حمایت ضمنی از گروهک منافقین؛
چرا بی‌بی‌سی و رسانه‌های اپوزیسیون، ایران را سانسور کردند؟
شنبه ۱۴ شهريور ۱۳۹۴ ساعت ۰۹:۲۳
کد مطلب: 28410
رسانه‌های اپوزیسیون از جمله بی‌بی‌سی فارسی، صدای امریکا، من و تو، رادیو فردا، و... علاوه بر کنگره‌ی ملی 17000 شهید ترور، سخنان حسن روحانی در این مراسم را سانسور کردند.
رسانه ایران (Rasanehiran.com):

دومین کنگره بین‌المللی ۱۷۰۰۰ شهید ترور، نهم و دهم شهریورماه امسال با حضور رئیس جمهور و شخصیت‌های برجسته‌ی علمی در تهران برگزار شد.


سانسور کنگره‌ی ملی در رسانه‌های فارسی زبان
اما در شرایطی که علاوه بر توجه رسانه‌های داخلی، مهمانان و اندیشمندان خارجی از کشورهای مختلف دنیا نیز با ارائه‌ی کتاب‌ها و مقالات رسمی خود از این کنگره‌ی ملی استقبال داشتند، رسانه‌های ماهواره‌ای فارسی زبان از پرداختن پوشش آن خودداری کردند.

در این مراسم متفکران ایرانی و نظریه‌پردازان کشورهای مختلف اعم از آمریکا، انگلیس، ایرلند، لبنان، روسیه، عراق و الجزایر با ارائه‌ی آثار و مقالات خود در موضوع تخصصی "تروریسم" شرکت داشتند. کنگره‌ای که بخش ویژه‌ی آن به سخنرانی حسن روحانی، رییس جمهوری ایران اختصاص داشت.


چرا سخنان روحانی سانسور شد؟
رییس جمهور در این سخنرانی گفته بود: «در دنیای امروز موضوع تروریسم ابزار جدیدی برای اهداف مختلف است و از مسأله‌ای فرعی به یک مسأله تشکیلاتی تبدیل شده است.» روحانی سازمان منافقین را یکی از نمونه‌های آشکار این گونه تروریسم عنوان داشته و اظهار می‌کند: «خود را به عنوان مجاهدین خلق نام‌گذاری کرده بودند ولی ملت و کشور ما شاهد جنایات آن‌ها بودند.»

آقای روحانی اظهار داشته: «گاهی تروریسم از یک سازمان و تشکیلات پا را فراتر می‌گذارد و برخی از حکومت‌ها بر مبنای ترور به وجود می‌آید و ادامه حیات خود را در سایه ترور می‌بیند که نمونه بارز آن رژیم جعلی صهیونیستی است.»

اما این در حالی‌ست که رسانه‌های مختلف مانند بی‌بی‌سی فارسی، صدای امریکا، من و تو، رادیو فردا، رادیو زمانه، تلویزیون‌های سلطنت‌طلب و... علی‌رغم نپرداختن به اخبار مرتبط با این کنگره‌ی ملی، همچنین سخنان حسن روحانی را سانسور کردند.


آیا بی‌بی‌سی با درخواست منافقین روبه‌روست؟
قابل توجه است تلویزیون که بی‌بی‌سی فارسی چند روز قبل با پخش زنده‌ی "نشست خبری حسن روحانی در هفته دولت"، سوژه‌های معمولی در این کنفرانس را در قالب ساعت‌ها برنامه‌ی زنده پوشش داده و آن را تحلیل کرد. اما در فاصله‌ای کوتاه به مواضع مهم وی در خصوص تروریسم و فعالیت سازمان‌یافته‌ی منافقین نپرداخته است.

این احتمال که بی‌بی‌سی با درخواست منافقین، موضوع مذکور را پوشش نداده وقتی قوت می‌گیرد که این شبکه طی ماه‌های گذشته به دلیل دعوت از اعضای منافقین در برنامه‌ی پرگار نیز مورد انتقاد برخی از گروه‌های اپوزیسیون بوده و به تعامل سازمانی با ایشان متهم شده است.


چه گروهی بیشتر سود می‌برد؟
همچنین شبکه‌های فارسی زبان اپوزیسیون که پیش از این به تأسی از رسانه‌های غربی، ایران را به تروریسم و نقض حقوق بشر متهم کرده بودند تاکنون حاضر نشدند که مبارزه و مخالفت جمهوری اسلامی با ادعای مذکور را پوشش دهند. اگرچه دلیل اصلی این سانسور یکپارچه در رسانه‌های ماهواره‌ای نامعلوم بوده اما قابل تامل است که چرا "قربانی شدن ۱۷۰۰۰ شهید ترور در ایران" توسط عناصر تروریست نیز برای ایشان بی‌اهمیت می‌باشد؟!

قدر مسلم است در میان گروه‌های تروریستی، گروهک منافقین موسوم به "سازمان مجاهدین خلق" که مسئولیت بخشِ قابل توجهی از ترور ایرانی‌ها را بر عهده دارد، بیشترین سود را از این موضع‌گیری و سانسور خبری خواهد داشت.


مطلبی رادیو زمانه حذف کرد
کنگره‌ی ملی ۱۷۰۰۰ شهید ترور در ایران طی دو سال اخیر همزمان با روز "مبارزه با تروریسم" در تقویم رسمی جمهوری اسلامی ایران برگزار می‌شود. شایان ذکر است که در میان رسانه‌های ماهواره‌ای خارج از کشور، رادیو زمانه مطلبی را که طی آن از "کنگره‌ی شهدای ترور" یاد شده بود به طور کامل حذف کرده است. نوشته‌ی مذکور با اشاره به خبری از خبرگزاری صداوسیمای ایران روی سایت رادیو زمانه درج شده بود.

رسانه ایران به زودی جزییات بیشتر در این‌باره را منتشر خواهد کرد.
Share/Save/Bookmark