مخارج یک عروسی برای گینس
شنبه ۱۰ ارديبهشت ۱۳۹۰ ساعت ۲۱:۱۲
کد مطلب: 2416
مولف :
 
مخارج یک عروسی برای گینس
به گفته خبرگزاری تلگراف، زیان اقتصادی معادل 9.48 میلیارد دلاری در انتظار انگلستان نشسته است. این در حالی است که سایت CBS News در تحلیلی هزینه این مراسم را تا 50 میلیارد دلار تخمین کرده است.
در حالی که شاهد برگزاری پر زرق و برق ترین مراسم عروسی در دنیا هستیم، انتقادها نسبت به هزینه های هنگفت برپایی این مراسم آن هم در شرایط رکود سنگین حاکم بر اقتصاد انگلیس، بالا گرفته است.

بزرگترین جشن عروسی دنیا اکنون می رود تا بیش از 9.5 میلیارد دلار هزینه روی دست انگلیس بگذارد. هزینه ای که از مالیات مردم این کشور تامین خواهد شد.

از مدت ها پیش گمانه زنی ها به این سو رفته بود که این جشن به یکی از بحث برانگیزترین مراسم سلطنتی
با وجود کاهش بودجه انتظامی، رییس پلیس شهر لندن به ساندی تایمز گفته دیوید کامرون خود تعطیلی بانک ها را اعلام کرده و باید خودش هزینه آن را به عهده بگیرد.
تبدیل خواهد شد. مراسمی امنیتی که هزاران نیروی حفاظتی وظیفه برقراری آرامش آن را بر عهده دارند.

با وجود کاهش بودجه انتظامی، رییس پلیس شهر لندن به ساندی تایمز گفته دیوید کامرون خود تعطیلی بانک ها را اعلام کرده و باید خودش هزینه آن را به عهده بگیرد.

دولت انگلیس اعلام کرده از 22 آوریل تا 2 می، مردم فقط سه روز سر کار بروند. مسئولان یک روز را نیز اضافه تعطیل کردند؛ نه تنها برای مردم که بانک ها هم تعطیل هستند. این یعنی در اوسط بهار اقتصاد انگلیس 8 روزی به خواب زمستانی می رود. تنها هزینه امنیت در روز های تعطیل بانکی 500 میلیون دلار تخمین زده شده است.

در شرایطی که کاهش بودجه عمومی از یک طرف و اوضاع بد رکود اقتصادی از طرف دیگر نارضایتی مردم انگلیس به خصوص خشم دانشجویان را در بر داشته، چنین ریخت و پاشی از سوی دولت انگلیس امری غیر قابل توجیه می نماید. مردم انگلستان چند روز پیش در شهر بریستول به نشانه اعتراض به خیابان ها آمدند و چیزی شبیه شورش به راه انداختند. صدای اعتراض از گلوی قشری بیرون آمد که غالبا یا خرده فروش بودند یا از تولید کنندگان بومی منطقه به حساب می آمدند. آنها وعده کردند این اعتراض ها در روز مراسم
مسئولان یک روز را نیز اضافه تعطیل کردند؛ نه تنها برای مردم که بانک ها هم تعطیل هستند. این یعنی در وسط تابستان اقتصاد انگلیس 8 روزی به خواب زمستانی می رود. تنها هزینه امنیت در روز های تعطیل بانکی 500 میلیون دلار تخمین زده شده است.
نیز ادامه خواهد یافت، البته این بار جلوی کاخ باکینگهام.

در این میان اما شبکه بی بی سی فارسی حرفی غیر از آنچه کارشناسان این کشور می زنند برای گفتن دارد. این شبکه مدعی است، این ازدواج نه تنها به اقتصاد انگلیس لطمه چندانی وارد نمی کند که در آمدهای زیادی را هم به همراه دارد.

بی بی سی در گزارشی مفصل بخشی از این شبکه درآمد را حاصل فروش اجناسی از قبیل عروسک ها با طرح شاهزاده و نامزدش، پرچم انگلیس با طرح عکس عروس و داماد، ظروف چینی که پرچم انگلیس روی آن حک شده، زیور آلات، نان، شیرینی، نوشیدنی های الکلی و غیر الکلی و سایر سوغاتی ها می داند.

همچنین در این گزارش که به سفارش بی بی سی  تهیه و تنظیم شده، آمده است که درآمدهای حاصل از گردشگری و توریسم طی روز های تعطیل می تواند التیام بخش اقتصاد فعلا آشفته انگلیس شود.

این شبکه اما در حالی ادعای درآمد 487 میلیون پوندی می کند که حتی کوچکترین اشاره به هزینه های جشن ندارد. هزینه هایی که مستقیم و غیر مستقیم به اقتصاد انگلستان ضربه وارد خواهد کرد.

پخش چندین و چند باره ی این برنامه، نشان از نگرانی مسئولان دولت انگلیس از تاثیر پیامدهای منفی هزینه جشن سلطنتی بر روی مردم دارد. بی.بی.سی در حالی از آمدن توریست برای دیدن مراسم عروسی سخن می گوید که فقط عده ای معدود آن هم ۱۹۰۰ نفر قادر به دیدن این مراسم از نزدیک هستند.

علاوه بر این، گزارش ها حاکی از ازدحام مردم در آژانس های مسافرتی می دهند. مردم انگلیس فرصت را غنیمت شمرده و خود را برای رفتن به یک تعطیلات طولانی مدت
مردم انگلستان چند روز پیش در شهر بریستول به نشانه اعتراض به خیابان ها آمدند و چیزی شبیه شورش به راه انداختند. صدای اعتراض از گلوی قشری بیرون آمد که غالبا یا خرده فروش بودند یا از تولید کنندگان بومی منطقه به حساب می آمدند. آنها وعده کردند این اعتراض ها در روز مراسم نیز ادامه خواهد یافت، البته این بار جلوی کاخ باکینگهام.
آماده می کنند. در واقع انگلیسی ها می توانند تنها با گرفتن سه روز مرخصی، 11 روز به تعطیلات بروند.


اما آمار بی بی سی در مقایسه با ضرری که اقتصاد این کشور از تعطیلی ها متحمل می شود ناچیز است. به گفته خبرگزاری تلگراف، زیان اقتصادی معادل 9.48 میلیارد دلاری در انتظار انگلستان نشسته است. این در حالی است که سایت CBS News در تحلیلی هزینه این مراسم را تا 50 میلیارد دلار تخمین زده است. به گفته این دو خبرگزاری علاوه بر هزینه مراسم جشن، مخارج کلانی به دلیل تعطیلات ناشی از این مراسم دامن گیر اقتصاد انگلیس خواهد شد.

بعضی از مخارج این ازدواج به طور تفکیکی ارائه شده است که در نوع خود جالب توجه می باشد. فقط هزینه سالن عروسی تا 64 میلیون دلار برآورد شده است. هزینه امنیت تا 34 میلیون دلار، حلقه نامزدی 18 قیراطی کیت میدلتون تنها 136 هزار دلار می ارزد. لباس عروس تا 434 هزار دلار، کیک عروسی تا 80 هزار دلار، 64 هزار دلار پاک سازی خیابان ها پس از مراسم، 800 هزار دلار گل و هزینه ماه عسل که هنوز محاسبه نشده.

این آمار و ارقام تنها هزینه های پیش بینی شده هستند. به این ها باید ضرر و زیان های اقتصادی که انگلیس متحمل می شود را اضافه کرد. بعضی سایت ها این خسارات را تا 10 میلیارد دلار پیش بینی کرده اند و بعضی پا را تا 50 میلیارد دلار فراتر گذاشته اند.

بنا به گزارش سایت MSN به جز هزینه ماه عسل که احتمالا خانواده میدلتون تقبل کند، بقیه هزینه ها از صندوق مالیات مردم انگلیس تامین خواهد شد.

مراسم ازدواج خاندان سلطنتی انگلیس قرار است 29 آوریل و ساعت 9 به وقت گرینویچ برگزار شود. تعداد 1900 نفر از چهره های شاخص از سراسر دنیا به این جشن دعوت شده اند تا از نزدیک شاهد پیوند نوه ملکه و کیت میدلتون باشند.

از چهره های سرشناس که به این مراسم دعوت نشده اند می توان به باراک اوباما، نیکولای سارکوزی، گوردون براون و تونی بلر اشاره کرد. پادشاه بحرین نیز که این روزها چشم مردم دنیا به سرکوب اعتراضات در آن نقطه از خاورمیانه معطوف شده است به دلیل آنچه او پرهیز از جلب توجه خوانده ،از آمدن به این مراسم پشیمان شد.
Share/Save/Bookmark