"دویچه وله": رتبه اول زنان آلمانی در چشم پوشی از بچه دار شدن
شنبه ۲ دی ۱۳۹۱ ساعت ۱۳:۴۳
کد مطلب: 7871
مرجع : دویچه وله فارسی
گزارشگر :
 
"دویچه وله": رتبه اول زنان آلمانی در چشم پوشی از بچه دار شدن
برای بسیاری از آلمانی ‌ها، شغل، سرگرمی‌ها و دوستان‌شان مهم‌تر از بچه‌دار شدن است. به عبارت دیگر، برای خیلی‌ها دیگر بچه‌دار شدن موضوع محوری نیست.
دولت آلمان بودجه زیادی صرف تشویق خانواده‌ها به بچه‌دار شدن می‌کند. ولی آمار نشان‌دهنده آن است که بچه‌های بیشتری زاده نمی‌شوند و زنان تمایلی به خانه‌نشین شدن ندارند. یک پژوهش به علل این پدیده پرداخته است.

به گزارش رسانه ایران اختصاص پول بیشتر به مادران و پدران برای بچه‌دار شدن، درست کردن مهدکودک‌های بیشتر و در نظر گرفتن امکانی برای ماندن پدرها در خانه، نتیجه ‌چندانی در تغییر نظر زن‌ ها نداده است. آمار زاد و ولد آلمانی ‌ها در ۴۰ سال گذشته ثابت مانده و از رشدی ۱،۴ درصد در قبال هر زن، بالاتر نرفته است.

بچه‌دار شدن موضوع محوری نیست
چرا با وجود همه تلاش‌های دولت برای تشویق زنان به بچه‌دار شدن، آن‌ها اشتیاقی به این کار نشان نمی‌دهند؟ نتیجه پژوهش «موسسه فدرال برای تحقیقات جمعیتی» نشان می‌دهد که علت ‌را باید در سایه برخی سنت‌ها بر مناسبات خانواده جستجو کرد. نقش زن در این مناسبات آن ‌چیزی نیست که در خانواده قرن ۲۱ انتظارش می‌رود. تقسیم وظایف هنوز سنتی است.

برای بسیاری از آلمانی ‌ها، شغل، سرگرمی‌ها و دوستان‌شان مهم‌تر از بچه‌دار شدن است. به عبارت دیگر، برای خیلی‌ها دیگر بچه‌دار شدن موضوع محوری نیست.

دویچه وله می گوید البته در نگاه جامعه آلمان نسبت به مسئله خانواده و نقش زن و مرد برای نگهداری از بچه پیشرفت زیادی شده است. پیشرفتی که هنوز باید ادامه پیدا کند. اگر به مناسبات ۵۰ سال پیش از این در خانواده آلمانی بنگریم، می‌بینیم که افراد جامعه تنها زمانی بالغ به شمار می‌‌آمدند که خانواده تشکیل داده و بچه‌دار شده باشند. امروزه دیگر فاکتور بچه‌دار شدن اهمیتی در رابطه‌ با پذیرفته شدن به عنوان یک انسان بالغ ندارد.

برعکس، خیلی‌ها از این می‌ترسند که مبادا داشتن بیش از دو فرزند نشانه عقب‌ ماندگی باشد.

شغل‌ مهم‌تر، بچه کم‌تر
تحقیقات یاد شده هم‌چنین نشان می‌دهد که افرادی که به مدارج بالای تحصیلی و شغلی می‌رسند، اساسا تمایلی به بچه‌دار شدن ندارند و به کلی از آن صرف‌نظر می‌کنند. این پژوهش روشن می‌کند که مشکل تلفیق شغل و بچه به‌ ویژه برای زنان سر جای خود است.

زنان هم‌چنان با چالشی به نام تقسیم نیرو و انرژی میان کار و فرزند روبرو هستند و از میان این دو تنها یکی را انتخاب می‌کنند. بسیاری زنان به خصوص در غرب آلمان از روابط پدرسالارانه در خانواده و وظیفه نگهداری از بچه خلاص نشده‌اند.

تنها ۴۵ درصد زوج‌های آلمانی در فاصله سنی ۱۸ تا ۵۰ سال این‌گونه فکر می‌کنند که بچه‌دار شدن رضایت و شادمانی بیشتری به زندگی می‌بخشد.

در اروپا تنها ده کشور دیگر هستند که از نظر پایین بودن آمار زاد و ولد جلوتر از آلمان قرار می‌گیرند. لتونی با ۱،۱۷ کمترین رشد جمعیتی را دارد.

زنان آلمانی در دنیا اول‌اند!
در حالی که برخی کشورهای اروپایی در سال‌های اخیر کمی در زمینه افزایش زاد و ولد تکان خورده‌اند، در آلمان تغییری به وجود نیامده است. زنان آلمانی در میان زنانی که مخالف بچه‌ دار شدن یا چشم‌پوشی از آن هستند، مقام اول دنیا را به خود اختصاص داده‌اند.

زنان جوان آلمان تحصیلات بالاتری نسبت به مردان هم سن خود دارند ولی در بازار کار شانس کم‌تری.

۲۷ درصد زنان جوان آلمانی میان ۲۵ و ۳۴ سال مدرک تحصیلی در سطح دانشگاه یا کالج و یا آموزش حرفه‌ای دارند. این رقم در مورد مردان در این فاصله سنی ۲۵ درصد است.

نسبت زنان شاغل در ۲۰ سال گذشته در بسیاری کشورها پیشرفت چشمگیری داشته اما در آلمان، اتریش و سویس درصد زنانی که نیمه‌وقت کار می‌کنند بسیار بالاست. چیزی که تاثیری منفی روی درآمد و موفقیت شغلی آنان دارد.

درآمد زنان در سطوح متوسط شغلی ۲۲ درصد کمتر از مردهاست و در مشاغل آزاد حتی ۶۳ درصد! امری که بر بازنشستگی آن‌ها نیز تاثیر منفی دارد.

برخی معتقدند برای تشویق زنان به بچه‌دار شدن باید شانس آن‌ها برای ترکیب مادری با حفظ موقعیت و موفقیت شغلی را افزایش داد، با ساختن مهدکودک‌هایی با کیفیت بالا، تغییر سیستم مالیاتی برای زوج‌ها و از میان برداشتن قانونی که اخیرا تصویب شد و براساس آن به کسانی که در خانه از بچه‌های‌شان نگهداری می‌کنند، پول پرداخت می‌شود.
Share/Save/Bookmark