۱۲
بی بی سی فارسی و انتخاب رسوایی
جمعه ۱ ارديبهشت ۱۳۹۱ ساعت ۱۹:۰۴
کد مطلب: 6872
بررسی نحوه ی عملکرد بی بی سی فارسی در مورد پوشش خبری دو موضوع مشابه خبری جالب توجه است.
بی بی سی فارسی خبر مربوط به رسوایی جنسی ماموران مخفی تیم حفاظت از باراک اوباما را با تاخیر بسیار زیادی نسبت به یورونیوز فارسی منتشر کرد. حتی سایت رادیوکوچه خیلی زودتر از این شبکه و یورونیوز اقدام به پخش خبر نمود.

البته اگر بی بی سی فارسی را به عنوان یک شبکه ی حرفه ای خبری در نظر بگیریم این اتفاق عجیب به نظر می رسد آن هم در شرایطی که یورونیوز فارسی که از چیدمانی حرفه ای همانند بی بی سی برخوردار نیست در انتشار خبر پیشتاز بوده است.

هرچند پیش از انتشار خبر رسوایی جنسی ماموران تیم حفاظت اوباما از سوی بی بی سی فارسی، «رسانه ایران» بلافاصله در خبری این امر را
عدم پرداختن شبکه به سوژه های مشابه در انگلستان از جمله رابطه ی پرنس هری، برادر کوچکتر پرنس چارلز در خانواده ی سلطنتی انگلیس با یک خواننده ی پاپ
موجب تعجب دانست اما بررسی دوباره ی موضوع، حاوی نکات جدیدتری خواهد بود.

با انتشار سریع خبر سخنگوی وزارت امور خارجه ی ایران از سوی بی بی سی فارسی و تکذیب موضوع اتهام جنسی یک دیپلمات ایرانی در برزیل، این شبکه به شرح مفصلی از این قضیه پرداخت در حالی که در مقایسه یا انتشار یا عدم انتشار سایر اخبار مشابه، توجه به نکاتی در نحوه ی عملکرد بی بی سی جالب توجه است:

1- سرعت عمل بی بی سی در انتشار خبر مربوط به دیپلمات ایرانی و کندی عمل در خبر مربوط به رسوایی جنسی ماموران تیم حفاظت باراک اوباما

2- عدم پرداختن شبکه به سوژه های مشابه در انگلستان از جمله رابطه ی پرنس هری، برادر کوچکتر پرنس چارلز در خانواده ی سلطنتی انگلیس با یک خواننده ی پاپ

3- شرح مفصل و خبردهی مرتب از آخرین اتفاقات مربوط به دیپلمات ایرانی به گونه ای که در سایت این شبکه، 1423 کلمه به شرحی مفصل در رابطه با این موضوع اختصاص یافته در حالی که این اتهام از سوی ایران تکذیب شده است. در عین حال، شاهد توجه کم بی بی سی به خبر رسوایی محافظان اوباما هستیم در حالی که صحت آن احراز شده است. در سایت بی بی سی فارسی کمتر از یک چهارم حجم خبر مربوط به ایران یعنی در 353 کلمه به خبر رسوایی محافظان پرداخته شده آن هم در شرایطی که تیتر خبر، مدعی ارائه ی جزئیات ماجرا هم می باشد.

4- محورهای
در ستون خبرهای مرتبط با خبر دیپلمات ایرانی موضوع سنگسار سکینه آشتیانی قرار گرفته در حالی که در این ستون در خبر مربوط به محافظان اوباما، فقط نوشته شده: «امریکا»!
خبری مربوط به دیپلمات ایرانی عبارتند از: الف) تکذیب ایران، ب) شرح ماجرا، ج) بررسی رابطه ی ایران و برزیل و د) وضعیت حقوق بشر در ایران! اما محتوای خبر مربوط به محافظان اوباما حول شرح داستان وار ماجرای روسپیان و ماموران می چرخد که پولشان پرداخت نشده. بی آنکه رابطه ی امریکا و کلمبیا و یا وضعیت حقوق بشر یا حقوق زنان بررسی گردد!

5- تصاویر استفاده شده در اخبار مربوط به دیپلمات ایرانی مربوط به رامین مهمان پرست سخنگوی وزارت امور خارجه ی ایران، ساختمان ایران در برزیل، حضور رییس جمهور پیشین برزیل در کنار رهبر و رییس جمهور ایران است در حالی که تنها تصویر خبر مربوط به رسوایی جنسی محافظان اوباما مربوط به سه زن است که زیر آن نوشته شده «فعالیت روسپیان در کلمبیا آزاد است.»

6- در ستون خبرهای مرتبط با خبر دیپلمات ایرانی موضوع سنگسار سکینه آشتیانی قرار گرفته در حالی که در این ستون در خبر مربوط به محافظان اوباما، فقط نوشته شده: «امریکا»!

باید گفت هر چند این موارد از پیگیری جدی موضوع از سوی وزارت امور خارجه ی ایران نمی کاهد و اهتمام دقیق تر مسئولان را می طلبد اما نکته ای را که در بیانیه ی سفارت ایران در برزیل آمده بیش از پیش پر رنگ می کند. خبرگزاری فرانسه نقل کرده که سفارت ایران در این اطلاعیه گفته است که رسانه ها "عموما نسبت به موضوعات مربوط به کشورهایی مانند جمهوری اسلامی ایران موضعی تبعیض آمیز اتخاذ می کنند."

دریافت
Share/Save/Bookmark
بهار
۱۳۹۱-۱۰-۲۸ ۲۳:۴۶:۳۸
جالب بود (1888)
 
علی اکبر علیزاده
۱۳۹۱-۱۱-۰۵ ۲۳:۳۷:۵۵
شکی نیست که مردم آمریکا مثل حیوانات حلال و حرام را از هم تشخیص نمی دهند و هر وقت هوای نفس و شهوت آنها غرّش کند و میل حتی به مادر و خواهر خود و حتی دختر خود کنند یا بخواهند بر زن حامله ی یگران تجاوز کنند این امور را عادی می دانند چون ذات آنها با حیوان یکی است و بخاطر همین است که خوی وحشی گری دارند ملتی که همجنس باز یا محرم و نامحرم را تشخیص ندهد حیوان است از نوع وحشی نه اهلی. (1909)
 
زينب
۱۳۹۲-۰۳-۰۷ ۱۳:۲۱:۱۴
بيشتر از حاشيه هاي اخبار بي بي سي بكيد (3030)
 
۱۳۹۲-۰۵-۲۵ ۲۱:۳۲:۰۰
توجه!توجه!توجه!

مسافران محترمی که به شهر بندری آستارا مسافرت می کنند و پول بی زبان خود را برای رونق اقتصادی مردم وآن منطقه صرف می نمایند.اما از طرفی مردم این شهر به جان ومال و نوامیس شما دست برد می زنند.

اگر از هر چند مسافری که به آن منطقه مسافرت کردندسوال کنید و به تحقیق بپردازید یکی شون مورد تعرض و ضرب و شتم توسط اهالی منطقه آستارا قرارگرفته اند. معمولا چندین نفر به هر عللی سر مسافر غریب و بی کس می ریزند وتا قصد کشت می زنندوبعد فرارمی نمایند.

اخیرا در ساحل صدف جلو ی سرویس بهداشتی آن مجتمع تعدادی از ارازل ولات آن منطقه مزاحمت ناموسی ایجاد کردند وبه کس وکسانیکه برای این رفتار غیر اخلاقی آنها اعتراض کرده اند به قصد کشت کتک کاری نموده اند.با عرض تاسف در این مجتمع هیچ گونه ماموری برای ایجاد امنیت وجود ندارد. فقط مدیر نالایق این مجتمع جناب آقای پارسا بلد هستند جیب مردم را خالی نمایند برای مردم نه امنیت وجود دارد و نه خدمات رفاهی. اگر برید و تحقیق کنید پی خواهید برد که سالانه چندین مورد به نوامیس مردم تعرض شده و صاحبان نوامیس مردم هم تا حد کشت مورد ضرب وشتم واقع می شوند.

علاوه براینکه به مسافرین بی حرمتی میشود حقوق آنها نیززیر پا گذاشته شده وبا خاطره ای بسیار بد از چند روز تعطیلات تابستانی خویش بجا می گذارد.

سوال اینجاست . اگر به اقتصاد و وضعیت دو دهه قبل آستارا توجه می کردی از نظر وضع مالی مردم این منطقه ئر فلاکت زندگی می کردند. حال که گردشگری در این شهر رونق گرفته اقتصاد و وضعیت مالی این منطقه ومردم دگرگون شده ومردم به نون ونوایی رسیدند.

اما امروز همین مردم به مسافران که وسیله ی رونق اقتصادی آنهاست بی حرمتی کرده و به نوامیس آنها مزاحمت ایجاد نموده و صاحبان نوامیس را کتکاری می نمایند. متاسفانه مجریان قانون هم قویا پیگیر موضوع نیستندوچون مسافران وقت زیادی ندارند ویا هزینه ی ماندن آنها برای پیگیری موضوع جوابگو نیست مجبور از شکایت خود صرف نظر نمایند ویا اصلا کسی را بعد از ضرب وشتم پیدا نمی کنند که از آن شکایت نمایند.

و بوروکراسی اضافه بر سازمان سازمانهای دولتی ومجریان قانون نیز باعث می شود که کسانیکه مورد تعرض و ضرب وشتم قرارگرفته اند از حقوق خود بگذرند.ومتخلفان و ارزال روز بروز از این وضعیت سو استفاده کرده و زیادتر شوند و با شدت و بیستر بکار خود ادامه دهند.

اخیرا تعدادی از این ارازل (به تعداد 20الی 30نفر) علاوه بر مزاحمت خانواده ای را تا حد کشت کتک کاری نموده اند که یکی از آنها قهرمان بوکس جهان و دیگری قهرمان کشوری است. اینها که اسامی آنها در زیر خواهد آمد بعد از شرب خمر به مجتمع ساحلی صدف به مدیریت پارسای بی لیاقت مراجعه کرده علاوه مزاحمت ناموسی کل خانواده را مورد ضرب وشتم قراردادند درصورتیکه هیچ ماموری در این مجتمع که درآن شب حدود 2الی 3 هزار مسافر داشت نبودو دو مامور بسیجی هم که حضور داشتند با اینکه خانواده ها از آنها با التماس استمداد نمودند اما آنها از این معرکه بدون هرگونه دخالتی گریختند و خانواده مرده را سپردند دست این ارازل.

این است امنیت این منطقه.؟؟؟؟؟

اما اسامی تعدادی از ارازل مشروب خوار شرکت کننده در این مزاحمت وضرب وشتم عبارتند از:

پیمان آلوفته قهرمان ومدال آور ورزش رزمی

س ... قهرمان ورزش رزمی

بهنام نعیمی فرزند شمس الدین

سالار عباسی

کامیار رحیم زاده

وحید واحدی

مهدی بنی رضا و .................

پرونده اینها در دادگاه آستارا درحال پیگیری و آقایان فعلا دستگیر و تحویل نشده اند. (3665)
 
شیدا
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۳-۰۹-۰۵ ۱۵:۲۴:۱۱
من با این مطلب کاملا موافقم ، خودم شاهد یک نمونه اش بودم متاسفانه به اسم منطقه تفریحی و آزاد کسی جوابگو نیست (7121)
 
۱۳۹۳-۰۹-۰۷ ۱۴:۳۴:۲۰
همش دوروغ نگین سینا جبین سا ورزش کاره قهرمانه خوب نیست با ابروش بازی بکنید الان تو لیگه برتره کارشو خراب نکنید (7133)
 
صابر
۱۳۹۲-۰۸-۲۳ ۰۱:۵۹:۵۷
خبر های تازه ای بنویسید که مدیربی بیسی جه کرده (4770)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۳-۰۸-۰۳ ۱۰:۳۲:۱۰
چه دنیای کوچکی داریم ما ایرانی ها . بابا ول کنید این خبرهای جنسی را. دنیا را آب برد و ما برای اینکه ذهن کوچک هموگنان خود را مغشوش کنیم و به ذهن فاسد خودمان و آنها مشغولیت بدهیم به دشمنان خود مسائل جنسی نسبت می دهیم و به این وسیله می خواهیم آنها را خراب کنیم انگار که تنها خلاف دنیا به مسائل جنسی مربوط است . (7000)
 
۱۳۹۳-۰۹-۰۷ ۱۴:۲۹:۱۶
شما چه ادمی هستید با ابرویه این ورزشکارا بازی میکنید دوروغ نگین سینا جبین سا بهترین ووشو کاره استارای الان که تو لیگه برتر بازی میکنه با ایندش بازی نکنید خدارو خوش نمیاد ان بد بخت دعوارو جدا کرده از هیچی خبر ندارید قزابت نکنید (7132)
 
اینجانب وزیرساکنهراتهستم
۱۳۹۳-۱۲-۰۵ ۱۸:۵۷:۰۲
واقع استکهالات هیوانیبه خد اختصامیدهذ (7363)
 
۱۳۹۳-۱۲-۰۵ ۱۹:۱۱:۳۹
بنده فکرمیکنم زهمت های عمیق کشما برای دینی اسلم کشیدیداجراان خاهیددیدباتشکروزیرساکن جای (7364)
 
۱۳۹۳-۱۲-۰۵ ۱۹:۴۹:۰۱
نظربنده تما یت عرضی است وحاکم یتملی اااااااا (7365)