اما همه اینها بیشتر شبیه حدس است تا مطالب اثبات شده علمی و قابل اتکا.

نظریه بعدی بر اساس مفهوم تصفیه است، به این معنی که گریه راهی است برای رهایی از موقعیت‌های استرس‌زا. این ایده هم با سخن شکسپیر که به آن اشاره کردیم همخوانی دارد هم در کلمات اوید، شاعر رومی، منعکس شده است: «گریستن رهایی است؛ اشک، سوگ و ماتم را آرام می‌کند و از میان بر می‌دارد.» ارسطو، فیلسوف یونانی، نیز معتقد بود که گریه «ذهن را پاک و تصفیه می‌کند.»

به گزارش BBC فارسی، بنابر پژوهشی که یک روانشناس درباره مجلات و روزنامه‌های پرخواننده امریکا در سال ۱۹۸۶ انجام داده بود، ۹۴ درصد مقالاتی که درباره گریه منتشر می‌شود این نظر را تأیید می‌کند که گریستن به کاهش تنش‌های روانی کمک می‌کند.

در سال ۲۰۰۸ پژوهشی درباره حدود ۴۳۰۰ جوان [در بازه سنی ۲۰ تا ۳۹] در ۳۰ کشور مختلف انجام شد، بیشتر، معتقد بودند که پس از گریه هم از نظر ذهنی هم از نظر جسمی احساس بهتری دارند.

 این تحقیق همچنین نشان می‌دهد که وقتی فرد تلاش کند گریه خود را سرکوب یا پنهان کند، احساس رهایی کمتری خواهد داشت.
Share/Save/Bookmark